Контакт

Европа

Макрон не се согласува со Трамп дека Русија ја контролира Германија

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека не се согласува со оценката на неговиот американски колега Доналд Трамп дека Русија целосно ја контролира Германија бидејќи Берлин ѝ исплаќа милијарди долари за струја на Москва.

Макрон ова го изјави во Брисел, на Самитот на НАТО, прашан за коментар по повод изјавата на Трамп.

Претседателот на САД за време на појадокот со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, навести дека САД ја штитат Германија, додека Берлин ги склучува енергетските договори со Русија.

Трамп претходно ги критикуваше Франција и другите европски земји поради трошоците во одбраната, но и поради трговскиот договор за кој верува дека е неправеден за САД.

Европа

Велика Британија ќе се подели пред Шпанија, смета шпанскиот министер Борељ

Објавено пред

Шпанскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борељ, изјави дека е многу повеќе загрижен за единството на Велика Британија отколку на Шпанија.

Како што тој изјави за бриселскиот портал „Политико“, многу е поголема веројатноста дека Велика Британија ќе се подели поради брегзитoт отколку Шпанија поради сецесионистичките тежнеења кои доаѓаат од Каталонија.

Според „Политико“, Борељ притоа мислел на Шкотска и Северна Ирска, кои би ја напуштиле Британија поради излегувањето од ЕУ.

Борељ исто така смета дека преговорите за идните односи меѓу Гибралтар и Европската унија треба да се водат одделно од оние со Велика Британија.

Гибралтар е територија што припаѓа на Велика Британија, но на која право полага и Шпанија.

„Преговорите меѓу Велика Британија и ЕУ не важат за Гибралтар“, рече тој, додавајќи дека овие преговори треба да се одвојат.

Борељ истакна дека поранешниот британски премиер Дејвид Камерон се коцкал со иднината на неговата земја најмалку двапати – во однос на Шкотска и Европа.

Што се однесува до кризата во Каталонија, Борељ рече дека шпанската влада нема да дозволи референдум за отцепување и дека тој не е Камерон и Шпанците не се Британци, па нема да дозволат тоа да се случи.

Прикажи повеќе...

Европа

Сомнителни донации на партиската смета, покрената истрага за кампањата на Макрон

Објавено пред

Француското државно обвинителство покрена истрага за потеклото на 144.000 евра потрошени во рамки на ланската предизборна кампања на претседателот, Емануел Макрон, пренесе „Ројтерс“, повикувајќи се на неименуван извор од обвинителството.

Изворот наведе дека истрагата е покрената, откако француската Национална комисија за предизборни банкарски сметки и политичко финансирање, не успеала да им влезе во траг на одредени донации во форма на чекови и уплата по електронски пат на сметката на партијата на Макрон.

Се наведува дека овие средства од непознато потекло чинат мал дел од средствата што Макрон ги потрошил за време на кампањата, а според податоците на ЦНЧФП, актуелниот француски претседател за потребите на кампањата собрал 16,8 милиони евра, што е под лимитот пропишан со францускиот закон. Речиси цел износ бил потрошен во предизборието.

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Тереза Меј во Брисел на средба со Јункер

Објавено пред

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Брисел ќе се сретне со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Медимите ширум светот пишуваат дека тие двајца ќе се состанат во рамките на преговорите за излегувањето на Велика Британија од ЕУ. А веста за тоа ја потврдија и од кабинетот на Меј.

„Една од темите на кои ќе се разговара ќе биде Британија и ЕУ по брегзит“, соопшти претставник од кабинетот на британската премиерка.

Велика Британија треба да ја напушти официјално Европската Унија на 29 март 2019 година. Меј пред неколку дена изјави дека по излезот, Британија ќе ја преземе контролата над границите, законите и финансиските средства, а ќе понуди и поголема заштита врз бизнисите и работните места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување обвинетиот е недозволиво да...

Македонија41 минута

Директорот на затворот „Шутка“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија46 минути

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет1 час

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет1 час

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија2 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија12 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија13 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија15 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија16 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized18 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија19 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски20 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија20 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски20 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија23 часа

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет24 часа

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија24 часа

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“1 ден

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Досие