Контакт

Свет

Лидерите на Осака официјално побараа олимпискиот факел да не поминува низ градот

Објавено пред

Лидерите на јапонскиот град Осака кои сакаа да откажат еден дел од поминувањето на олимпискиот факел низ Јапонија денес официјално побараа да се откаже носењето пламен низ градот во западниот дел на земјата на изгрејсонцето.

Организаторите на Олимписките игри во Токио сметаат дека поминувањето на олимпискиот оган низ целата јапонска територија е првиот тест за можноста за одржување настани со поголем број луѓе притоа почитувајќи ги строгите противепидемиски мерки.

Осака се бори со сè поголем број лица заразени со коронавирус и затоа градоначалникот на таа провинција побара откажување на олимписката штафета.

Организаторите бараат од гледачите кои ќе одлучат да го следат патот на олимпискиот факел во живо да носат маска, да ја одржуваат пропишаната оддалеченост и да се воздржат од силни извици за да спречат ширење на вирусот.

Факелот го започна своето патување низ Јапонија на 25 март и досега нема извештаи за случаи на зараза кои би можеле да бидат поврзани со минување на олимпискиот оган.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Претседателот на Перу, кој се вакцинира преку ред, доби забрана за вршење јавна функција

Објавено пред

На поранешниот перуански претседател Мартин Визкара (58) забрането му е да врши јавна функција во следните десет години, бидејќи минатата година се вакцинира против коронавирус преку ред.

Перуанскиот конгрес му ја изрече забраната на Визкара, кој ја водеше земјата од 2018 до 2020 година, кога ја прими вакцината против коронавирус од кинескиот производител „Синофарм“.

Визкара нема да може да го заземе местото во парламентот што го освои на изборите минатата недела. Вакцината ја прими уште додека беше претседател.

Покрај Визкара, забрана од една година доби поранешната министерка за надворешни работи Елизабет Астет, а забрана за вршење јавна функција од осум години доби поранешната министерка за здравство Пилар Мацети.

Скоро 500 политичари и државни службеници се вмешани во скандалот со вакцинацијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Масакрот во „Федекс“ го извршило 19-годишно момче

Објавено пред

Вооружениот напаѓач кој вчера уби осум лица во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, е 19-годишниот Брендон Хол и поранешен вработен во компанијата со психички проблеми. По нападот, момчето се самоуби.

Меѓу осумте убиени има четворица членови на верската заедница Сикa.

Полициските службеници изјавија дека засега не можат да утврдат дали мотивите за крвавиот напад се расна или етничка омраза. Уште неколку лица беа повредени и пренесени во локалните болници со сериозни повреди.

„Нападот траеше само неколку минути и заврши веднаш штом полицијата пристигна на местото на настанот“, рече началникот на полицијата, Крег Мекарт.

Очевидци изјавија дека нападот бил хаотичен, а напаѓачот отворил оган од пушка на паркингот пред да влезе во зградата, каде исто така продолжил да пука, оставајќи ги зад себе жртвите надвор и внатре во зградата.

Прикажи повеќе...

Регион

Нови мерки во Црна Гора: Кафулињата се отворени до 23 часот, полициски час од полноќ

Објавено пред

Министерката за здравство на Црна Гора, Јелена Боровиниќ-Бојовиќ, најави дека од сабота до 23 април ќе биде забрането напуштање на станбената зграда по полноќ, пазарите и продавниците ќе бидат отворени од 7 до 22 часот, а угостителските објекти од 7 часот наутро до 23 часот, известуваат медиумите во таа земја.

Истите мерки што ќе се применуваат од 17 до 23 април во Подгорица и Даниловград, претходно важеа за општините Плав, Гусиње, Петњица, Херцег Нови, Забjак, Тиват, Котор, Плузин, Будва, Тузи, Рожаје, Бар, Улцињ, Бијело Поjeе и Цетиње.

Во Никшиќ, Мојковац, Беране, Колачин, Шавник и Андријевица, сегашните мерки се прошируваат, бидејќи бројот на заразени лица на 100.000 жители е поголем од 800, рече Боровиниќ Бојовиќ.

Организирање забавни и рекреативни активности за деца и возрасни на отворени јавни места сè уште е забрането, а забраната за меѓуградски сообраќај за време на викендот останува во сила, рече таа.

Боровиниќ Бојовиќ рече дека контингент од 200.000 вакцини, а можеби и повеќе се очекува до крајот на април, а масовната вакцинација ќе започне три или пет дена подоцна.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион14 часа

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија16 часа

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија18 часа

Нови 908 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија18 часа

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија20 часа

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија21 час

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет22 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа23 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион23 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија23 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион24 часа

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија1 ден

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа2 дена

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија2 дена

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија2 дена

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа2 дена

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија2 дена

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион2 дена

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион2 дена

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа2 дена

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Досие