Контакт

Свет

(Видео) Масовнo пукање во ноќен клуб во Калифорнија

Објавено пред

Неколкумина се повредени во пукотници во ноќен клуб во Калифорнија, кога вооружен напаѓач отворил оган од засега непознати причини, пренесуваат американските медиуми. Не е потврдено дали има и загинати. Напаѓачот најпрво го застрелал членот од обезбедувањето на влезот на клубот, а потоа фрлил димни бомби внатре и продолжил да пука, рекле очевидци.

Според непотврдени информации, напаѓачот сè уште е на слобода, а огромно полициско присуство е на терен во обид да го обезбеди теренот околу клубот.

Околу 30 истрели биле испукани за време на инцидентот, а исто така има и засега непознат број повредени, изјавил претставник на полицијата. Според наводите, напаѓачот бил од Блискиот Исток, на возраст од 20-тина години, со брада и облечен во црна облека.

Според досегашните неофицијални информации, полициски офицер го запрел напаѓачот за да го идентификува, при што тој отворил оган и го застрелал со три куршуми. Но не е јасно дали во престрелката е повреден или загинат и напаѓачот.

Свет

Антимигрантски протести на границата меѓу САД и Мексико

Објавено пред

Тихуана, каде што еден од мигрантските каравани стигна до границата со САД, не може да се справи со лавината луѓе, вели градоначалникот на мексиканскиот град, Хуан Мануел Гастелум, проценувајќи дека мигрантите ќе останат таму најмалку шест месеци додека чекаат да поднесат барања за азил.

Откако речиси 3.000 мигранти од Централна Америка пропатуваа низ Мексико во обид да стигнат до САД и го преплавија мексиканскиот граничен град Тихуана, стотици локални жители излегоа на улиците за да протестираат поради доаѓањето на караванот мавтајќи со мексикански знамиња и извикуваа „Надвор!“ и „Не ги сакаме во Тихуана“, нарекувајќи го караванот инвазија.

Една од демонстрантите, Хуана Родригез, вели дека владата треба да спроведе проверки на барателите на азил за да осигури дека немаат криминални досиеја, додека друга демонстрантка, Палома, ги осуди мигрантите за кои вели дека пристигнале во Мексико по бенефиции.

„Нивната влада нека се грижи за нив”, изјави Палома.

Корисниците на социјалните мрежи споделуваа фотографии и видеа од местото на протестите. Во твит во неделата, американскиот претседател Доналд Трамп го цитираше градоначалникот на Тихуана, Хуан Мануел Гастелум, кој рече дека градот е „лошо подготвен” за приливот на мигранти. Гастелум исто така изјави дека 2.700 имигранти досега во градот пристигнале, но мексиканската федерална влада проценува дека бројот на крајот би можел да достигне 10.000.

Во очекување на неколку каравани со илјадници мигранти, главно од Ел Салвадор, Хондурас и од Гватемала, администрацијата на Трамп нареди околу 5.800 војници да бидат распоредени на границата со Мексико за да спречи „инвазијата”. Трамп во неколку наврати истакна дека караваните вклучуваат членови на банди кои претставуваат закана за националната безбедност на САД.

Прикажи повеќе...

Свет

Демонстрантите во Франција го блокираа пристапот до три депоа за гориво

Објавено пред

Големи протести против зголемувањето на цените на горивото се одржауваат низ цела Франција од 17 ноември, при што повеќе од 400 лица беа повредени, информира француското Министерство за внатрешни работи, пренесува „Спутник“.

Демонстрантите во Франција го блокираа пристапот до две депоа за складирање на гориво на „Тотал“, соопшти портпаролот на компанијата. Едно депо за гориво се наоѓа во Верн, во близина на северозападниот град Рен, а другиот во Фос-сур-Мер на југ, а и двете депоа се управувани од „Тотал“.

Третото блокирано депо е во Ла Рошел и е само делумно во сопственост на „Тотал“, истакна портпаролот.

Протестите беа предизвикани од зголемувањето на цените на горивото во Франција. Иако цената на дизелот се зголеми за околу 23 отсто, а цената на бензинот за 15 отсто во 2018 година, уште еден пораст ќе се случи на 1-ви јануари.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран продолжува со извозот на нафта и не потклекнува под санкциите од САД, вели Рухани

Објавено пред

Иран ќе продолжи да извезува нафта и покрај санкциите од САД кои се дел од психолошката војна осудена на пропаст, вели претседателот на Иран Хасан Рухани.

Со повторното воведување на санкции врз третиот најголем производител на нафта од ОПЕК, Вашингтон сака да го присили Техеран да се откаже од својата нуклеарна програма и да ја прекине поддршката на Либан и Јемен преку војници од Сирија.

„Нема да потклекнеме под овој притисок кој е дел од психолошката војна против Иран“, посочи Рухани во говорот кој го одржа во градот Кој.

„САД не успеа да го сопре нашиот извоз на нафта. Ќе продолжиме да извезуваме… Вашата регионална политика не успеа, а сепак го обвинувате Иран за тој неуспех во Авганистан, Јемен и Сирија“, додава Рухани, додека присутните извикуваа „Смрт за Америка!“

Рухани вели дека Вашингтон ја нема потребната меѓународна поддршка за овие санкции и додава дека САД вовеле и привремена резигнација на осум поголеми потрошувачи на иранската нафта.

„Америка е изолирана сега. Иран има поддршка од многу земји. Освен од Ционистичкиот режим (Израел) и неколку земји од регионот, ниедна друга земја не го поддржува притисокот врз Иран од страна на Америка“, заклучува претседателот на Исламската Република.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Скајп, МСН и е-маил комуникациите на обвинетите меѓу доказите за „Монструм“

Како што изјави Катерина Јовановска, началник на Одделението за дигитална форензика во МВР, по наредба од судот на 1 мај...

Европа59 минути

Гласањето за доверба на Тереза Меј зависи од уште шест писма

Шест писма ќе одлучат дали довербата во Тереза Меј ќе биде ставена на тест. На противниците на британската премиерка, Тереза...

Македонија1 час

Анѓушев, наместо Заев на работниот појадок кај Курц

Во Виена започна официјалниот работен појадок за премиерите од Западен Балкан, организиран од австрискиот канцелар Себастијан Курц. На местото на...

Регион1 час

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион, најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово...

Економија2 часа

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија2 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија4 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија4 часа

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија15 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт16 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа18 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести19 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија20 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет22 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија23 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски1 ден

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет1 ден

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион1 ден

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Досие