Контакт

Свет

Макрон: Унилатерализмот раѓа национализам, кој води до војни

Објавено пред

Светот денеска се соочува со криза на политичките и економските системи, а унилатерализмот раѓа национализам, кој води до овјни, порача францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на парискиот форум за мир, на кој учествува голем број светски претставници.

Форумот се одржува на одбележувањето на примирјето во Првата светска војна. Макрон истакна дека светот повторно се соочува со голема криза без преседан.

„Системот на глобалната отворена економија беше 70 години успешен и овозможи воспоставување мир во многу региони во светот, а кризата ги подели општествата создавајќи криза во демократијата и повторно го оживеа унилатерализмот“, рече Макрон.

Тој укажа дека истовремено настануваат нови проблеми наведувајќи, пред сè, на демографските проблеми, и додаде дека се занимаваме само со последиците од големата миграција, а не со нејзините предизвикувачи.

Според него, Европа е континент кој треба сам да си ги решава проблемите и дека мора да има одговор на кризата.

„Европа е лабораторија на мултикултурализмот“, нагласи Макрон заложувајќи се за заедничко соочување со предизвиците.

Европа

(Видео) Силен ветaр го оддува камионот врз полициски автомобил и го смачка

Објавено пред

Ветровите проследени со дожд во Велика Британија дуваа со брзина до 100 километри на час и превртеа камион на автопатот А1, кој потоа удри во полициски автомобил.

Несреќата се случила во Шкотска кога полициско возило го насочувало сообраќајот од надворешната лента. Ветрот веќе оддувал еден камион од патот до тогаш. Друг камион тогаш само се превртел кон полицискиот автомобил и го смачкал. Полицаецот кој пристигнал на местото на настанот е полесно повреден.

„Мораме да го затвориме А1 веднаш. Камионот само што се преврте на моето патролно возило. А го исполирав вчера“, објави на твит началникот на полицијата Стјуарт Карл.

Метеоролозите издадоа жолто предупредување за подрачјето на Англија и Шкотска бидејќи силните ветрови веројатно ќе предизвикаат доцнење во железничкиот и патниот сообраќај.

Прикажи повеќе...

Регион

Хандке прогласен за персона нон грата во Сараево

Објавено пред

Добитникот на годинашната Нобелова награда за литература, Питер Хандке, денес е прогласен за персона нон грата во кантонот Сараево.

Оваа одлука, иницирана од пратениците на Партијата за демократска акција (СДА), беше едногласно донесена на седницата на Собранието на кантонот Сараево.

Декларацијата го осудува доделувањето на Нобеловата награда на негаторот на геноцидот во Сребреница.

Во декларацијата се наведува дека последната фаза на геноцид е токму негирање на геноцид, и се наведува дека добитникот на Нобеловата награда за литература во јавни настапи за време на агресијата во БиХ јавно го поддржувал големосрпскиот режим, на чело со воениот злосторник Слободан Милошевиќ.

Во декларацијата се вели дека Хандке не ги менува ставовите денес, туку оди чекор понапред, најавувајќи го неговото доаѓање во БиХ и неговата посета на мајките од Кравица и околината на Сребреница.

Прикажи повеќе...

Свет

Чавушоглу: Турција може да им забрани на САД да ги користат базите

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, посочи дека на Соединетите Држави може да им се забрани да користат две стратешки воздушни бази во Турција како одговор на евентуалните санкции на САД против неговата земја, јави државната агенција „Анадолија“.

Коментарот на Чавушоглу следуваше по извештаите дека американските пратеници се согласиле за законот за одбрана, во кој се вклучени повици за санкционирање на Турција поради нејзината одлука да продолжи со купување и распоредување на руските системи за ракетна одбрана „С-400“, пренесе АП.

„Во случај на одлука за санкционирање на Турција воздушните бази Инџирлик и Куреџик може да се најдат на дневен ред“, рече Чавушоглу.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија2 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет3 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија3 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет4 часа

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет4 часа

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион5 часа

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија17 часа

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија17 часа

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет19 часа

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион20 часа

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија23 часа

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија24 часа

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија1 ден

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија1 ден

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија1 ден

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија1 ден

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија1 ден

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет1 ден

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет1 ден

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Досие