Контакт

Свет

Маск тврди дека пирамидите ги изградиле вонземјани, Египет реагира

Објавено пред

Сопственикот на „Тесла“ и „Спејс Икс“ на Твитер објави дека вонземјаните учествувале вo  изградбата на пирамидите и дека тоа е очигледно.

По тој повод реагираше египетскиот министер за меѓународна соработка, Ранија ал-Машат. Таа изјави дека доказ оти пирамидите не биле изградени од вонземјани се откриените гробници на фараоните и египетските владетели за кои се верува дека ги изградиле, пренесува Би-Би-Си.

Како одговор на Маск на Твитер, таа го покани да дојде во Египет.

Експертите тврдат дека гробниците откриени во 90-тите години се дефинитивен доказ дека пирамидите биле изградени од античките Египќани.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Путин до Макрон: Неприфатливи се обидите за мешање во работите на Белорусија

Објавено пред

Рускиот претседател му порача на Емануел Макрон во разговорот за Белорусија дека секој обид да се меша во прашањата на една суверена земја е неприфатлив.

„Принципиелниот став на Русија е дека сите обиди за мешање во внатрешните работи на една суверена земја и надворешниот притисок врз легитимните власти се неприфатливи“, се вели во соопштението на руското претседателство.

Путин и Макрон разговараа телефонски вчера, ден по средбата на Путин во Вилнус со шефицата на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја.

Но Кремљ тоа не го спомна во соопштението, наведува агенцијата „Франс прес“.

Во Белорусија со недели се одржуваа протести по реизборот на претседателот Александар Лукашенко, што опозицијата го оспорува.

Макрон води политика на дијалог со Русија и ваквиот став повремено го доведува во судир со сојузниците во Европската Унија. Сепак, тој неодамна ја смени таа политика и се приближува кон поцврстата позиција на Германија, на пример, кога француското Министерство за надворешни работи го опиша труењето на рускиот опозиционер Алексеј Навални како криминално дело.

За белоруското прашање, Макрон вети дека ќе помогне во посредување во политичката криза.

Прикажи повеќе...

Вести

Меркел: Tенка e границатa помеѓу војната и мирот

Објавено пред

Како никој да не разбира колку е тенка границата помеѓу воениот конфликт и мировното решение, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во Бундестагот.

Тоа го изјави по повод зголемените тензии во источниот Медитеран меѓу Турција и Грција и Турција и Кипар.

Пред денешниот самит на ЕУ со Турција, Меркел се осврна на поплаките за кршење на човековите права во Турција, но не пропушти да и оддаде признае на официјална Анкара за спектакуларните и забележителни заслуги за време на бегалската криза во земјата која и самата има 4 милиони бегалци, повеќе од сите други земји во светот“, објави грчката агенција АНА.

„Во секоја пригода мора да ги редефинираме нашите односи со Турција и да инсистираме на соработка за сите важни, заеднички проблеми и отворени прашања“, истакна германската канцеларка Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Азербејџан гранатира ерменски положби во Нагорно – Карабах

Објавено пред

Азербејџанските вооружени сили синоќа гранатирале положби на Ерменија во Нагорно – Карабах, соопшти Министерството за одбрана на Азербејџан.

Според соопштението, силите извеле артилериски напади врз ерменските сили кои се наоѓаат на окупираните територии.

Ситуацијата во Нагорно-Карабах ескалира на 27 септември. Баку и Ереван меѓусебно се обвинуваат за почнувањето борбени дејства.

Двете земји беа дел од Советскиот Сојуз пред тој да се распадне во 1991 година. Тие веќе четири децении се во конфликт околу регионот Нагорно-Карабах, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, но е под контрола на Ерменците.

Разговорите за решението за Нагорно-Карабах траат од 1992 година во рамките на Минската група на ОБСЕ, предводена од тројца копретседавачи – Русија, Франција и САД.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ10 минути

Едно лице загина во сообраќајка меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера вечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во...

Свет1 час

Навални: Тврдам дека зад труењето стои Путин

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, за германски „Шпигел“ изјави дека не се сомнева дека рускиот претседател, Владимир Путин, стои зад...

Македонија2 часа

МОН: На првиот училишен час, нема посериозни пречки за одржување на онлајн наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образование којшто...

Македонија3 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија16 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион21 час

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија22 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија22 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион23 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ24 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет24 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија1 ден

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија1 ден

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет1 ден

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет1 ден

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет2 дена

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија2 дена

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија2 дена

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија2 дена

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија2 дена

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Досие