Контакт

Европа

Левицата во тесно водство на изборите во Шведска

Објавено пред

Шведска, Стефан Лофвен

Левичарската коалиција предводена од социјалдемократите оствари тесна победа над партиите на десниот центар на парламентарните избори во Шведска, додека антимигрантските демократи остварија значаен пораст на поддршката, покажуваат прелиминарните резултатите од државната изборна комисија.

По пребројаните гласови во речиси сите 6 004 окрузи, со 40,6 отсто гласови во благо водство се наоѓа владејачката партија на левиот центар – Социјалдемократската партија на премиерот Стефан Ловен, Партијата на зелените и нивната парламентарна сојузничка Левицата.

Од друга страна, четиричлениот блог на десниот центар Сојуз, кој се состои од конзервативните Партија на умерените и Партија на либералите и демохристијаните, кои на местото на премиер го гледаа конзервативниот водач Улф Кристерсон, моментно има освоено 40,3 отсто гласови.

Со тоа, на коалицијата на левиот центар од 349 пратеници во Парламентот ѝ припаѓаат 144 места, а на Сојузот 142 места. Со оглед на тоа што никој го нема потребното мнозинство од 175 места, тоа укажува на неизвеснот за формирање на Влада.

Националистичките шведски демократи имаат освоено 17,6 отсто гласови, значително повеќе од минатите избори, кога имале 12,9 отсто поддршка. Тоа им носи 62 пратенички места.

Во екот на мигрантската криза, Шведска како една од најлибералните европски држави на овие избори доживеа свртување кон десно. Ултрадесничарските партии изминатите години доживеаја значаен раст ширум Европа во екот на сè поголемите стравувања за сопствениот национален идентитет и ефектите од глобализацијата по судирите на Блискиот Исток и во Африка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Трамп се заканува со повлекување на војската, Германците не му веруваат

Објавено пред

Градоначалникот на баварскиот град Графенвер, Едгар Кноблох, рече дека не верува оти американскиот претседател, Доналд Трамп, навистина ќе ги реализира заканите и ќе ги повлече американските трупи од Германија.

Тој истакнал дека во последно време дури и е зголемен бројот на војници и дека се изградени дополнителни инфраструктурни проекти како што се школи и работилници за одржување на воената опрема, пренесе „Хина“.

Повеќе од 10.000 американски војници се стационирани во непосредна близина на гратчето што некогаш се наоѓало блиску до границата со поранешна Источна Германија.

Американската воена база е исто така и најголемиот работодавец во регионот, бидејќи во неа работат повеќе од 3.000 германски цивили.

Американскиот претседател честопати истакнува дека Германија, според него, плаќа премалку за заедничкиот НАТО буџет, заканувајќи се дека ќе ги повлече трупите од Германија и ќе ги пренесе во соседна Полска.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за нов договор за брегзит.

На своето прво патување во странство по стапувањето на премиерската должност пред еден месец, Џонсон ги предупреди германската канцеларка Ангела Меркел и Макрон дека на 31 октомври ќе се соочат со тврд брегзит, без договор, доколку ЕУ не се согласи на нова спогодба.

Судбината на Велика Британија лежи само во рацете на Џонсон, рече Макрон, додавајќи дека иако излегувањето без договор не е пожелно сценарио за ЕУ, блокот е подготвен и за таква можност.

„Сакам да бидам многу прецизен: во месеците што следат нема да најдеме нов договор за повлекување кој значително би отстапувал од оригиналниот“, рече францускиот лидер во дворот на Елисејската палата, стоејќи веднаш покрај Џонсон.

Но, тој додаде: „Никој нема да чека до 31 октомври без да се потруди да најде добро решение“.

Во својот говор францускиот претседател јасно стави до знаење дека нема да попушти. Според „Ројтерс“, Макрон исто така додал дека Велика Британија ќе стане „помлад партнер на САД“.

„Но може ли трошокот за тврд брегзит, каде главна жртва ќе биде Велика Британија, да го исплатат САД? Не“, подвлекол Макрон, додавајќи дека целата ситуација може да доведе до историска „вазализација“ на Британија.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Едно лице загина во пожар во болница близу Париз

Објавено пред

Најмалку едно лице загина, а осуммина се повредени откако во текот на ноќата избувнал пожар во болнички комплекс на периферијата од Париз, соопштија денеска локалните власти, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Пожарот во болницата „Хенри Мондор“ избил доцна вечерта во среда, а бил ставен под контрола рано утрово.

Причината за пожарот сè уште не е утврдена.

„Пожарот во станбен блок во болничкиот комплекс ‘Хенри Мондор’ сега е под контрола благодарение на интервенцијата на пожарникарите“, напиша на „Твитер“, Мартин Хирш, шеф на јавните болници во Париз.

„Со жалење информираме дека едно лице го загуби животот за време на пожарот“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа56 минути

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ5 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ6 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија7 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија8 часа

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија8 часа

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет8 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија9 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа9 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија20 часа

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија21 час

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион22 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија24 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија1 ден

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија1 ден

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија1 ден

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија1 ден

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија1 ден

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион1 ден

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Досие