Контакт

Свет

Марин Ле Пен ја напушта лидерската позиција во партијата за да се кандидира за претседателка на Франција

Објавено пред

Француската крајнодесничарска политичарка, првиот човек на партијата Национален собир, Марин Ле Пен, до летоска ќе го напушти челното место во партијата, бидејќи ќе се кандидира на претседателските избори во 2022 година и сака да биде кандидат на сите Французи.

„Поради можноста за победа на изборите, која никогаш не била важна како денес, морам да бидам кандидат на сите што сакаат да ја водат националната борба“, рече таа, прашана дали може да потврди дека ќе се повлече од раководството на партијата.

Конгресот на партијата ќе се одржи на почетокот на јули. Тогаш треба да се потврди нејзината кандидатура за претседател.

Свет

Русија со предлог до Америка: Размена на гаранции дека нема да се мешаме во внатрешните работи

Објавено пред

Официјална Москва му предложи на Вашингтон да разменат гаранции дека една земја нема да се меша во внатрешните работи на другата земја, но и да воспостават канали за комуникација со цел да се спречат идните хакерски напади, објави руското Министерство за надворешни работи.

Како што се наведува, одговорот на Вашингтон на овој предлог на рускиот претседател Владимир Путин од септември минатата година може да стане првиот чекор во вистинска насока.

Во исто време, Министерството за надворешни работи на Русија, коментирајќи го извештајот на американската разузнавачка служба во кој Русија беше потенцирана како најголема закана за Америка кога станува збор за сајбер просторот, рече дека на овој начин и Москва би можела да го обележи Вашингтон како нејзина најголема закана без никакви факти.

Во истите извештаи е наведено дека сопствената неспособност да иницира глобален дијалог за прашањето на меѓународната безбедносна информација е камуфлирана од лошите и веќе истрошени обвинувања кон Русија за извршување на провокативни акции насочени кон уривање на влијанието на Вашингтон и ослабување на алијансата на западните земји.

Руското министерство исто така тврди дека обвинувањата на Вашингтон кон Русија не се базираат на никакви докази, туку дека се користат исклучиво како причина за зголемување на финансирањето на американските разузнавачки служби.

„Создавањето непријател во форма на Русија заради решавање на сопствените проблеми е класичен метод што се користеше во голема мера за време на Студената војна“, потсетува рускиот оддел за надворешна политика.

Се додава дека ваквите извештаи не припаѓаат на земја која се смета за најголема светска сила, која како таква има најголема одговорност за мирот и безбедноста во светот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Започна повлекувањето на руските трупи од Крим

Објавено пред

Русија го започна повлекувањето во постојаните бази на воените сили кои беа ангажирани во воени вежби на југот на земјата, на границата со Украина.

„Во согласност со упатствата на рускиот министер за одбрана, генералот на армијата Сергеј Шојгу, силите на јужниот воен округ и воздухопловните сили, вклучени во случаи на ненадејна инспекција, започнаа да се враќаат во своите постојани бази на 23 април“, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана.

Министерството објави дека воените единици и формации во моментов се движат кон железничките станици и аеродромите и дека тие се качуваат на бродови и авиони на воено-транспортната авијација, пренесува ТАСС.

Полигонот „Опук“ на Крим вчера беше централно место на воените вежби, во кои учествуваа повеќе од 10.000 војници.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Имаме многу вакцини, но и многу антиваксери

Објавено пред

По состанокот со германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и на шефот на германската дипломатија им беа поставени неколку новинарски прашања.

Меѓу нив беше и прашањето на агенцијата ДПА, дали Србија ќе ги искористи сите добиени вакцини.

„Се чини дека имате вишок од нив“, рече новинарот на германската агенција.

Во тој контекст, тој го постави и прашањето дали Србија ќе им подели вакцини и на други, кои немаат доволно.

„Србија започна со вакцинација кон крајот на декември и тоа со вакцината на ‘Фајзер’, па дури подоцна добивме вакцини од кинеските и руските партнери. Сè добиваме точно според договорите со ‘Фајзер’ и ‘Синофарм’, кај другите има мало задоцнување, но сега нема да коментирам за тоа“, рече Вучиќ.

„Имаме доволно вакцини, но имаме уште еден проблем што се занемарува – постојат разни групи против вакцинација. Луѓе кои не сакаат да примаат вакцина, поради разни теории на заговор. Но, веројатно и ние сме виновни затоа што имаме доволно вакцини, па луѓето не брзаат“, нагласи тој.

„Вие во ЕУ имате редови, овде нема. Денеска на располагање се четири типа на вакцини и ако сакате може веднаш да одите и да се вакцинирате“, му одговори Вучиќ на новинарот на ДПА, нагласувајќи дека можноста за вакцинирање на странци во Србија е еден од начините на кои земјата им помага на сите народи во регионот.

Тој исто така рече дека од почетокот на кризата, Србија испратила околу 120.000 вакцини во земјите од регионот, додека во Србија се вакцинирале околу 65.000 граѓани од тие земји и најави дека процесот на вакцинација ќе продолжи, бидејќи ниту една земја не може сама да го реши тој проблем.

„Веруваме дека овие вакцини се исто толку важни за нашите соседи, како што се важни за нас. Затоа што ако кај нив има тешка ситуација, она што го правиме ние ќе биде бесмислено“, заклучи српскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион42 минути

Партијата на Борисов не може да добие мнозинство, кандидатот го врати мандатот

Кандидатот за премиер на бугарските партии Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) и Унија на демократски сили (УДФ), Даниел...

Свет48 минути

Директорот на СЗО: Oд досега употребените вакцини, само 0,3 отсто се во сиромашните земји

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, предупреди дека вакцините против Ковид-19 сè уште се недостапни за сиромашните...

Македонија1 час

Вакцини од „Фајзер“ секој понеделник, а со кинеската вакцина имунизацијата ќе почне по Велигден, најави Филипче

Министерството за здравство добило листа со распоред по кој ќе стигнуваат во Македонија вакцините на „Фајзер“ следниот месец. Министерот Венко...

Македонија1 час

Пратениците се вакцинираат со „спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа2 часа

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет2 часа

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет2 часа

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Регион3 часа

Вучиќ: Не сакаме голема Србија

Нe сме заинтересирани за создавање голема Србија, за нас голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра...

Свет3 часа

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија3 часа

Од коронавирус почина д-р Сенат Грбовиќ

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на „Фејсбук“ објави дека од компликации од коронавирус починал 53-годишниот лекар д-р Сенат Грбовиќ....

Македонија4 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија18 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ20 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија20 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион20 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија21 час

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ22 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија1 ден

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ1 ден

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија1 ден

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Досие