Контакт

Свет

„Ќе пуштам илјадници генетски модифицирани комарци“, луѓето стравуваат од планот на Бил Гејтс

Објавено пред

Планот за пуштање илјадници генетски модифицирани комарци во борба против заразата во Флорида Кис предизвика загриженост кај локалното население, а поединци велат дека криминалниот експеримент ќе ги претвори во заморчиња.

Предводен од Комитетот за контрола на комарците во Флорида Кис (FCMCD) и британската биотехнолошка компанија „Окситек“, која е поддржана од Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, проектот има цел да ги ослободи првите роеви генетски модифицирани инсекти во Флорида Кис оваа недела, се вели во заедничкото соопштение.

Според планот, првата фаза вклучува инсталирање кутии за комарци на шест локации, од кои приближно 144.000 комарци од видот Aedes aegypti ќе бидат ослободени за 12 недели. Тоа е вид што е најтесно поврзан со пренесување заразни болести, како што се денга, зика и жолта треска.

Ако се одвива според планот, машките комарци (кои не касаат) ќе се парат со локални женки (кои касаат), а нивните потомци се програмирани да умрат и ова наводно ќе помогне во контролата на популацијата на овој вид комарец и во намалувањето на ширењето на болеста.

Иако овој вид комарец сочинува само 4 проценти од вкупното население во Флорида Кис, тој стои зад речиси сите болести што се пренесуваат на луѓето, како и некои што се пренесуваат на животни, како што е срцевиот црв, наведува „Окситек“.

Проектот, одобрен од Агенцијата за заштита на животната средина, има цел и намалување на употребата на пестициди, кои може да бидат штетни за локалниот див свет. Сепак, додека „Окситек“ го претстави ова како голема предност, одборот за контрола на комарците досега не даде индикации за какви било планови за намалување на употребата на пестициди.

Компанијата исто така тврди дека јавната поддршка за планот останува висока иако локалното население е крајно скептично.

„Можеби не сме научници, но можеме да читаме. А она што го вели ‘Окситек’ и она што го читаме од други извори се две сосема спротивни работи. „Ве молам, ве молам, веднаш да преземете мерки и да разгледате резолуција против оваа технологија“, рече загрижената жителка Меган Хал на состанокот во март на селскиот совет.

Друга жителка рече дека е многу загрижена за планот што се спроведува посочувајќи на ризикот дека генетски модифицираните женски комарци може да каснат некого.

Комитетот за контрола на комарците, сепак, инсистира на потребата да се подобрат контролите за отпорност на пестициди, кои се развиваат кај инсекти што пренесуваат болести, велејќи дека проектот на „Окситек“ може да обезбеди нови алатки, кои се безбедни, еколошки и насочени.

На „Окситек“ не му се туѓи генетски модифицираните инсекти бидејќи веќе испушти повеќе од милијарда бубачки во Јужна Америка и на Карибите како 27-месечен експеримент во Бразил во 2013 година, кој се обиде да ја намали локалната популација на комарци за 90 проценти на ист начин како и планирано сега во Флорида Кис. Сепак, „Окситек“ се најде на удар во 2019 година кога истражувачите објавија студија во која се наведува дека инсектите се размножуваат откривајќи дека до 60 проценти од анализираните комарци содржат траги на модифицирани гени.

Свет

Путин: Четвртата руска вакцина доаѓа наскоро

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека наскоро во Русија ќе биде пуштена во промет четвртата вакцина против коронавирус.

Путин рече дека имунизацијата на населението се забрзува и дека Русија е заинтересирана за соработка со странски партнери во борбата против пандемијата, пренесува РИА новости.

Досега во Русија се регистрирани три вакцини против Ковид-19 – „спутник В“, „епивакорона“ и „ковивак“.

Прикажи повеќе...

Европа

Австрија веќе нема да јa користи вакцината на „Астразенека“

Објавено пред

Австрија веќе нема да ја користи вакцината на „Астразенека“ во процесот на вакцинирање, најави министерот за здравство, Волфганг Микштајн.

Тој рече дека причина за тоа е проблемот со испораките што ги има шведско-британскиот фармацевтски концерн.

Микштајн рече дека за втората доза, за граѓаните кои ја примиле првата доза на „Астразенека“, има доволно вакцини од тој производител во магацините.

Тој најави дека во иднина Австрија ќе се потпре на својата кампања за вакцинирање само на mRNA вакцините на „Бионтек-Фајзер“ и „Модерна“, како и на векторската вакцина „Џонсон и Џонсон“.

И нарачаните количини за 2022 и 2023 година се состојат од 90 проценти од mRNA вакцини, додаде Микштајн.

Тој рече дека неговата одлука нема никаква врска со наводното послабо дејство на „Астразенека“, што, како што вели, не е случај, туку само со проблеми со испораката.

ЕУ не го продолжи договорот со „Астразенека“.

Прикажи повеќе...

Свет

Кинескиот закон за развод ги обесхрабрува младите да стапат во брак

Објавено пред

Сегашниот кинески закон за развод, кој пропишува дека сопружниците мора да чекаат 30 дена пред формализирањето на разводот, се чини дека ги обесхрабрува младите да стапат во брак.

Според податоците на кинеското Министерство за цивилна администрација, околу 296.000 разводи биле официјализирани во првите три месеци од оваа година, што е за 70 проценти помалку отколку во првите три месеци од минатата година, кога биле евидентирани 1,05 милиони разводи, пренесува лондонскиот „Гардијан“.

Зголемувањето на бројот на разводи и намалувањето на бројот на бракови во Кина резултираа со намалување на бројот на новороденчиња и ја доведоа Кина во демографска криза, поради што владата ги промовира традиционалните семејни вредности и ги обесхрабрува паровите од развод

Новиот закон за задолжително 30 дена пред воведувањето на разводот беше воведен на 1 јануари, со намера да влијае на зголемувањето на наталитетот, но тој предизвика негодување, особено кај жените, и им го отежнува на младите да донесат одлука да застанат пред матичар.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ26 минути

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија2 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет2 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија2 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет3 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет3 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет3 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет3 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион16 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија17 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија17 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа17 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија20 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија23 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет24 часа

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет1 ден

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа1 ден

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет1 ден

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Досие