Контакт

Свет

Мадуро: Венецуела ќе ги преиспита односите со САД и ќе преземе политички мерки

Објавено пред

Каракас ќе ја преиспита својата врска со САД откако американскиот потпретседател, Мајк Пенс, изрази поддршка за идејата на опозицискиот водач на Венецуела, Хуан Гуаидо, да воспостави преодна влада во земјата, рече претседателот на Венецуела, Николас Мадуро.

Пенс во видеопораката во вторникот рече дека американската влада ја поддржува храбрата одлука на Гуаидо да ги потврди уставните овластувања на ова тело, да го прогласи Мадуро за узурпатор и да побара формирање преодна влада.

„Го задолжив венецуелското Министерство за надворешни работи да почне да ги ревидира односите со САД и да преземе политички мерки. Американскиот потпретседател ги прекрши правилата на играта”, изјави Мадуро за „Телесур“.

На 10 јануари, претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, положи свечена заклетва за својот втор претседателски мандат, кој ќе трае до 2025 година. Организацијата на американски држави членови на Групата Лима – освен Мексико  и САД, одби да го признае новиот мандат на Мадуро.

Европа

Во Мадрид снимил повеќе од 550 жени под здолниште, и сè објавил на интернет

Објавено пред

Во Мадрид е уапсен маж под сомнение дека снимил над 550 жени под здолниште и тоа го објавил на интернет, јавува „Би-би-си“.

Педесет и тригодишен Колумбиец, наводно, ги снимал со мобилен телефон скриен во ранецот.

Полицијата соопшти дека најмалку 283 видеа биле објавени на порнографски страници и привлекле најмалку еден милион прегледи.

Повеќето од 555 жртви, од кои некои биле малолетни, биле снимани во метрото.

Вакво казнено дело во Шпанија се смета за сексуална злоупотреба и сторителите можат да завршат во затвор, пренесува „Би-би-си“.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Во пожар во болница во Франција едно лице загина, осум се повредени

Објавено пред

Најмалку едно лице загина, а осум се повредени во пожар што избувна вчера во болничкиот комплекс во париското предградие, објави „Ројтерс“. Пожарот во болницата „Анри Мондор“ избувнал синоќа и бил локализиран рано утрово.

Причината за пожарот сè уште не е утврдена.

„Пожарот е под контрола благодарение на реакцијата на пожарникарите. Жал ни е што мора да соопштиме дека едно лице загина“, напиша службеник на државната болница во Париз.

Прикажи повеќе...

Свет

Брз воз со 340 патници се движел со отворени врати во Јапонија

Објавено пред

Возот во Јапонија се движел со брзина од 280 километри на час со отворени врати од Сендаи кон Токио, но никој од патниците не бил повреден, изјави железничкиот оператор.

Проблемот го предизвикал чистачот кој заборавил да го исклучи уредот со кој се регулира отворањето и затворањето на вратите.

Возот принудно запрел во тунелот во Шибата, откако било забележано дека вратата на деветтиот вагон е отворена. Патувањето продолжи по проверката, 15 минути подоцна, јавува новинската агенција Кјодо.

Во возот шинкансен имало околу 340 патници, но никој не стоел кај вратата.

Тој пристигна на својата крајна дестинација со задоцнување од 19 минути. Поради овој проблем било одложено тргнувањето на седум возови, а 3.300 патници го почувствуваа ова нарушување во сообраќајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Фатиме Фетаи: Секој што се огрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Европа48 минути

(Видео) Во пожар во болница во Франција едно лице загина, осум се повредени

Најмалку едно лице загина, а осум се повредени во пожар што избувна вчера во болничкиот комплекс во париското предградие, објави...

Македонија51 минута

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Свет1 час

(Видео) Иран откри дека има нов ракетен систем – „Бавар-373“

Иран откри дека го развил својот нов мобилен ракетен систем, сличен на рускиот систем С-300. https://media.mehrnews.com/d/2019/08/22/0/3214164.mp4 Станува збор за систем...

Свет2 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија2 часа

„Ла верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите околу изнудувањето,...

Европа3 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија14 часа

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија14 часа

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион15 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија17 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија18 часа

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија18 часа

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија18 часа

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија21 час

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија21 час

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион1 ден

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет1 ден

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија1 ден

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Досие