Контакт

Европа

Макрон ја претстави новата француска нуклеарна класа подморници „Баракуда“

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот ја претстави најновата француска нуклеарна класа подморници „Баракуда“, програма од 9 милијарди евра за која Париз вели дека е клучна за одржување на поморското присуство во наредните децении.

„Франција е земја со долгогодишно искуство која знае дека најголемите успеси се оние што доаѓаат со текот на времето од искуството на докажано знаење во текот на годините“, рече Макрон при претставувањето на подморницата.

Обраќајќи им се на оние кои работеа на подморниците, Макрон рече: „Не градите само подморници. Она што го градите е всушност независноста на Франција. Она што го градите е нашиот суверенитет“.

Подморницата „Суфрен“ беше претставена на нејзиниот сув док во Шербур. Макрон рече дека првата француска подморница, исто така, била пуштена во Шербур во 1899 година.

Подморницата од црн челик, долга 99 метри е делумно покриена со боите на француското знаме.

Француската влада нарача шест од подморниците од 5.000 тони направени од страна на групацијата „Навал“, во која компанијата за одбрана Талес поседува 35 отсто од акциите.

Австралиската министерка за одбрана, Линда Рејнолдс, присуствуваше на церемонијата на претставување на подморницата. Австралија неодамна нареди подводна флота од класа на не-нуклеарни подморници за напад од групацијата „Навал“.

Француската морнарица очекува да ја преземе испораката на првата подморница, наречена „Суфрен“ во 2020 година, а остатите ќе влезат во служба во текот на следната деценија, заменувајќи ги француските подморници од класата „Руби“.

„Постои огромна потреба да бидеме присутни во зоните на конфликт … и да бидеме во состојба да претставуваме закана кога е потребно“, изјави генерал Франсоа Лекојнте, шеф на одбраната на кабинетот, во четвртокот.

Франција очекува класата „Баракуда“ да остане во употреба до најрано 2060 година. На комплексниот проект работеа околу 10.000 мажи и жени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во Норвешка уапсен муслимански свештеник осомничен за тероризам

Објавено пред

Норвешката агенција за национална безбедност соопшти дека муслиманскиот свештеник Мула Крекар, кој беше прогласен за виновен во Италија поради планирање терористички акт, беше уапсен врз основа на италијанската потерница.

Агенцијата за безбедност на ПСТ вели дека Крекар, кој е роден во Ирак, беше уапсен во понеделникот. Не беше веднаш јасно дали ќе биде екстрадиран, објави АП.

Агенцијата објави твитови неколку часа откако италијанскиот суд го прогласи Крекар виновен за обид за соборување на курдската влада во северен Ирак и создавање исламски калифат и го осуди на 12 години затвор.

Италијанските обвинители изјавија дека Крекар, кој живее во Норвешка, стои зад Равти Шака, европска мрежа чија цел е насилно соборување на владата во Курдистан.

Крекар планира да поднесе жалба, објави агенцијата.

Крекар одби да отпатува за Италија стравувајќи дека по судењето, ќе биде екстрадиран во Ирак.

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лајен: Обединување и зајакнување на Европа е мојата цел

Објавено пред

Кандидатката за претседател на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска се заложи за посилна улога на ЕУ во борбата против климатските промени, за постигнување социјална правда и еднаквост, владеење на правото и поефикасна надворешна политика на ЕУ, нагласувајќи дека нејзината цел е обединување и зајакнување на Европа.

Претставувајќи ја својата програма пред пратениците на Европскиот парламент во Стразбур, кој вечерва ќе гласа за нејзината кандидатура, Фон дер Лајен го стави прашањето за климатските промени во преден план и објави дека сака да работи на климатски неутрална Европа до 2050 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Ердоган: Никој нема да ја покори Турција

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделникот, по повод тригодишнината од неуспешниот обид за воен удар, рече дека никој не може да го покори турскиот народ.

Тој исто така најави дека ракетниот систем „С-400“, кој Турција го набави од Русија, ќе биде целосно оперативен до април 2020 година.

