Контакт

Свет

Мајка и бебе се првите жртви на ураганот Флоренс

Објавено пред

Американски официјални претставници предупредуваат дека поради активноста на ураганот Флоренс на источниот брег од САД, може да згаснат многу човечки живот, пренесе Би-би-си. Според најновите податоци, досега во ураганот загинале најмалку четири лица.

Телевизијата Си-ен-ен јави дека првите две жртви биле мајка и бебе врз кои паднало дрво и ги усмртило на самото место. Таткото бил повреден и пренесен во болница.

Една жена загинала во својот дом во Северна Каролина каде што била заглавена откако куќата била преплавена со вода. Уште едно лице починало обидувајќи се да вклучи генератор за струја. Со тоа, бројот на мртви се искачил на четворица.

Стотици илјади Американци останаа без електрична енергија откако периферните делови на Флоренс стигнаа до источниот брег на САД. Ураганот се движи кон внатрешноста на земјата, при што максималната сила на ветриштата опадна, но сепак се движи во граница од 150 километри на час.

Ураганот загуби на сила додека се приближуваше кон Северна и Јужна Каролина, но официјалните лица продолжуваат да предупредуваат дека Флоренс може да земе голем број на човечки жртви и дека постои ризик од поплава со катастрофални размери.

Голем проблем во погодените области прават и ограбувачите кои невремето го користат за крадење од домовите на евакуираните луѓе. Полицијата уапси неколкумина во областа Бруншик во Северна Каролина.

Свет

Либиската армија на Хафтар уништила воен авион кој таргетирал нивна воздухопловна база

Објавено пред

Силите на Либиската национална армија (ЛНА) предводени од Калифа Хафтар, собориле борбен авион на вооружени групи кој се обидел да ја нападне воената база „Ал Џуфра“, објави портпаролот на ЛНА, Ахмед Ал-Мисмари, пренесува „Спутник“.

Авионот бил соборен од противвоздушната одбрана на „Ал Џуфра“, а сега е во тек потрага по соборениот авион и неговиот пилот.

Калифа Хафтар нареди офанзива за преземање на контролата врз Триполи од силите владата на Национален договор (ГНА) на почетокот на април, што предизвика мобилизација на силите лојални на ГНА кои почнаа воена операција против ЛНА.

Либија беше втирната во хаос во 2011 година, кога долгогодишниот лидер Моамер Гадафи беше соборен и убиен од страна на бунтовниците поддржани од НАТО. Вакуумот во власта ги поттикна конкурентските милиции, криминалните банди и терористичките групи.

Прикажи повеќе...

Свет

Лидерот на Хезболах смета дека израелската армија не е подготвена за војна

Објавено пред

Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах, ја отфрли можноста за војна со Израел летово, дематирајќи ги извештаите дека неговата либанска шиитска организација планирала воен конфликт, пренесува РТ.

Тој верува дека Израелските одбранбени сили (ИДФ) не се подготвени за војна.

Одговарајќи на информациите од кувајтскиот весник „Ал-Раи”  за можно вжештување на ситуацијата во наредните месеци, лидерот на Хезболах изјави дека наводите во весникот се погрешни.

„Сметам дека Израел нема да почне војна против Либан. Ова е мое лично мислење “, рече Насралах.

Тој тврди дека и покрај тоа што Израел се фали за својот систем за ракетна одбрана, не може да ги одбрани своите граѓани од заканата од ракетните напади на Хезболах.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Објавено пред

Медиумите во Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите.

Како што известува „Гардијан“, се појави нова снимка на која се гледа лице за кое се сомнева дека е еден од бомбашите-самоубици.

Експлозијата што ја предизвика ова лице беше една од најсмртоносните во серијата координирани напади врз Шри Ланка на Велигден.

Во експлозијата загинаа повеќе од 50 луѓе.

На сликата е прикажан човек со голем ранец кој се приближува кон црквата каде што се одржува миса, а потоа влегува во неа.

Во нападите беа убиени 321 лице, од кои 45 се деца. Повеќе од 500 лица се повредени, а речиси 400 од нив се во болници.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ2 часа

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ2 часа

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија3 часа

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија4 часа

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет4 часа

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион5 часа

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет5 часа

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет5 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ16 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа19 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201920 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет21 час

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201922 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија24 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201924 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 20191 ден

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 20191 ден

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет1 ден

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ1 ден

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Досие