Контакт

Свет

Макрон ќе го потпише законот за пензиската реформа во следните два дена, синдикатите се заканија

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го потпише законот за пензиската реформа во следните два дена, објави ТВ БФМ.

dobivaj vesti na viber

Уставниот суд на Франција денеска го одобри зголемувањето на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години и го одби барањето за референдум за ова прашање.

Доколку Макрон го потпише законот, првите мерки од пензиската реформа ќе стапат на сила на 1 септември 2023 година.

Работничките синдикати апелираа до Макрон да не го потпишува законот. Водачот на синдикатот, Софи Бине, рече дека ако Макрон го потпише законот, ниту еден синдикален лидер нема повторно да преговара со него.

„Ги повикувам работниците да ги засилат штрајковите низ државата“, изјави вечерва Бине, по објавувањето на одлуката на Уставниот суд. Покрај синдикатите, и опозицијата предупреди дека нема да попуштат и апелираа до Макрон да не го потпишува законот.

Демонстрантите се собраа вечерва пред градското собрание на Париз носејќи транспаренти на кои пишува „нема крај на штрајковите додека не се повлече реформата“.

На улиците околу Уставниот суд беа поставени барикади, а во близина беше распоредена полиција во полна опрема, во случај на натамошни насилни протести. Во Лион полицијата употреби солзавец против демонстрантите.

Пензискиот систем е камен-темелник на францускиот модел на благосостојба, а синдикатите велат дека парите може да се најдат на друго место, вклучително и со посилно оданочување на богатите, пренесе „Ројтерс“.

Регион

Додик повторно ќе се сретне со Путин: Тој е најдобриот политичар што сум го сретнал

Објавено пред

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, потврди дека ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, кинескиот претседател Си Џинпинг, претседателот на Азербејџан Илхам Алиев и унгарскиот премиер Виктор Орбан.

dobivaj vesti na viber

Тој на 20 октомври оди во Русија и ќе остане до 5 ноември.

„Путин е најдобриот човек што сум го запознал во политиката и горд сум што имам можност да разговарам со него“, изјави Додик.

Имено, тој ќе оди во Кина „некаде по Русија“ на средба со Џинпинг, а во Будимпешта на средба со Орбан веќе на 2 октомври.

Прикажи повеќе...

Свет

Градоначалничката на Сан Франциско ќе ги тестира за дрога примателите на социјална помош

Објавено пред

Примачите на социјална помош во Сан Франциско ќе мора да подлежат на тестови за дрога, според предлогот на градоначалничката Лондон Брид. Причина за тоа, е што градот се соочува со зголемен притисок да ја запре епидемијата на фентанил.

dobivaj vesti na viber

Брид има намера да се кандидира за реизбор во 2024 година и го претстави планот истиот ден кога наследникот на Levi Strauss&Co започна сопствена кандидатура за градоначалник, тврдејќи дека неговиот противкандидат дозволил кризата со дрогата и бездомниците да порасне, пишува Политико.

Нејзиниот предлог – кој прогресивните критичари веднаш го споредија со условите за благосостојба во републикански стил – ќе бара од сите приматели на локално финансирана парична помош да учествуваат во програма за лекување на зависности доколку тестираат позитивно за употреба на дрога.

„Нема повеќе поделба без одговорност. Луѓето не прифаќаат помош. Сега е време да се прекинат ресурсите што го овозможуваат ова однесување“, рече Брид на прес-конференција во Градското собрание.

Предлогот на демократскиот градоначалник на ултралибералниот град ја одразува длабочината на фрустрацијата поради кризата со фентанил, која доведе до рекордно предозирање и претвори делови од центарот на градот во нарко пазари на отворено, поврзани со порастот на кражби на автомобили и други имотни криминали.

Прикажи повеќе...

Регион

Гардијан за вооружениот конфликт во Косово: Доколку се докаже дека Вучиќ е вмешан, тоа може да доведе до санкции против Србија

Објавено пред

Косово ја обвини Србија дека стои зад воената група која во неделата нападна полициска патрола и се судри со косовските сили.

dobivaj vesti na viber

Властите во Приштина покажаа низа модерно оружје што го користела групата, вклучително и два оклопни автомобили од српско производство и фрлач на гранати, заедно со документ што наводно покажува дека фрлачот гранати, произведен од Застава Армаментс, бил испорачан од српската армија, пишува британскиот Гардијан.

