Контакт

Свет

Манекенка застанала на работ на карпа и паднала во бездна длабока 30 метри

Објавено пред

Британската манекенка Мадалин Дејвис се искачила на карпа со пријателите за да направи добро селфи на зајдисонце. За жал, таа се лизнала по што исчезнала.

Манекенката неодамна се преселила од Англија во Австралија. Во саботата таа присуствувала на прослава во близина на Сиднеј. Околу 6:30 часот одлучила да се искачи на популарната карпа Дијамантски залив за да го види зајдисонцето со пријателите, пренесува Дејли Меил.

Тие се искачиле на карпата, ја прескокнале оградата за да седнат на работ на место популарно за фотографирање. Потоа Мадалин започнала да прави селфи, се лизнала и падна од карпа висока 30 метри.

После тоа и се губи секоја трага.

Нејзината мајка, Ребека Смит била очајна откако не успеала долго време а ја слушне ќерка си. Ги молела пријателите да и помогнат да ја пронајде.

Спасувачите ја пребарале целата област, а телото на Мадалин било пронајдено околу 10:30 часот. Во понеделникот наутро, нејзиното семејство ја објави смрт на манекенката.

Само еден месец пред нејзината смрт, Мадалин им кажала на пријателите дека се забавува како никогаш во животот и дека нема намера да се врати во Велика Британија. На фотографијата на Инстаграм од Тајланд, таа напишала:

„Не можам да верувам дека патувам веќе еден месец! Не сум се свртела кон минатото ниту еднаш, иако ми недостасува старата работа. Многу сум возбудена поради иднината која ме чека“.

Европа

Во Париз опожарен омилениот ресторан на Макрон, властите стравуваат од ескалација на насилството

Објавено пред

Претствничката на француската влада, Марклен Шијап, оцени дека групи склони кон насилство ги презеле протестите од организаторите кои се побунија против пензиската реформа, откако денеска беше опожарен познат париски ресторан, чиј редовен гостин е претседателот Емануел Макрон.

Од пожарната служба во Париз соопштија дека пожарот, кој избувнал нешто пред зори и го зафатил ресторанот „Ла Ротонд“, бил брзо изгаснат, пренесе агенцијата АП.

Канцеларијата на јавниот обвинител во Париз започна истрага за да се утврди причината за пожарот, а Шијап смета дека пожарот најверојатно бил резултат на кривично дело.

Таа вели дека низ Франција владее атмосфера на омраза и насилство, за што смета дека е прилично неверојатно, а како пример за тоа го наведува и пожарот во ресторанот.

„Бунтовничките групи сакаат да завладее законот на насилството, со цел да применат насилство на сите кои не се согласуваат со нив. Тоа е многу вознемирувачко и не е достојно за демократија како Франција“, изјавила Шијап, а пренесе агенцијата АП.

Менаџерот на ресторанот изјавил дека пожарот избувнал неколку дена откако демонстранти марширале покрај него, извикувајќи „Смрт за Макрон, смрт за ‘Ла Ротонд’“.

Тој посочи дека учесниците во маршот носеле јакни од движењето „жолти елеци“, кое повеќе од една година организира протести против владата на Макрон и дека полицијата која го истражува пожарот во ресторанот пронашла жолт елек.

Денеска француските безбедносни сили го евакуираа претседателот Макрон од театар во Париз поради напад на антивладини демонстранти.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран ги испраќа во Украина црните кутии од соборениот патнички авион

Објавено пред

Иран ќе ги испрати во Украина црните кутии од патничкиот авион кој месецов беше по грешка соборен од иранска ракета, објави новинската агенција „Тасним“.

Иранските власти се подготвени да им дозволат на експерти од Франција, Канада и САД да ги анализираат податоците од црните кутии, пренесе агенцијата.

Сите 176 патници и членови на екипажот загинаа во несреќата на украинскиот авион на 8 јануари, кратко време по полетувањето од Техеран кон Киев.

„Со помош на експерти од Франција, Канада и Америка, ќе се обидеме да ги исчитаме податоците за летот во Киев“, изјави за „Тасним“, Хасан Резаифар, шеф на истрагата за несреќата во рамки на иранската Организација за цивилно воздухопловство.

