Контакт

Свет

Малта во своите територијални води го прими бродот со мигранти кој шест дена чекаше на отворено море

Објавено пред

Германски спасувачки брод со повеќе од 200 мигранти по шест дена чекање во Медитеранот беше примен од Малта.

dobivaj vesti na viber

Бродот се наоѓал на отворено море бидејќи земјите на ЕУ не успеале да договорат план за еднаква дистрибуција на мигранти од бродот.

Малта потврди дека хуманитарниот брод „Лајфлајн“ добил дозвола да влезе во територијалните води на земјата за да биде заштитен од разбрануваното море, но не и дозвола да се закотви на малтешките пристаништа.

Аксел Штајер, портпаролот на невладината организација „Мишн Лајфлајн“, во чија сопственост е бродот, изјави дека временските услови се влошуваат, а дека некои од луѓето на бродот се во лоша здравствена состојба.

Германската хуманитарна група „Лајфлајн“ на својот твитер-профил потврди дека добиле дозвола бродот да навлезе во малтешките територијални води за да се заштитат од силни ветришта.

Дозволата била одобрена од министерот за внатрешни работи, Мајкл Фаруџа, пренесе АП.

Претходно, бродот шест дена бил на отворено море во Медитеранот. Италија вчера изјави дека е постигнат договор за прифаќање на мигрантите и дека бродот ќе пристигне во Малта. Сепак, Малта подоцна посочи дека не постигнала поширок договор кој земјата го бара од државите на ЕУ и дека само четири земји изразиле подготвеност да прифатат дел од мигрантите на бродот.

Мигрантите спасени од бродот „Лајфлајн“ потекнуваат од повеќе африкански земји. Претходно, бродот со мигранти беше одбиен и од Италија.

Свет

Ројтерс: Лидерот на Исламската држава се разнесе себеси и неговите соборци на југот на Сирија

Објавено пред

Водачот на милитантите на Исламската држава (ИД) Абу ал Хасан ал Хашеми ал Кураиши, кој беше убиен во средината на октомври во Сирија, се разнесе себеси и неговите помошници откако беше опколен од локални борци во градот Јасем, борци кои беа вклучени во тој конфликт.

dobivaj vesti na viber

Американската војска вчера објави дека Ал Кураиши бил убиен во напад извршен од бунтовничката Слободна сириска армија (ССА) во јужната провинција Дера.

Покраината беше ставена под контрола на сириската армија по договорот за помирување со посредство на Русија во 2018 година, со кој се врати контролата врз јужна Сирија на Дамаск,пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон: Мислам дека уште има можност за преговори со Путин

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во интервју за „Еј-би-си“ изјави дека верува оти преговорите со рускиот претседател Владимир Путин за крајот на војната се’ уште се можни. Макрон рече дека е голема грешка на Путин што ја почна инвазијата на Украина.

dobivaj vesti na viber

Во интервјуто, Макрон зборуваше за неговата посета на Вашингтон и за зајакнувањето на Франција како најстар сојузник на САД, особено за време на војната меѓу Русија и Украина. Новинарoт го праша Макрон за неговата визија за успешни мировни преговори.

„Добриот мир не е мир што двете страни нема да го прифатат на среден и долг рок“, коментира францускиот претседател.

„Мислам дека претседателот Путин направи голема грешка со започнувањето на оваа војна“, рече Макрон.

„Имаше политички и дипломатски процес во кој беше вклучена меѓународната заедница. И тој одлучи сам, врз основа на лажен наратив, велејќи дека НАТО ќе ја искористи Украина за да ја нападне Русија, што е сосема погрешно“, рече Макрон.

Новинарот го праша Макрон дали човек кој е способен да донесе таква погрешна одлука е способен да преговара за мир. „Тоа е прашањето, сепак, се надевам дека Путин ќе биде рационален во преговорите за ставање крај на војната.

„Путин е долго време на чело на Русија, го познава својот народ. Згреши што ја нападна Украина. Можно ли е враќање на преговарачка маса со Путин? Мислам дека сè уште е можно“, изјави Макрон за ABC.

Прикажи повеќе...

Свет

Шпанија ја зајакна безбедноста во владините згради по откривањето на 5 писма-бомби

Објавено пред

Шпанија ги засили безбедносните мерки во владините и официјалните згради по откривањето на пет писма-бомби во изминатата недела, вклучително и онаа што експлодираше вчера во украинската амбасада во Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Писмата биле адресирани до шпанскиот премиер Педро Санчез, Министерството за одбрана, компанија за производство на оружје која произведува ракетни фрлачи донирани во Киев, воена воздухопловна база во близина на Мадрид и амбасадата, пишува „Гардијан“.

Шпанскиот државен секретар за безбедност, Рафаел Перез, изјави дека првичните анализи покажале оти пакетите биле испратени од Шпанија.

„Тоа се кафени коверти со сличен изглед. Ние сме во рана фаза на нашата истрага. Иако има знаци дека дошле од шпанска територија, да бидеме внимателни”, изјави Перез денеска во Мадрид.

Државниот секретар вели дека сè уште нема доволно причини да се вознемири од терористичката закана и дека шпанската влада не знае дека слични пакети се испраќаат во други земји. Највисокиот кривичен суд во Шпанија го истражува случајот, а експертите ќе ги испитаат ковертите за да ги споредат ДНК и ракописот.

Писмо-бомба од амбасадата експлодирала кога вработен ја отворил вчера. Мажот се здобил со полесни повреди на рацете. Поради ова, Украина ги предупреди своите дипломати да ги зголемат безбедносните мерки. Второто писмо-бомба беше деактивирано од офицери на одредот за бомби. Тоа беше откриена неколку часа подоцна во Инсталази, компанија за производство на оружје во Сарагоса во регионот Арагон, која произведува ракетни фрлачи C90, пишува „Гардијан“.

Утрово се дозна дека писмо со пиротехнички материјал било адресирано и до премиерот Санчез. Писмото било пресретнато на 24 ноември во палатата Монклоа, официјалната резиденција на премиерот. Набргу потоа, Министерството за одбрана објави дека во девет часот наутро бил откриен сомнителен пакет, поради што биле повикани офицери на одредот за бомбардирање. Тоа било упатено до министерката за одбрана Маргарита Роблес.

Шпанското МВР соопшти дека поради откривањето на пакетот во Монклоа, дошло до итно зголемување на безбедноста во владините згради. Велат дека сега ќе бидат дополнително внимателни за поштенските пакети. Портпаролот на министерството рече дека рендгенските снимки покажале оти пликото испратено до сателитскиот центар на Европската Унија во базата Торехон де Ардоз содржи некаков механизам.

„Службениците на националната полиција и цивилната гарда отидоа во базата за да ја оградат областа, а полициските истражители го анализираат пликот што беше адресиран до сателитскиот центар“, рече портпаролот.

Прелиминарните истраги сугерираат дека постои врска помеѓу првите две писма бидејќи и двата плика имале иста адреса на е-пошта на испраќачот. Украинскиот амбасадор во Шпанија Серхи Похорецев изјави дека првиот сомнителен пакет е адресиран до него и дека е предаден на шефот на амбасадата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија4 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија4 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија5 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија6 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа6 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет9 часа

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет10 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет10 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет10 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет11 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет11 часа

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија11 часа

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион22 часа

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија1 ден

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија1 ден

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет1 ден

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија1 ден

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...

Македонија1 ден

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година...