Контакт

Свет

Лекарка од САД доби отказ откако објавила дека на Евреите ќе им дава погрешни лекови

Објавено пред

Млада лекарка добила отказ од американска болница откако било утврдено дека повеќе години наназад објавувала антисемитски пораки на социјалните мрежи, пишува британски „Индипендент“.

Докторката Лара Колаб работела во болницата „Кливленд клинк“ во американската сојузна држава Охајо. На социјалните мрежи таа честопати пишувала против Евреите. Меѓу другото, објавувала и дека на Евреите намерно би им давала погрешни лекови.

Раководството на болницата ѝ доделило отказ на 27-годишната лекарка веднаш штом се дознало за нејзините објави на интернет. Од таму објасниле дека Колаб работела со нив како практикант меѓу јули и септември минатата година, но дека повеќе не е ангажирана во болницата.

Лара Колаб долго време јавно пишувала против Евреите. Така, уште во 2012 година таа на „Твитер“ напишала дека намерно би им давала погрешни лекови на сите Евреи.

Таа честопати Евреите ги споредувала со кучиња и пишувала дека настаните од холокаустот неосновано се пумпаат.

Во 2011 година таа на „Твитер“ наводно објавила порака со следнава содржина: „За сè го обвинувам Израел, за сè што не е добро. Ви велам, Алах ќе ги убие Евреите“.

Нејзините пораки во ноември ги обелоденила веб-страницата Canary Mission, која на тапет ги става експертите или јавните личности за кои се верува дека имаат антисемитски ставови. По тоа, сите профили што ги користела Лара Колаб на „Фејсбук“, „Твитер“ и „Линкдин“, биле деактивирани.

Сепак, некои корисници на овие социјални мрежи успеале да ги зачуваат нејзините објави. Според службени податоци, докторската лиценца на Лара Колаб и натаму е активна и истекува во 2021 година.

Свет

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

Објавено пред

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица.

САД воведоа ограничувања за 20 физички лица и 12 ентитети, се наведува на веб-страницата на американското Министерство за финансии, пренесува „Ројтерс“.

Европската унија воведе санкции за белоруската државна авиокомпанија „Белавија“, обвинувајќи ја компанијата дека ги користи трансферите на мигранти како тактика за дестабилизација на европските земји. Новите санкции на ЕУ беа одобрени минатиот месец и стапија на сила во четвртокот, по нивното објавување во Службениот весник на ЕУ. Властите на ЕУ ставија на црната листа 17 физички лица и 11 деловни субјекти, вклучувајќи судии и високи белоруски функционери, а санкциите вклучуваат замрзнување на средствата и забрана за патување.

Санкциите против „Белавија“ значат дека компаниите од ЕУ повеќе не можат да изнајмуваат авиони на белоруските авиокомпании, изјавија претставници на ЕУ. Се уште не е познато дали „Белавија“ ќе мора да врати 17 авиони изнајмени од авиокомпании во Ирска.

„Белавија“, на која веќе и беше забрането да лета над ЕУ претходно оваа година, лета до дестинации како Египет, Јордан, Обединетите Арапски Емирати, Ерменија, Грузија, Азербејџан, Узбекистан и Казахстан.

Велика Британија воведе нови санкции за белоруски физички и правни лица и ги замрзна средствата на еден од најголемите светски производители на ѓубрива – OJSC Belaruskali.

„ Овие санкции продолжуваат да таргетираат важни извори на приходи за режимот на Александар Лукашенко и ставаат строги ограничувања на одговорните за некои од најлошите антидемократски дејствија во Белорусија“, рече британската министерка за надворешни работи Лиз Трас.

Канада воведе нови санкции за белоруски функционери и субјекти во координација со меѓународните партнери во знак на протест поради, како што соопшти, нападите врз човековите права и акти на репресија. Канадското Министерство за надворешни работи соопшти дека работи заедно со САД, Европската унија и Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Свет

Прв случај на омикрон во Малезија

Објавено пред

Малезија го откри првиот случај на инфекција со омикрон кај странски студент, кој беше ставен во карантин по пристигнувањето од Јужна Африка пред две недели, изјави министерот за здравство Каири Џамалудин.

„ Студентка (19), која била асимптоматска и вакцинирана, била позитивна на Ковид-19. Таа дојде во Малезија од Јужна Африка преку Сингапур на 19 ноември и беше ставена во карантин десет дена пред да биде ослободена на 29 ноември“, рече Каири.

Пет други луѓе кои делеле возило со неа пред карантинот биле негативни.

Властите, сепак, побараа од студентката, како и од осум други блиски контакти, да подлежат на дополнително тестирање, откако беше потврдено дека нејзините претходни примероци од тестот се со новата варијанта на коронавирусот, додаде Каири.

Сè поголем број земји пријавуваат случаи на омикрон, за која Светската здравствена организација рече дека носи многу висок ризик од предизвикување инфекција.

Прикажи повеќе...

Свет

ИСИС егзекутирале над 1000 луѓе во ирачки затвор

Објавено пред

Шефот на тимот на ОН што ги истражува злосторствата во Ирак, Кристијан Ричер, рече дека ИСИС извршила воени злосторства и злосторства против човештвото во затворот во Мосул.

Таму систематски биле убиени најмалку 1.000 муслимански затвореници, главно шиити.

Доказите собрани од масовните гробници со посмртните останки на жртвите на егзекуцијата во централниот затвор Бадуш и преживеаните покажуваат детални подготовки за напад од високи претставници на Исламска држава на 10 јуни рано наутро, изјави Ричер пред Советот за безбедност на ОН.

„ Уапсените биле однесени на локации во близина на затворот, разделени врз основа на религијата и понижени. Најмалку 1.000 претежно шиитски затвореници беа убиени“, рече тој.

Ричер рече дека анализата на дигитални, документарни и форензички докази, вклучително и документи на Исламска држава, идентификувала бројни членови на екстремистичката група, позната и како ИД или ИСИЛ, кои се одговорни за злосторствата.

Како резултат на истрагата, тој рече дека истражниот тим на ОН заклучил дека ИД извршила злосторства против човештвото со убиства, истребување, тортура, присилни исчезнувања, прогон и други нехумани дејствија во затворот Бадуш, како и воени злосторства на случајни убиства, тортура, нехумано постапување и нарушување на личното достоинство.

Борците на Исламска држава ги зазедоа ирачките градови и прогласија самопрогласен калифат над поголемиот дел од Сирија и Ирак во 2014 година.

Групата официјално беше поразена во Ирак во 2017 година, но нејзините таканаречени ќелии продолжија да напаѓаат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

Денеска ќе пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во Бугарија

Денеска се очекува со два воено-транспортни авиони да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната автобуска несреќа...

Свет11 час

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа13 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион13 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет15 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија17 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа20 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија21 час

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија23 часа

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа23 часа

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 дена

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија2 дена

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет2 дена

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија2 дена

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија2 дена

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија2 дена

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија2 дена

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Досие