Контакт

Свет

Либан го назначи за премиер Мустафа Адиб, Либанците незадоволни

Објавено пред

Либанскиот амбасадор во Германија, Мустафа Адиб (48), беше потврден за следен премиер на Либан на парламентарното гласање во неделата. Опозициските групи веднаш го осудија како предвидлив избор од страна на политичкиот естаблишмент на кој веќе воопшто не му веруваат, пренесува „Ал Монитор“.

Скокот од амбасадор до премиер можеби изгледа како неверојатно потег, но Адиб ги исполнува сите потребни услови: тој има искуство како помошник на поранешниот премиер Наџиб Микати, сунитски муслиман е, беше одобрен од други поранешни премиери, вклучувајќи го и клучниот сунитски политичар Саад Харири, и тој ужива поддршка од Хезболах, најмоќната политичка партија во Либан.

Тоа се истите точки во резимето што го прават Адиб помалку возбудлив за Либанците кои немаат доверба во корупцијата, неспособноста и терористичките влијанија врз нивната влада по долгогодишниот економски колапс и политички неуспех.

Откако се вклучи последниот аларм во форма на огромна експлозија на 4 август, во која загинаа стотици луѓе и беше предизикана штета од милијарди долари, Либанците излегоа на улиците да бараат тотално отстранување на нивната политичка елита и нов почеток со сосема нова влада. Наместо тоа, се чини дека тие добиваат солиден претставник на естаблишментот одобрен од Хезболах.

Тешката вистина на либанската политика е дека ниеден друг вид кандидат не може да добие доволно парламентарна поддршка од сложената мрежа на мали партии и фракциски интереси што сè уште управуваат со земјата, дури и по експлозијата во Бејрут.

Ова е особено важно затоа што брзото формирање нова влада беше императив, бидејќи Либан е на работ на системски колапс и надворешните добродетели, особено Франција, очекуваа нова влада до почетокот на септември. Адиб беше потврден со 90 од 128 гласа неколку часа пред францускиот претседател Емануел Макрон да пристигне во Либан во дводневна посета.

„Нема време за разговор, ветувања и желби. Време е за акција “, рече тој за време на својот краток говор за прифаќање.

Проблемот, како што истакна „Ал Џезира“, е што истите секташки лидери, кои одлучија за назначување на Адиб пред какво било гласање во парламентот, најверојатно ќе ги попречат сите реформи што би ја ослабнале нивната  контрола врз финансискиот сектор или инфраструктурата во Либан.

„Повеќето од потребните реформи ќе бидат политички и скапи за клучните носители на политички одлуки што стојат зад секоја нова влада. Без јасна стратегија за решавање на овие предизвици пред големиот политички отпор, нема причина да се верува дека владата на Адиб ќе биде поуспешна од Диаб “, изјави за „Ал Џезира“ финансискиот советник Мајк Азар.

Макрон даде интервју за „Политико“ додека беше на пат кон Либан, во кое рече дека прави „ризичен облог“ со својот политички капитал за новата либанска влада.

„Тоа е последната шанса за овој систем“, предупреди тој.

Макрон ја отфрли идејата дека го користи своето влијание за да го истера Хезболах од либанската политика, велејќи: „Ако се бориме со сила против силата, тоа се нарекува ескалација. Не барајте од Франција да војува против либанската политичка сила… тоа би било апсурдно и лудо “.

По пристигнувањето, Макрон беше пречекан од мала толпа демонстранти што скандираа: „Адиб нема да помине. Ние го сакаме Наваф Салам “.

Салам е судија на Меѓународниот суд на правдата кој подолго време е фаворит за премиер на реформаторите, но, како што истакна Макрон, тој никогаш не би можел да ја добие функцијата бидејќи е неприфатлив за Хезболах. Макрон, исто така, тврдеше на тоа дека нема никаква врска со изборот на Адиб, велејќи дека не е негова работа да се меша или да одобрува.

Свет

Трамп одби да се обврзе дека ќе ја предаде власта мирно ако изгуби

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп одби на прес-конференција во Белата куќа да се обврзе на мирно предавање на власта доколку изгуби на претседателските избори.

„Па, ќе мора да видиме што ќе се случи“, рече Трамп, пренесува Би-би-си.

Тој исто така изјави дека смета дека за резултатите од изборите ќе одлучува Врховниот суд, повторно изразувајќи сомнежи за регуларноста на гласањето по пошта.

Трамп смета дека затоа е важно да има девет судии во Врховниот суд.

„Оваа измама спроведена од демократите е измама што ќе се најде пред Врховниот суд на САД и мислам дека не е добро да се има ситуација во која може да се случи исход 4-4“, рече Трамп.

Трамп вчера на Твитер објави дека ќе го објават името на судијата што сака да го назначи во Врховниот суд во сабота, наместо судијката Рут Бадер Гинзбург, која почина во петокот.

Кандидатот на Демократите на претседателските избори, Џо Бајден, го повика кандидатот што ќе победи на изборите да почека со номинацијата за Врховниот суд до инаугурацијата во јануари 2021 година.

Републиканците, сепак, сакаат да ја искористат можноста и со помош на мнозинството во Сенатот со 53 места, да го засилат конзервативното мнозинство во Врховниот суд на 6-3, додека пред смртта на судијата Гинзбург тоа мнозинство беше 5-4.

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија планира намерно да ги зарази кандидатите за вакцина

Објавено пред

Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ објави дека во Велика Британија ќе се спроведе клиничко испитување, при што доброволците ќе бидат намерно заразени со коронавирус, со цел да се тестира подготвеноста на кандидатите за вакцина против коронавирус.

Проектот, кој е финансиран од британската влада, треба да започне во јануари во еден од објектите наменети за карантин во Лондон, а досега се пријавиле околу 2.000 доброволци, пренесува „Ројтерс“.

Француската компанија „Санофи“ објави дека нема да учествува во тоа тестирање, а тоа го демантираше и британската фармацевтска компанија „Астра Зенека“, чија експериментална вакцина, која ја развиваат во соработка со Универзитетот во Оксфорд, е во фаза на тестирање.

Прикажи повеќе...

Европа

На аеродром во Финска распоредени кучиња што откриваат коронавирус

Објавено пред

На главниот меѓународен аеродром во Финска се распоредени кучиња кои со душкање откриваат коронавирус. Четиримесечниот експеримент со алтернативен метод за тестирање може да стане прифатлив и брз начин за идентификување на заразените патници.

Четири кучиња од различни раси обучени од Финското здружение за откривање мирис започнаа со работа на аеродромот во Хелсинки, како дел од експериментот финансиран од владата.

Кучињата се распоредени на аеродромот во смени, а по две дежураат истовремено, додека останатите две одмораат.

„Тоа е многу ветувачки метод. Кучињата душкаат многу добро”, рече Ана Хиелм-Бјоркман, професорка по медицина за мали животни на Универзитетот во Хелсинки.

„Ако успее, тоа ќе биде добар метод за проверка (коронавирус) на кое било друго место“, рече таа, наведувајќи болници, пристаништа, домови за стари лица, спортски места и културни настани меѓу можните места каде што обучени кучиња можат да „започнат“ да работат.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа44 минути

Германија ја шири „црната“ листа

Германија стави региони од 11 европски земји на списокот со ризични области поради бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус...

Европа2 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија2 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа3 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет3 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет13 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет14 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет17 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет17 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија17 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија18 часа

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија19 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија19 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион20 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија20 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија21 час

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Свет21 час

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга...

Македонија21 час

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија22 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Досие