Контакт

Европа

Лукашенко: Белорусија спроведе специјална операција во Украина

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко,  изјави дека Белорусија спровела специјална операција во Украина.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека државата го направила тоа за да ги ослободи белоруските граѓани.

– Дојде до таму што овие никаквеци почнаа да ги фаќаат нашите луѓе таму, пред сè возачите на автомобили кои пристигнаа таму. Тие ни запленија 1.500 вагони, ни ги запленија автомобилите и до сто, според мене, нашите момци кои ги возеа овие камиони – рече Лукашенко.

Претседателот на Белорусија рече дека „ги предупредил Украинците дека ќе бидат принудени да спроведат операција за ослободување на овие луѓе“.

– Спроведовме таква специјална операција и ги ослободивме сите наши луѓе – рече тој, пренесува државната агенција Белта.

Лукашенко не навлегува во детали, но предложи луѓето кои учествуваа во оваа операција да добијат државни награди.

„Вонредно одржано, не ни забележавте. Тие се однесуваа лошо, моравме да реагираме“, рече Лукашенко.

Европа

Патрушев: Русија нема рокови, воената операција ќе заврши кога ќе се постигне целта, нацизмот мора да се искорени

Објавено пред

Официјален Кремљ во интервју во вторникот наутро зборуваше за војната во Украина, наведувајќи дека Русија нема рокови и дека ќе ја заврши својата воена кампања кога ќе се постигне целта за денацификација.

dobivaj vesti na viber

Ние не бркаме рокови. Нацизмот или мора да се искорени 100 отсто или ќе крене глава за неколку години и тоа во уште погрда форма – изјави секретарот на Советот за безбедност на Русија Николај Патрушев, додавајќи дека задачите на специјалната воена операција во Украина ќе бидат исполнети, пренесе „Њузвик“.

Тој во интервју за весникот „Аргументи“ (АиФ) го спореди неодамнешниот масакр во Бафало во Њујорк, што го изврши бел врховист, со украинскиот баталјон Азов.

– Западњаците веројатно нема да ги симнат розовите очила додека украинските насилници не почнат да беснеат по нивните улици. И не само во Европа, сетете се на неодамнешните пукотници во Бафало. Би сакал да ги прашам Американците која е разликата помеѓу неонацист кој пука во луѓе во супермаркет и милитант од Азов – рече Патрушев.

Тој зборуваше и за Финска и Шведска, кои неодамна официјално го најавија влезот во НАТО. Тој ја нарече алијансата „не одбранбен, туку чисто агресивен офанзивен воен блок“ и рече дека членството во него значи дека земјата мора да отстапи одредена моќ на САД.

– Доколку воената инфраструктура на алијансата се прошири на територијата на Финска и Шведска, Русија ќе го сфати тоа како директна закана за нејзината безбедност и ќе биде обврзана да одговори – предупреди Патрушев, пренесе „Њузвик“.

Тој посочи дека ќе бидат остварени сите поставени цели од претседателот на Русија, пренесува Интерфакс. Патрушев додаде дека не може да биде поинаку, бидејќи, според него, вистината, вклучително и историската, е на страната на Русија.

– Судбината на Украина ќе ја одредат луѓето кои живеат на нејзината територија – рече Патрушев, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан денеска ги најавува првите потези по воведувањето на вонредната состојба во Унгарија

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан воведе втора вонредна состојба во земјата, овој пат за отстранување на последиците од војната во Украина, додека првата вонредна состојба поврзана со пандемијата на коронавирус истекува во вторник следната недела, јавуваат новинските агенции.

dobivaj vesti na viber

„Светот е на работ на економска криза. „Унгарија мора да остане настрана во оваа војна и да ја заштити финансиската сигурност на своите семејства“, објави унгарскиот лидер на Фејсбук, пренесува Франс прес.

Орбан, кој го освои својот четврти последователен мандат на 3 април, претходно користел извршни наредби за да ја спречи миграцијата, а потоа и во пандемијата на коронавирус, пренесува Ројтерс.

Новата вонредна состојба повторно ќе и овозможи на владата на Орбан да усвои итни мерки, без парламент.

„Користејќи го своето уставно право, владата од полноќ прогласува вонредна состојба поради војната“, додаде тој.

Непосредно пред ова соопштение, новоположениот парламент го измени уставот за да овозможи воведување на ваква мерка „поради конфликт“. Таму партијата Фидес на Виктор Орбан има двотретинско мнозинство.

Првите одлуки донесени во оваа нова законска рамка ќе бидат објавени во среда, рече Орбан.

Орбан, кој е на власт во последните 12 години без прекин, западните партнери редовно го обвинуваат за злоупотреба на моќта во неговата земја, членка на ЕУ и НАТО, пренесе Н1.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: Подготвен сум директно да разговарам со Путин

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека е подготвен директно да разговара со рускиот претседател Владимир Путин, а не со помош на посредник.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека „доколку рускиот претседател ја разбере реалноста, постои можност да се постигне дипломатско решение на конфликтот“, објави Ројтерс.

Украинскиот претседател изјави дека Москва треба да ги повлече своите војници на местото каде што биле пред почетокот на нападот и дека тоа би можело да биде првиот чекор кон разговорите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште Роб во Тексас, пред масакрот на...

Македонија60 минути

„Бегај бе таму, хеј сус“ – Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ1 час

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското обвинителство до кривичниот суд во Скопје достави Барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет1 час

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет2 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на Третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос, предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет2 часа

(Видео) Ова е напаѓачот кој уби 18 деца – објавена е снимка пред да го започне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет3 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД, кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет3 часа

Испукани три балистички проектили во Северна Кореја откако Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја истрелала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле истрелани...

Свет3 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа14 часа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија15 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ19 часа

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија21 час

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија23 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија24 часа

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија1 ден

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија1 ден

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа1 ден

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа1 ден

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа1 ден

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...