Контакт

Свет

Макрон: На Трамп му подарив даб и се исуши, ќе му подарам нов

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вели дека нема никаква симболика во тоа што дабот што му го подари лани на претседателот на САД, Доналд Трамп, се исушил. Макрон порача дека луѓето не би требало да ја поврзуваат симболиката со сѐ и најави дека на американскиот претседател ќе му биде испратено ново дрво.

„Ќе му испратам уште едно, тоа не е трагедија“, изјави Макрон за швајцарската телевизиска мрежа РТС на маргините на состанок во Женева.

„Не барајте симбол таму каде што го нема, симболично е тоа што дрвото го засадивме заедно“, оцени Макрон, пренесе „Ројтерс“.

Макрон му го предаде младото дрвце на Трамп за време на државната посета на Вашингтон во април минатата година. Сепак, неколку дена подоцна дрвото било отстрането и ставено во карантин во согласност со задолжителна постапка за увоз на живи организми во САД. Дрвото оттогаш не се појавило повторно. Еден дипломатски извор изјави дека дабот овенал додека бил во карантин.

Дрвото беше пренесено од Белоу Вуд, во близина на Париз, каде што за време на Првата светска војна речиси 2.000 Американци загинале во битка за време на Првата светска војна.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Избран новиот претседател на Алжир

Објавено пред

Поранешниот премиер на Алжир, Абделмаџид Тебун е избран за нов претседател на земјата на избори со кои властите се надеваат дека ќе завршат повеќемесечните превирања, додека демонстрантите кои го соборија неговиот претходник Бутефлика велат дека нема да запрат.

Тебун денес беше прогласен за победник на изборите, освојувајќи повеќе од половина од гласовите.

Властите соопштија дека девет милиони Алжирци излегле на гласање, пренесува „Ројтерс“.

Демонстрантите кои продолжуваат со протестите сметаат дека станува збор за измама чија цел е одржување на старата владејачка елита и бараат нови политички лидери.

Прикажи повеќе...

Европа

Кабинетот на канцеларката Ангела Меркел му честиташе на Џонсон

Објавено пред

Од кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел му ја честитаа победата на изборите на британскиот премиер Борис Џонсон.

„Честитки до Борис Џонсон за сјајната победа. Се радувам што ќе соработувам со вас за пријателство и силна соработка меѓу нашите народи“, твитуваше портпаролката на Ангела Меркел.

Другите членови на партијата на канцеларката беа помалку ентузијастични, пренесува „Ројтерс“.

Пратеникот Норберт Ротген изјави дека Британците ја донеле одлуката и дека нивниот избор треба да биде прифатен.

„Со победата на Џонсон, брегзит стана неизбежен“, рече Ротген.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Чешка обвинение против 58 лица поради шверц на кокаин и хероин

Објавено пред

Чешката полиција обвини 58 лица за помагање на меѓународна криминална група при шверц на големи количини на кокаин и хероин во вредност од 90 милиони долари, во Австралија и Нов Зеланд.

Криминалната група функционирала на четири континенти, а во Чешка регрутирала курири за транспорт на дрога вредна 2,1 милијарди чешки круни од земји кои биле во близина на местото на производство, соопшти полицијата.

Чешката полиција ја спроведе операцијата во соработка со колеги од САД и Австралија.

Четворица курири се уапсени во Австралија и веќе се осудени на казна затвор меѓу седум и девет години, пренесе „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија2 часа

Фросина Ременски врши увид во доказите за Меѓународниот сојуз

Пратеничката и потпретседателка на Собранието од СДСМ, Фросина Ременски, пристигна во Обвинителството за организиран криминал и корупција за да направи...

Македонија3 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет4 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет5 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет5 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија16 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет16 часа

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет17 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа17 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет18 часа

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт18 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија21 час

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа22 часа

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија22 часа

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија23 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија1 ден

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија1 ден

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија1 ден

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија1 ден

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Досие