Годишнината од обидот за државен удар беше одбележана во целата земја, а централниот настан симболично се одржа на аеродромот „Ататурк“, на кој турскиот претседател слета ноќта на 15 јули 2016 година.

„Сè додека ги одржуваме нашата вера, нашата историја и нашата култура, нашите потомци, никој не може да ја окупира оваа земја и никој не може да го пороби овој народ“, рече Ердоган во обраќањето од истанбулскиот аеродром пред повеќе десетици илјади луѓе, објави агенцијата „Анадолија“.

Тој додеде дека се надева оти по тој 15 јули, никој веќе нема ни да помисли да се обиде да ја загрози волјата на народот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Кривичниот суд му порача на Јовески, место да ги критикува судиите, да си погледне во сопствениот двор

Скопскиот Кривичен суд во соопштение до јавноста реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на судиите,...

Свет2 часа

(Видео) Се урна зграда во Мумбај, над 40 затрупани

Десетици луѓе останаа затрупани по уривање четирикатница во индискиот град Мумбај. Станбената зграда во густо населеното подрачје се урнала затрупувајќи...

Свет2 часа

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени кога експлодира куќа во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Регион3 часа

Еден тон дрогa пронајдена во лабораторија за производство на марихуана во Република Српска

Во операцијата „Уникат“ во областа на Бања Лука полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и...

Свет4 часа

Асанж нема да биде екстрадиран во земјите каде што му се заканува смртна казна

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, нема да биде екстрадиран во земјите во кои му се заканува смртна казна, рекол британскиот...

Македонија4 часа

Димитров: Системот почна да се бори со криминалот, сеирџиство и банално ликување не помагаат

Системот, со сите маани, почнува да се бори со криминалот, без разлика од каде доаѓа, напиша министерот за надвореши работи,...

Европа5 часа

На Алпите паднаа 30 сантиметри снег

На Матерхорн, еден од највисоките врвови на италијанските Алпи чија надморска височина е 4.478 метри, паднаа 30 сантиметри снег, кој...

Македонија13 часа

Русковска: Обвинителките засега нема да бидат изведени пред судија

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал, Вилма Русковска вели дека постоеле индиции оти Бојан Јовановски познат како Боки 13 се...

Македонија13 часа

Притвор од 30 дена и за Боки 13

Триесет дена притвор вечерва доби и првиот човек на 1ТВ и неформалниот директор на „БМЈ Медиа груп“, Бојан Јовановски, познат...

Македонија14 часа

Притвор од 30 дена за бизнисменот Зоран Милевски

Судот вечерва му изрече 30 дена притвор на бизнисменот Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, кој беше неколку часа на...

Македонија15 часа

Полицијата влезе и во домот на Катица Јанева

Полицијата вечерва влезе и во домот на специјалната обвинителка Катица Јанева, откако била издадена судска наредба за одземање на предмети....

Регион17 часа

Вучиќ по средбата со Макрон: Го молев да ни помогне за косовското прашање

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е сонувач ниту фантазер за да мисли дека францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе...

Македонија19 часа

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда за Латас

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на...

Македонија20 часа

(Видео) Обвинителството со детали: Боки 13 и Милевски барале 8 милиони евра рекет од бизнисмен

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, се осомничени за примање награда за противзаконито...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Новите снимки за Нешкоски само потврдуваат како владеел Груевски

Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство,...

Македонија22 часа

Уапсен Боки 13

Попладнево е уапсен Бојан Јовановски – Боки 13. Неофицијално, апсењето е по барање на Обвинителството за организиран криминал. Тој попладнево...

Македонија23 часа

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка. Таа објави дека нејзината оставка ќе стане активна тогаш кога политичките партии...

Македонија23 часа

(Видео) Заев повика на лидерска средба в петок

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција повика на лидерска средба в петок во 14 часот во Клубот на пратениците. На средбата...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија24 часа

Кривичен го одби барањето на Кочан, в среда треба да се појави во затворот

Кривичниот суд во Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан за одложување на затворската казна од четири години и осум...

Економија1 ден

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат 1,5, односно 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините „евросупер...

Досие