Контакт

Свет

Либерија ја укинува универзитетската партиципација

Објавено пред

Претседателот на Либерија, Џорџ Веа, изјави дека ја укинува студентската партиципација за додипломските студии на државните универзитети и колеџи.

Меѓутоа, тие и понатаму ќе треба да ги плаќаат другите трошоци поврзани со нивните студии.

Зборувајќи на кампусот на Универзитетот на Либерија, тој изјави дека најмалку што може да направи како претседател е да им овозможи на студентите образование.

Студентите од Универзитетот на Либерија неодамна беа активни во протестите каде бараа одговорност од владата за исчезнувањето на новопечатени парични банкноти наменети за централната банка во вредност од 100 милиони долари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Премиерот на Хаити поднесе оставка

Објавено пред

Премиерот на Хаити, Жан Мишел Лапан, поднесе оставка денес, изјави висок официјален претставник на владата, кој сакаше да остане анонимен.

Претседателот на најсиромашната земја во западната хемисфера, Жовенел Мојс, напиша на „Твитер“ дека новиот премиер ќе биде назначен наскоро и додаде дека за тоа ќе се консултира со лидерите на партијата, според „Ројтерс“.

Веста дека Лапан му понудил оставка на Мојс прв ја објави хаитски весник „Нувелист“.

„Јас направив избор за Хаити”, изјави Лапан за весникот.

Минатиот месец Хаити ги потресоа антикорупциските протести, а демонстрантите побараа оставка од претседателот на Хаити, генерал Жовенел Мојс.

Тој ги отфрли обвинувањата дека, заедно со другите политичари, ги злоупотребил средствата од субвенционираните нафтени испораки од Венецуела во рамките на програмата Петрокариба.

Оваа програма претставува нафтен сојуз на неколку карипски држави со Венецуела за снабдување со нафта под привилегирани услови за плаќање.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Германија застрелан маж поради бојата на кожата

Објавено пред

Маж од Еритреја е тешко повреден во пукање во западна Германија, а осомичениот за нападот, кој очигледно имал антимигрантски мотиви, неколку часа подоцна извршил самоубиство, соопшти обвинителството во Франфурт.

Портпаролот на обвинителството, Александер Бадле, изјави дека 26-годишниот Еритреец бил погоден во стомакот во близина на градот Вестербарх, пренесе АП.

„Младиот човек е пренесен во болница и не е во животна опасност“, додаде портпаролот.

Околу три часа подоцна, 55-годишниот Германец пукал во својата глава и е пронајден во својот автомобил.

Бадле рекол дека жртвата судејќи по сè е избрана поради бојата на кожата и нема доказ дека напаѓачот имал врски со екстремно деничарски групи.

Прикажи повеќе...

Европа

Под контрола 90 отсто од подрачјето зафатено со пожарот во Португалија

Објавено пред

Во Португалија под контрола се ставени 90 проценти од подрачјето зафатено со шумскиот пожар што трае веќе четири дена и во кои 39 лица се повредени, соопштија властите.

Меѓутоа, тие предупредија дека денеска попладне се очекува температура од 40 Целзиусови степени и оти ветровите кои дуваат може да предизвикаат дополнително ширење на пожарот низ боровата шума, пренесе агенцијата АП.

Во гасењето на пожарот денеска беа ангажирани над 1.000 пожарникари и 328 возила, соопшти Агенцијата за цивилна заштита.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Катица Јанева се појави во СЈО

Шефицата на специјалното јавно обвинителство во оставка, Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО. Таа на работа стигна...

Македонија2 часа

Заев: Борисов не ме повика за Камчев

„Бугарскиот премиер Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев“, изјави премиерот, Зоран Заев во интервју...

Топ2 часа

Обвинение за сопругата која со секира го уби мажот во Студеничани

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 50-годишна жена од Скопје за убиство на нејзиниот сопруг во Студеничани. „Обвинетата на...

Македонија2 часа

Пронајден вториот мобилен телефон на Катица Јанева за кој велеше дека ѝ е изгубен

Обвинителството вчера го пронајде вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој таа велеше дека ѝ е...

Македонија3 часа

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, при што пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат...

Македонија4 часа

Села бара јавен обвинител од странство

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе...

Македонија4 часа

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион4 часа

Грчкиот парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија19 часа

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија20 часа

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија20 часа

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија21 час

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија22 часа

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија1 ден

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет1 ден

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет1 ден

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Свет1 ден

Иран ѝ се закани на Велика Британија со ескалација на тензиите во Заливот

Со оглед дека британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста за воведување санкции кон Техеран, иранскиот амбасадор во Велика...

Свет1 ден

Израел почна да урива палестински згради

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим. Денешното уривање ја прекинува...

Свет1 ден

Зеленски ѝ понуди сојуз на рок-ѕвезда

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите, според излезните анкети,...

Досие