Контакт

Свет

Летните температури тешко ќе го спречат ширењето на вирусот

Објавено пред

Малку е веројатно дека летните температури ќе го запрат ширењето на коронавирусот, смета Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ЕЦДЦ).

Во соопштението се вели дека секоја земја во Европа се очекува да остане без легла на одделенијата за интензивна нега до средината на април, освен ако не се реагира бргу.

Центарот се повикува на истражувања што сугерираат дека вирусот не станува помалку опасен на топло и влажно време, со тоа намалувајќи ги надежите дека северната хемисфера ќе се спаси од вирусот со пристигнувањето на летото.

„До денес нема докази дека Сарс-КоВ-2 ќе биде сезонски вирус во северната хемисфера, како ни другите вируси од семејството на коронавирусот“, се вели во извештајот.

Во него се тврди дека вирусот успеал да одржи високо ниво на репродукција во тропските предели, во кое е голема влажноста на воздухот, како што се кинеската област Гуанси и Сингапур.

„Ова ја потенцира важноста од спроведувањето мерки, како што се изолација на заразените лица, почитување на растојанието при работа и затворање на училиштата“, се додава во извештајот.

Свет

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Објавено пред

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време, Кина им оддаде почит на сите луѓе кои ја загубија битката со смртоносниот вирус.

Денот на жалост се совпаѓа со почетокот на годишниот празник Кингминг, познат и како Ден на предците, кога милиони Кинези им оддаваат почит на починатите членови на нивните семејства. Автомобилите, возовите и чамците вклучија сирени.

Во седиштето на владата, претседателот Си Џинпинг и другите кинески лидери им оддадоа почит на починатите пред националното знаме. Тие носеа пупки бели цвеќиња, што симболизира жалост во Кина.

Според статистичките податоци на Државната здравствена комисија, повеќе од 3.300 луѓе починале досега во континентална Кина од епидемијата на коронавирус. Епидемијата избувна кон крајот на минатата година во централната провинција Хубеи.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Објавено пред

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус, изјави претседателот Доналд Трамп, додавајќи дека и самиот тој не ги носи.

Трамп нагласил дека препораките не смеат да се сфатат како замена за мерките за социјална дистанца, кои се сметаат за клучни за забавување на ширењето на коронавирусот, кој досега во сојузната држава Њујорк одзеде повеќе човечки животи отколку во нападот на 11 сепетември 2001 година.

„Носењето маска е добороволно. Можете да ги користите, а и не морате. Јас одлучив да не носам маска, но некои луѓе ќе ја користат и тоа е во ред“ рекол Трамп.

На новинарско прашање зошто така одлучил Трамп потсетил не неговите состаноци со високи функционери.

„Кога се поздравувам со претседатели на други држави, премиери, диктатори, кралеви, кралици…Едноставно не се гледам во тоа“ објаснил Трамп.

Американскиот претседател вчера потпиша одредба со која и` нареди на својата администрација да го прекине извозот на маски за лице Н-95 и останати лични заштитни опреми во други земји.

Прикажи повеќе...

Свет

Во град во Еквадор, во екот на пандемијата, мртви тела лежат по улиците

Објавено пред

Во еквадорскиот град Гвајакил, поради пандемијата од коронавирус, градот бележи преоптовареност на здравствениот систем, поради што многу мртви едноставно завршуваат на улиците, јавува Си-ен-ен.

Системот за здравствена заштита е во колапс, болниците веќе не можат да примаат луѓе, како и мртовечниците починати, па затоа некои граѓани тврдат дека мртвите тела на нивните најблиски мора да ги остават на улица.

Не е познато колку луѓе во градот починале од коронавирусот. Некои семејства велат дека нивните најблиски имаат симптоми на коронавирус, други велат дека болниците не можеле да ги примаат од пренатрупаност.

„Чекавме пет дена. Викавме брза помош цело време, а тие само ни рекоа да чекаме да ја решат ситуацијата”, вели еден жител на Гвајакил во видео објавено на социјалните мрежи, додека во истото видео неговиот сосед додава дека е најтешко да се издржи мирисот на мртви тела.

„Покрај лешевите, имаме дополнителен проблем бидејќи има многу повозрасни соседи. Мајка ми има 80 години и има многу проблеми со дишењето. Властите едноставно нè оставаат да умреме“.

Во Еквадор се пријавени 3.368 случаи на инфекција со коронавирус, а досега се регистрирани 145 починати.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет31 минута

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија14 часа

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет14 часа

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет15 часа

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија16 часа

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија17 часа

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ19 часа

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија19 часа

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија20 часа

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија21 час

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија21 час

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија21 час

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија22 часа

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија1 ден

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион1 ден

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион1 ден

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет1 ден

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Свет1 ден

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион1 ден

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Досие