Контакт

Свет

Либиските сили уапсија осомничен член на ИСИС во Сирте

Објавено пред

Безбедносните сили на Либија уапсија осомничен лидер на Исламската држава, Калифа ал-Барк, во поранешниот центар на милитантната група Сирте.

Официјални лица од градот го потврдија апсењето, но негираа дека странски сили биле инволвирани во акцијата, што беше тврдено од страна на некои граѓани. Американските војници неколкупати апселе милитанти во Либија.

Барк бил приведен во својот дом во Сирте доцна во средата, велат официјалните лица, кои не открија дополнителни детали.

Либиските сили, поддржани од американски воздушни напади, ги избркаа милитантите на Исламската држава од Сирте во декември 2016. Групата најде прибежиште во јужната пустина во Либија, земја што е во постојани конфликти сè од симнувањето на Моамер Гадафи од власт во 2011 година. Групата неодамна ги засили своите напади, вклучувајќи го и главниот град Триполи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Продадена зградата на амбасадата на поранешна Југославија во Бон за 3,7 милиони евра

Објавено пред

Земјите наследнички на СФРЈ ја продадоа зграда на амбасадата на поранешна Југославија во Бон за околу 3,7 милиони евра, според новинската агенција СТА, повикувајќи се на словенечкото Министерство за надворешни работи.

Зградата на амбасадата, која зафаќа површина од 5.400 квадратни метри со градина, е изградена пред повеќе од 40 години, но не е користена во последните две децении, така што е во многу лоша состојба.

Амбасадата последен пат ја водеше словенечкиот дипломат Борис Фрлец како амбасадор на поранешна Југославија во Сојузна Република Германија меѓу 1989 и 1991 година.

Покрај резиденцијата во Бон, земјите наследнички на СФРЈ во текот на изминатата година и пол ги продадоа и поранешниот конзулат во Њујорк и поранешната амбасада во Токио.

На продажба се и зградите на некогашната мисија на Југославија во Њујорк и на поранешната амбасада во Берн, јавува словенечката агенција.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ бара да се испита дали Руси врбувале српски агенти

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ побара од Воено-безбедносната агенција (ВБА) да испита можна шпионска афера во која руски шпиони регрутирале српски агенти, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ, а пренесува агенцијата „Танјуг“.

„Зборував со претседателот Александар Вучиќ. Тој даде наредба на ВБА да го испита случајот. Ние ги немаме сите податоци. Доколку се покаже дека е вистина, тогаш тоа ќе биде сериозно прашање и проблем за нас“, изјави српската премиерка за „Блиц“.

Таа додаде дека Вучиќ закажал состанок во својство на врховен командант на српските вооружени сили, на кој ќе ги извести за резултатите од истрагата.

„Блиц“ објави дека рускиот дипломат и воен разузнавач Георги Клебан бил на видеото во кое се гледа како му дава пари на наводно висок по ранг српски функционер.

Прикажи повеќе...

Регион

Французите објавија стрип „Добредојдовте на Косово“, го илустрираа и палењето на црквите

Објавено пред

Во Франција е објавен стрипот „Добредојдовте на Косово“ со цел да се слушне гласот на српските жртви секаде на Запад, рече Арно Гујон, основачот на хуманитарната организација „Солидарност за Косово“, соопшти српската новинска агенција „Танјуг“.

Гујон на својот профил на „Инстаграм“ рече дека неговата организација го поддржала печатењето на стрипот што го следи животот на младиот Димитри, кој се враќа во Косово непосредно пред погромот над Србите во 2004 година.

View this post on Instagram

Upravo je u Francuskoj objavljen strip "Dobrodošli na Kosovo" čije smo štampanje podržali. Priča prati život mladog Dimitrija koji se iz izbeglištva vraća na Kosovo neposredno pre antisrpskih pogroma 2004. godine. Ova romansirana drama je sačinjena od realnih događaja i pokazaće francuskoj publici nedavnu istoriju Balkana iz drugog, manje pristrasnog ugla. Posle knjiga i časopisa, dokumetaraca i predavanja, ovo je još jedan korak napred, sa ciljem da se glas srpskih žrtava čuje svugde na Zapadu. Odmah pri objavljivanju, "Dobrodošli na Kosovo" se našao među najprodavanijim istorijskim stripovima u Francuskoj! Sve čestitke ekipi koja je radila na projektu, na čelu sa Nikolom Mirkovićem. . . #arnogujon #gujon #solidaritekosovo #bienvenueaukosovo #dobrodoslinakosovo #strip #comicbook #kosovo #metohija #srbija

A post shared by Arno Gujon (@arno.gujon) on

„Оваа романсирана драма се базира на вистински настани и на француската публика ќе и’ ја покаже неодамнешната историја на Балканот од друг, помалку пристрасен агол. По книгите и списанијата, документарците и предавањата, ова е уште еден чекор напред, со цел гласот на српските жртви да се слушне насекаде на Западот“, напиша Гујон.

