Контакт

Свет

Мадуро: Венецуелските опозициски лидери ќе бидат изведени пред лицето на правдата

Објавено пред

Венецуелските опозициски лидери дејствуваат против интересите на венецуелскиот народ и предизвикуваат штета во државата, изјави вчера претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, за телевизијата „Ал Мајадин“.

„Хуан Гуаидо и неговите поддржувачи порано или подоцна ќе бидат изведени пред лицето на правдата и ќе понесат одговорност за обидот да ја преземат власта”, рече Мадуро.

Тој додаде дека кризата во Венецуела е организирана од САД.

„Тие [опозициски лидери] се марионети што ѝ служат на екстремистичката администрација на Доналд Трамп, која сака да ја колонизира Венецуела. Т.н. хуманитарна интервенција за која САД зборува има за цел да ја потчини нашата земја и да ги искористи нашите природни ресурси”, истакна Мадуро.

На 23 јануари, претседателот на Националното собрание на Венецуела, Хуан Гуаидо, се прогласи себеси за привремен претседател. Мадуро го опиша тоа како обид за државен удар и најави прекин на дипломатските односи со САД.

Гуаидо беше признат како привремен претседател од земјите од групата Лима (освен Мексико), како и од Албанија, Грузија, САД и Организацијата на американски држави. Неколку земји од ЕУ излегоа со поддршка за парламентот на Венецуела и изразија надеж за нови избори за решавање на кризата.

Мадуро беше поддржан од Русија, Боливија, Иран, Куба, Никарагва, Ел Салвадор и од Турција. Белорусија и Кина повикаа на решавање на сите прашања по мирен пат и изразија противење за какво било мешање однадвор. Генералниот секретар на ОН повика на дијалог за решавање на кризата.

Регион

Црна Гора ги отвора границите за Русите и Азербејџанците

Објавено пред

Националното координативно тело за инфективни болести на Црна Гора (НКТ) одлучи да ги отвори границите за граѓаните на Русија и Азербејџан.

Според изјавата на црногорската влада, оперативниот штаб за туризам му предложил на НКТ Русија и Азербејџан да бидат да бидат додадени во „зелениот список“ на земји чии граѓани можат да влезат во Црна Гора без услови, и дека НКТ ја разгледува понатамошната либерализација во Црна Гора да влезат граѓаните на државите од Западен Балкан, пренесува ЦДМ.

Владата соопшти дека НКТ, со оглед на епидемиолошката состојба во земјите од регионот и особено веродостојноста и релевантноста на достапните податоци, како и потребите на црногорската туристичка економија и националните интереси на Црна Гора, оцени дека не постојат пречки за либерализација на влезот на руските и азербејџанските граѓани.

Сепак, како што велат, одлуката за граѓаните на околните земји е продолжена се додека црногорскиот Институт за јавно здравје не достави проценка на епидемиолошкиот ризик за Црна Гора, заснована врз либерализацијата на влезот на жителите од соседните земји за секоја земја поединечно.

Прикажи повеќе...

Свет

Во карантин повеќе од 27 милиони луѓе во Манила

Објавено пред

Повеќе од 27 милиони луѓе во и околу Манила повторно се ставени во карантин по воведувањето нови рестриктивни мерки поради коронавирусот на Филипините.

Мерките стапија во сила откако бројот на заразени лица во земјата надмина 100.000, а медицинските здруженија го повикаа претседателот Родриго Дутерте да преземе нешто во врска со тоа.

„Нашите здравствени работници не треба да го сносат товарот да одлучат кој ќе живее и кој ќе умре“, наведоа лекарите во отвореното писмо, предупредувајќи дека здравствениот систем е преоптоварен.

Две големи државни болници во Манила се привремено затворени поради инфекција кај здравствените работници, додека некои приватни болници ги одбиваат пациентите поради недостаток на простор, пренесува „Гардијан“.

Во последниве денови, епидемијата на коронавирус на Филипините се шири брзо и веќе се регистрирани 106.330 случаи. Починаа над 2.000 луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

Северна Кореја има развиено минијатурни нуклеарни уреди

Објавено пред

Северна Кореја продолжува да ја развива својата програма за нуклеарно оружје. Неколку земји веруваат дека има „веројатно развиено минијатурни нуклеарни уреди што можат да се вклопат во боевите глави на балистичките ракети“, се вели во доверливиот извештај на ООН.

Оние земји, кои во извештајот не се именувани, веруваат дека претходните шест севернокорејски нуклеарни тестови му помогнале на Пјонгјанг да развие минијатурни нуклеарни уреди. Пјонгјанг не спроведе нуклеарен тест од септември 2017 година.

Извештајот на независните експерти кои ги следат санкциите на САД, до кои Ројтерс имал пристап, е поднесен до Советот за безбедност на ООН.

„Демократската народна Република Кореја ја продолжува својата нуклеарна програма, вклучително и производство на високо збогатен ураниум и изградба на експериментален реактор за лесна вода. Една земја-членка проценува дека КДПК продолжува да произведува нуклеарно оружје“, се вели во извештајот.

Северна Кореја е под санкции на ООН од 2006 година, поради нејзината нуклеарна и балистичка ракета програма.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 минута

Прегазена жена во Охрид

На 03.08.2020 во 18.30 часот, на ул.„Сирма Војвода“ во Охрид, патничко возило „мерцедес“, управувано од Д.С.(19) од Скопје удрило во...

Свет1 час

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа“ поради затворањето на училиштата во...

Свет2 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирус ја завршил својата мисија во Кина...

Европа2 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија3 часа

Напладне конститутивна седница на новиот парламентарен состав

Денеска напладне треба да се одржи конститутивна седница на новиот парламентарен состав по предвремените избори, кои се одржаа на 15...

Македонија14 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион14 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија16 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ18 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија18 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија18 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет19 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија21 час

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет22 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија22 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет24 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет1 ден

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет1 ден

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет1 ден

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет1 ден

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Досие