Контакт

Европа

Лондонските аеродроми нарачаа воена опрема против дронови

Објавено пред

Лондонските аеродроми „Гетвик“ и „Хитроу“ нарачале воена опрема за заштита од дронови вредна неколку милиони фунти, по неодамнешните инциденти кога токму поради дронови воздушниот сообраќај на „Гетвик“ беше во прекин во неколку наврати, објави „Тајмс“.

Министерот за транспорт, Крис Грејлинг, разговарал со челниците на полицијата, авијацијата и одбраната по однос на ова прашање, пишува весникот, додавајќи дека аеродромските власти не ги коментирале наводите.

Инцидентите со дронови што минатиот месец ги расипаа плановите за патување на неколку илјади луѓе на аеродромот „Гетвик“, уште еднаш укажаа на ранливоста на воздушниот сообраќај, констатира агенцијата „Ројтерс“.

Европа

Германија ѝ нуди на Русија соработка за обновливи извори на енергија

Објавено пред

Проширувањето на економската соработка со Русија во области како што се обновливите извори на енергија може да помогне во намалувањето на тензиите околу Украина, изјави германскиот министер за економија Роберт Хабек во интервју за домашните медиуми.

„Треба да разгледаме и нови области на бизнисот кои можат да им помогнат на двете страни да излезат од позицијата на конфликт“, рече министерот и вицеканцелар во интервју за неделникот „Шпигел“.

Коментирајќи ја можноста за исклучување на Русија од меѓународниот платен систем „Свифт“, Хабек рече дека општото набројување на санкциите нема смисла.

Тоа е крајната економска санкција, истакна тој, сепак, нагласувајќи дека неговата цел е да ги намали тензиите.

Водечките руски и американски дипломати треба да се сретнат во петок во Швајцарија за повторно да разговараат за зголемените тензии околу Украина, откако минатонеделните состаноци не дадоа резултат.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок во четвртокот ја повика Русија да ја прекине својата политика на ескалација на тензиите, предупредувајќи дека ќе се соочи со серија санкции во случај на агресивни потези.

Германија е подготвена да ги брани своите основни вредности во сегашниот ќор-сокак, дури и ако треба да плати висока економска цена, рече Баербок ден претходно во Москва.

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан: Брисел не ни помага, туку ни пука во грб

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Брисел не успева да придонесе во напорите за сузбивање на илегалната миграција.

Тој рече дека Унгарија во моментов работи на заштита на цела Европа.

„ Навистина, тоа е напад врз Унгарија“, изјави Орбан за унгарското радио Кошут, а пренесува унгарската агенција МТИ.

Унгарскиот премиер изјави дека само минатата година биле уапсени 122.000 лица кои илегално влегле во земјата, наспроти 45.000 една година претходно, што според него покажува дека бројот на нелегални влегувања во земјата се зголемува.

„ Проблемот со илегалната миграција е далеку од решен. Напротив, тој ќе биде со нас во следните неколку години“, предупреди Орбан.

Тој додаде дека мора да се зајакне граничната контрола и да се ангажираат нови сили.

„ Потребни ни се што повеќе војници само за гранична контрола“, рече унгарскиот премиер.

Тој нагласи дека Унгарците биле задолжени за тврдината, заштитувајќи ги границите на цела Европа, но дека Брисел не помага во овие напори, туку напротив ни пука во грб“ порача Орбан.

Прикажи повеќе...

Европа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Објавено пред

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за здравство, Саџид Џавид, додека земјата ги укина повеќето мерки.

„Мораме да научиме да живееме со него. За жал, луѓето умираат и од грип: во тешка година со грип, за жал, може да изгубите околу 20.000 животи, но не ја затвораме целата земја“, избави Џавид за „Скај њуз“.

„Ковид нема да замине. Ќе биде меѓу нас многу многу години, можеби засекогаш, и мора да научиме да живееме со него. Мислам дека сме лидери во Европа во транзицијата од пандемична во ендемична и водиме во покажување на светот како може да живее со Ковид-19“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговори со Европската Унија. Македонските тајни служби се огранок на...

Топ1 час

Момчето што вчера беше прегазено на „Партизанска“ е отпуштено од болница, возачот сѐ уште е во полиција

Возачот на возраст од 22 години, кој управуваше со автомобилот „ситроен“, и натаму се наоѓа во полициска станица, каде што...

Топ2 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија3 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет3 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија16 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија17 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет18 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет18 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија20 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија22 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија23 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет23 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија1 ден

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија1 ден

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет1 ден

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет1 ден

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа1 ден

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Досие