Контакт

Европа

Маж избоден со нож во џамија во Лондон, уапсен е осомничен

Објавено пред

Маж е уапсен по нападот со ладно оружје во џамија во центарот на Лондон во кој едно лице е повредено, соопшти лондонската полиција.

„Еден човек беше уапсен на лице место и осомничен за обид за убиство“, соопшти полицијата, додавајќи дека 70-годишен маж е повреден во инцидентот.

Нападнатиот маж е пронајден со повеќе повреди кога пристигнала брза помош и е однесен во болница од каде се наведува дека неговиот живот не е загрозен, јави Би-би-си.

Според очевидци, нападнат е мујезинот кој ја предводел молитвата.

Полицијата не верува дека станува збор за терористички напад.

Европа

Италијанците ги претвораат нуркачките маски во респиратори што спасуваат животи

Објавено пред

Италија се соочува со недостиг на медицинска опрема, па д-р Ренато Фаверо предложил да се поврзат нуркачките маски со апарати за вентилација. Инженерите успеале да ја претворат нуркачката опрема во вентилациски маски потребни за болниците. Компаниите „Исинова“ и „Декатлон“ заедно ја креирале и ја тестирале маската.

Компанијата „Исинова“ објави дека прототипот на маската е тестиран на еден од нивните колеги во локалната болница и дека пробата е успешна. Самата болница го тестирала производот на пациент и изменетата маска се покажала како успешна.

На интернет има упатство за тоа како да се приспособат маските за нуркање во респиратори.

Ц-ПАП маските чинат околу 100 евра, а болниците можат да ги купат маските од „Декатлон“ по цена од 25 евра. Производството на 3Д вентили е бесплатно, така што ова е веројатно најевтиното решение за кризата поради недостаток на опрема за дишење, пишува „Боред Панда“.

Маските не се совршени. Постои опасност под површината да се создаде поголемо количество јаглерод диоксид доколку не се обезбеди правилен одвод на издувни гасови. Исто така, болниците мора да имаат доволен број на вентилатори на кои можат да се приклучат маските.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Претставници на британската влада тврдат дека во Кина има повеќе заразени отколку што кажуваат

Објавено пред

Претставници на британската влада тврдат дека Кина шири дезинформации за сериозноста на епидемијата на коронавирус во својата земја, јави „Мејл“, пренесува „Бизнис инсајдер“.

Во извештајот на „Мејл“ се вели дека научниците го предупредиле Џонсон дека Кина може да го намали бројот на потврдени случаи за 15 до 40 пати. Кина изјавува дека има 81.439 заразени досега.

Официјалните лица исто така веруваат дека Кина се обидува да ја прошири својата економска моќ, нудејќи им помош на други земји кои се обидуваат да се борат против коронавирусот.

Весникот цитира тројца официјални претставници на Велика Британија, кои потврдија дека владата на Џонсон е бесна.

Еден рече дека после ова ќе се вратат на дипломатските разговори и оти ќе има преиспитување на односите.

Друг неименуван официјален претставник рече дека ќе мора да дојде до пресметка кога ќе заврши ова“, додека третиот рече дека самиот врв на владата е бесен.

Весникот додава дека владата на Џонсон е толку лута поради кинеското постапување со кризата што премиерот би можел да ја промени својата претходна одлука да кинеската телекомуникациска компанија „Хуавеи“ развива 5G мрежа во Велика Британија.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Објавено пред

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен.

Таа истакна дека фокусот на буџетот на Европската Унија за периодот 2021-2027 година ќе биде борбата против новиот коронавирус.

Таа за бриселскиот портал „Политико“ изјави дека повеќегодишната финансиска рамка не е единственото средство за помош, но дека е средство за стратешко инвестирање и интраевропска кохезија, која е прифатена од сите земји членки на ЕУ.

„Политико“ пишува дека Фон дер Лаен објави дека ЕК ќе претстави дополнет предлог за буџетот на ЕУ од 2021 до 2027 година, што ќе вклучува пакет-стимулации.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус, додавајќи дека...

Економија37 минути

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа1 час

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет2 часа

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ2 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет3 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет17 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија21 час

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија22 часа

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија22 часа

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија22 часа

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија23 часа

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија24 часа

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија1 ден

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија1 ден

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет1 ден

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет1 ден

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа2 дена

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија2 дена

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Досие