Тој истакна дека, веднаш по објавувањето, стрипот „Добредојдовте на Косово“ бил меѓу најпродаваните историски стрипови во Франција.

Гужон исто така објави фотографија на „Инстаграм“ на која држи стрип и му честита на тимот што работел на проектот, предводен од Никола Мирковиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Гастро го демантира адвокатот на Боки 13: Во понеделникот му беше закажан преглед, но тој не беше донесен

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски изнесени во некои медиуми дека не сакале...

Наука1 час

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне...

Економија1 час

Ангеловска за ММФ: Оваа институција е претпазлива со заклучоците, но нема негативни коментари

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка...

Економија2 часа

Заев: Инвестираме во човечкиот капитал преку мерки во образованието

Во однос на мерките преку кои државата ќе инвестира во човечкиот капитал, на што е посветен предлог-буџетот за идната година,...

Европа2 часа

Пронајдени 25 слепи патници на брод во Холандија

Во контејнер замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 слепи патници, соопшти холандската организација...

Свет2 часа

НАТО проширува операции и во вселената

НАТО ги проширува своите операции во вселената, петта оперативна зона, по копното, морето, воздухот и неодамна и сајбер-просторот, велат извори...

Македонија2 часа

Димитров во Брисел на состанок со сојузниците од НАТО

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел ќе учествува...

Регион14 часа

Мигрант силувал две студентки во Љубљана

Триесет и осумгодишен државјанин на Мароко е уапсен под сомнение дека силувал две студентки во Љубљана. Како што пренесуваат локалните...

Македонија15 часа

Хрватска го поддржува писмото за Северна Македонија, но нема да го потпише

Хрватска го поддржува писмото кое во врска со Северна Македонија и Албанија на Европската комисија ѝ го испратија министрите за...

Европа16 часа

Членките на ЕУ поделени за предлогот на Франција

Земјите членки на Европската Унија се поделени за предлогот на Франција, некои од нив изразиле поддршка, а други се воздржани...

Македонија17 часа

(Видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор во стан во Скопје кога...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски: Најавеното покачување на пензиите е лажно ветување на Заев

Владата на СДСМ и Зоран Заев не ги зголемија пензиите 700 денари, туку, напротив, ги намалија 400 денари, изјави на...

Свет20 часа

Шведска ја прекина истрагата за силување против Асанж

Шведското обвинителство ја отфрли истрагата поради обвинение за силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, покренато уште во 2010 година....

Македонија20 часа

Екоактивистите ќе протестираат итно да се одземе концесијата од „Еуромакс ресурсис“

Се ближи датумот кога оваа влада нема да може да донесува и спроведува одлуки, а Министерството за економија сè уште...

Македонија22 часа

(Видео) Дуковски: На Боки 13 не му работи бубрегот и мокри крв

Адвокатот на обвинетиот Бојан Јовановски, Сашко Дуковски, на наменска прес-конференција за јавноста рече дека е загрижен поради здравствената состојба на...

Топ22 часа

(Видео) Во камион пронајдени над 100 килограми марихуана, приведен маж од Валандовско

Граничната полиција на преминот Табановце ноќеска во камион со приколка со бугарски регистарски ознаки пронајде 100 килограми марихуана. Приведен е...

Македонија23 часа

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, порача дека министрите на ЕУ од денешниот состанок...

Македонија1 ден

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во ТНТ

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ...

Топ1 ден

Дрога и муниција пронајдени во куќа на 25-годишник во Ѓорче Петров

Полицијата уапси двајца скопјани на возраст од 25 и 32 години при извршен претрес во дом во населбата Ѓорче Петров....

Интервју/Дебата1 ден

(Интервју) Италијанскиот амбасадор Ромео: Ќе сториме сè за да ја поправиме историската грешка за вашата држава

На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата...

Досие