Косовската влада, исто така, тврди дека водачот на групата бил истакнат политичар од косовски Срби, лојален на српскиот претседател Александар Вучиќ, и дека еден од тројцата борци убиени во неделата бил поранешниот телохранител на Александар Вулин, шефот на српската разузнавачка служба, кој е санкциониран од САД за корупција.

„Оваа група дојде од Србија, тие се обучени во Србија, финансирани и опремени од српската армија и нејзината полиција. Дел од оружјето е земено од армискиот магацин и предадено на терористите кои дошле на Косово од Србија“, изјави за Гардијан косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свечља.

Свечља рече дека неговото министерство ги споделило доказите со западните амбасади и агенции.

„Тие сакаа да ја окупираат територијата на Косово и да отворат нов канал за комуникација, нов пат од Србија до Косово“, рече тој и додаде дека крајната цел е поделба на земјата.

Српската влада негираше вмешаност во вооружената група, но одржа официјален Ден на жалост за тројцата загинати.

Косово вели дека групата била предводена од Милан Радоичиќ, заменик-претседател на партијата Српска листа поддржана од Белград, која доминира во политиката во четири општини со мнозинско српско население во северно Косово.

Свечља рече дека разузнавачката служба на неговата земја верува дека Радоичиќ, кој е санкциониран од САД и Велика Британија, е ранет и се опоравува во главната воена болница во Белград. Тврдењето не можеше да се потврди независно.

Радоичиќ не се огласи во јавноста, но министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, тврди дека снимката на која се гледа Радоичиќ меѓу припадниците на паравојската е „измама“.

Конфликтот се случи во време кога преговорите со посредство на ЕУ за нормализација се во застој, при што Вучиќ вети дека никогаш нема да го признае Косово, а косовската влада одбива да воспостави полуавтономна асоцијација на српски општини.

САД ги поддржуваат преговорите и досега застанаа на страната на Европа бидејќи најголем дел од вината за нивниот неуспех ја префрлаа на косовскиот премиер Аљбин Курти. Но, администрацијата на Бајден ја истражува вмешаноста на Белград во паравоената единица и се обидува да ја открие нејзината мисија.

Доколку се утврди дека Вучиќ бил вмешан, тоа би можело да го промени пристапот кон преговорите на САД и ЕУ, кои законодавците од двете страни на Атлантикот ги критикуваа како пристрасни кон Белград. Ова може да доведе и до санкции против Србија.

„Се појасно е дека имало сценарио да се предизвика конфликт, српската војска да влезе да го заштити српскиот народ на север и на тој начин да ја изврши поделбата на Косово. Оваа операција, без разлика кој е директно одговорен за неа во Белград, ја премина црвената линија која Западот не може да ја толерира. Ваквата ситуација Курти не ја испровоцира, како што коментира мнозинството во Белград. Напротив, тој покажа зрелост, а косовската полиција покажа професионализам“, изјави Соња Бисерко, претседател на Хелсиншкиот комитет за човекови права во Србија.

Во брифинг документ за ЕУ, косовската влада соопшти дека „група од десетици маскирани вооружени лица отвориле оган врз рутинска полициска патрола“ на 24 септември во селото Бањска во близина на границата со Србија.

Во судирите загинаа еден косовски полицаец, тројца членови на воената група, а неколкумина беа повредени. Српската група потоа се повлекла со оклопни автомобили во манастир во близина на селото, што довело до судири. Пред косовската полиција да успее да ја преземе контролата врз манастирот, рече Свечља, некои од паравоените групи успеале да побегнат и да преминат во Србија.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен го осуди нападот врз косовската полиција и рече: „Сторителите на ова злосторство мора да одговараат преку транспарентен истражен процес“. Ги повикуваме владите на Косово и Србија да се воздржат од какви било активности или реторика што може дополнително да ги подгрее тензиите“.

Блинкен повика на „враќање на дијалогот со посредство на ЕУ“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Спречен шверц на 20 рачни часовници од познати модни брендови

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници...

Македонија1 час

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа2 часа

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Европа2 часа

(Видео) Украинска офанзива кај Бахмут: „Ја пробиваме нивната одбранбена линија“

„Двајца украински војници се собираат околу контролорот на дрон во мракот, а нивните лица се осветлени само од екранот. „О,...

Македонија2 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа2 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Топ4 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија12 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион14 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија16 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ16 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ17 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија20 часа

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија21 час

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ22 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ23 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија23 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија24 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион1 ден

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет1 ден

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...