Контакт

Свет

„Ле Фигаро“: Избројани се деновите на принцот Мохамед, кралското семејство тајно му подготвува смена

Објавено пред

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман би можел да биде сменет поради кризата со убиството на новинарот Џамал Кашоги, наведуваат светските медиуми. Водечкиот весник „Ле Фигаро“ објави текст во кој се зборува за тоа дека кралското семејство активно размислува за замена на крунскиот принц, кој би требало да го наследи кралот Салман, додекс кралството се наоѓа пред најголемиот меѓународен притисок во современата историја поради убиството на Кашоги, за кого се верува дека е убиен по наредба токму на принцот.

Неименуван дипломатски извор за весникот рекол дека Советот за лојалност, односно државното тело задолжено за одобрување на редот на наследство на престолот, неколкупати во тајност се состанал во последните денови. Советот е составен од делегати кои ги претставуваат сите клонови, најмалку седум, од кралското семејство. Ова тело ја испитува ситуацијата создадена со исчезнувањето на новинарот Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул, наведува весникот.

Според наводите на весникот, саудискиот режим сака да го замени 33-годишниот Мохамед со неговиот помлад, многу помалку амбициозен и предвидлив брат, принцот Калид бин Салман.

Советот веќе претходно минатата година го прекрши обичајното правило на наследување, кога го постави Мохамед како нов крунски принц наместо Мохамед бин Најеф, кој беше прв во редот за престолот.

Откако е на власт, престолонаследникот Мохамед бин Салман, уапси бројни принцови, високи претставници и бизнисмени, од нив го одзеде целото богатство, а се под изговор, дека се работи за борба против корупција. Тој и` нареди на саудиската војска да војува во Јемен, каде моментално е една од најголемите хуманитарни кризи во историјата.

Тој исто така го киднапираше либанскиот премиер, кој набрзо го ослободи да се врати во неговата земја, а затвори силни критичари и борци за човекови права.

Свет

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Објавено пред

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата.

Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800 километри), авион на оваа компанија го прелета за 19 часа и 19 минути.

Летот QF 7879 тргна од лондонскиот аеродром „Хитроу“ вчера во 6 часот наутро. Патот долг 17.800 километри е најдолг лет на „Кантас“ во рамки на научно истражување за влијанието на менувањето на временските зони врз патниците и потрага по опции за подобрување на здравјето на екипажот.

„Кантас“ за оваа потреба го преуреди новиот „боинг 787-9 дримлајнер“ за да добие максимална количина гориво и го ограничи бројот на патници и багаж.

Во авионот имаше 50-ина патници и членови на екипажот.

Втор пат во историјата комерцијален лет ја прелетува ваквата оддалеченост. „Кантас“ во 1989 година со „боинг 747-400“ го прелета растојанието меѓу двата града за повеќе од 20 часа.

„Кантас“ почнал да лета меѓу Лондон и Сиднеј во 1947 година и за таа траса биле потребни вкупно пет дена, со шест попатни слетувања.

Минатата година компанијата ја воведе линијата Перт – Лондон, единствената директна врска меѓу Австралија и Европа за која се потребни 17 часа летање.

Минатиот месец „Кантас“ успешно го изведе најдолгиот непрекинат комерцијален авионски лет во светот – од Њујорк до Сиднеј.

Пробниот лет од 16.200 километри траеше 19 часа и 16 минути.

Прикажи повеќе...

Регион

Поради говор на омраза исклучени осум членови на ХДЗ во Хрватска

Објавено пред

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб ХДЗ синоќа донесе одлука да исклучи од партијата осум членови поради говор на омраза на социјалните мрежи, јави Хина.
        
На ова му претходела телефонска седница на загребскиот ХДЗ и претседателствата на градските организации кои го освоиле предлогот на партијата. По одлуката на Градскиот суд на честа, исклучените членови можат да се жалат до Високиот суд на честа, кој може да ја потврди или да ја отфрли иеречената мерка.
        
Откако изби аферата на WhatsApp, раководството на ХДЗ одлучи да ги санкционира сите членови на партијата кои шират говор на омраза на WhatsApp, Viber и Facebook, се заканија или повикаа да се гласа за други кандидати, а не за претседателскиот кандидат на ХДЗ, Колинда Грабар Китаровиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Објавено пред

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста.

Веб-страницата за правда Mizanonline.com објави дека 32 затвореници биле претежно новинари и студенти, без да се дадат дополнителни детали, пренесува АП.

Помилувањето повеќе од 3.500 затвореници следува по исламскиот празник со кој се одбележува роденденот на пророкот Мухамед. Помилувањата не се однесуваат на затвореници осудени за вооружено спротивставување на државата.

Во извештајот се вели дека помилувањето го барал шефот на иранската правда, ајатолахот Ибрахим Раиси, влијателен верски службеник меѓу иранските конзервативци. Во февруари Хамнеи помилува повеќе од 50.000 луѓе, што е најголем број досега, во чест на 40-годишнината од Исламската револуција, која ја собори прозападната монархија во земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

(Видео) Одложено првото рочиште за убиството на Пино, обвинетата се појави во судница

Во кривичниот суд утрово беше одложено судењето за убиениот Пино Секондо, поради тоа што адвокатот на обвинетата Ангела Ѓорѓиевска побара време...

Свет44 минути

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион1 час

Поради говор на омраза исклучени осум членови на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб ХДЗ синоќа донесе одлука да исклучи од партијата осум членови поради говор...

Свет2 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет3 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Македонија15 часа

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура16 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија17 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион18 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Македонија20 часа

Обвинителството: Случајот со катната гаража на „Никофон“ е во предистражна постапка

Случајот за кривичната пријава во врска со катната гаража, што „Никофон“ треба да ја гради кај „Аутомакедонија“, сè уште е...

Свет22 часа

Од Лондон до Сиднеј за 19 часа: се реализира најдолгиот лет во историјата

Водечката австралиска авиокомпанија „Кантас“ по еден месец од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет...

Македонија24 часа

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија24 часа

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија1 ден

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија1 ден

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет1 ден

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија1 ден

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион2 дена

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Досие