„Ако напорите бидат неуспешни, црните кутии ќе ги испратиме во Франција“, најави Резаифар.

Тој додаде дека во Иран воопшто нема да се анализираат податоците од црните кутии.

Во авионската несреќа загинаа и 57 канадски државјани. Канадскиот премиер Џстин Трудо побара темелна истрага и на прес-конференција во петокот рече дека Иран треба да ги испрати црните кутии за анализа во Франција.

Франција е една од ретките држави што може да ги анализира податоците од летот и од кабината на паднатиот авион, за кои Трудо соопшти дека се тешко оштетени.

Иран е под притисок бидејќи на иранската војска и беа потребни неколку дена да го признае ненамерното уништување на авионите.

Авионот беше соборен во услови кога Иран беше во високо ниво на воена подготвеност, очекувајќи одмазда од САД за ракетните напади врз американските воени бази во Ирак.

Нападите што Иран ги изврши врз базите беа одмазда за американскиот атентат врз иранскиот командант Касем Сулејмани кој на 3. јануари беше убиен од дрон во близина на Багдад.

Прикажи повеќе...

Свет

Германски историчар тврди: Тајните служби сѐ уште убиваат каде ќе стигнат

Објавено пред

Германскиот историчарот Кристофер Нејринг во интервју за „Дојче веле“ тврди дека оперативци ангажирани од држави како САД, Русија или Израел често убиваат лица кои ги таргетирале како непријателски цели во странство, истакнувајќи дека Европа исто така е погодена од застрашувачки бран убиства, кои, како што вели тој, се извршени од тајни служби, а на кои не им се гледа крајот.

Како причина за ова, Нејринг го наведува распадот на меѓународниот поредок.

„Суперсилите САД, Русија и Кина добиваат конкуренција во новите регионални сили како што се Иран или Саудиска Арабија. Тонот станува сѐ поостар, а средствата побрутални“, вели историчарот, која има докторат на тема тајни служби и е директор на германскиот музеј за шпионажа во Берлин.

Нејринг кој минатата година објави книга под наслов „77 најголеми митови за шпионажата“, потсетува дека на почетокот од оваа година американски беспилотни летала го убија иранскиот генерал Касем Сулејмани и дека чеченскиoт емигрант Зелимкан Кангошвили, наводно, бил убиен од руски агент на тајните служби во Берлин минатата година. Од 2018 година, пак, познато е убиството на новинарот Џамал Кашоги, кој во конзулат во Истанбул го изврши саудиската тајна служба.

Јасно е, тврди тој, дека државите веќе долго време практикуваат убиства на несакани личности.

„Русија, Израел или САД во последниве 30 години редовно посегнуваат кон ваков начин на ликвидација. Но, во Европа, по завршувањето на Студената војна, долго време беше мирно. Се чини дека тој период заврши“, проценува Нејринг, а пренесува „Танјуг“.

Според него, тајните убиства и напади имаат различни позадини: операциите како онаа на САД против иранскиот генерал или акциите на израелската тајна служба против Хамас и Хезболах се насочени кон воени непријатели.

Целта, додава тој, е да се спречат идни напади, без ризик од војна.

Како сосема друг вид на елиминација историчарот ги наведува нападите од одмазда. Меѓу нив тој ги вклучува примерите со убиството на Зелимкан Кангошвили и Џамал Кашоги, како и нападот врз поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал во Велика Британија или пак атентатите врз на нацистички злосторници.

„Намерата во овој случај е да се казнат конкретни активности, да се замолчат критичарите и да се испрати симболично предупредување“, вели Нејринг, а како потенцијални жртви на ваквите напади ги наведува воените непријатели, политичките дисиденти и поранешни членови на тајните служби кои оддале доверливи информации.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија2 часа

Дежурни инспекциски екипи утврдуваат зошто е црвена водата на реката Серава

Министерството за животна средина информира дека екипи излегле на терен за да спроведат вонреден инспекциски надзор по течението на реката...

Македонија4 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет4 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ4 часа

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија6 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет7 часа

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура8 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија9 часа

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија9 часа

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет10 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт10 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет10 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет23 часа

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа1 ден

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа1 ден

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет1 ден

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион1 ден

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ1 ден

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Досие