Контакт

Европа

Медведев ќе ги задржи Лавров, Шојгу и Новак како министри во владата

Објавено пред

Рускиот премиер Дмитри Медведев му ги претстави на рускиот претседател Владимир Путин кандидатите за министерски места, а според предлогот, министри за надворешни работи и за одбрана остануваат Сергеј Лавров и Сергеј Шојгу.

Медведев предложил и на местата министер за енергетика, економија и спорт да останат Александар Новак, Максим Орешкин и Павел Колобков, пренесе „Тас“. Александар Коновалов повторно е предложен за министер за правда.

Рускиот премиер предложил и новиот министер за развој на далечниот исток да биде Александар Козлов, актуелен гувернер на провинцијата Амур.

Своите предлози Медведев му ги претстави денеска на рускиот претседател Путин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Историска победа за правото на абортус во Ирска

Објавено пред

Изборни комисии во Ирска денеска ги потврдиле резултатите од изборната анкета по референдумот во Ирска. Резултатите покажуваат голема победа на заговорниците за правото на абортус.

Официјалните резултати покажале дека 66 отсто на граѓаните на Ирска гласале за укинување на осмиот амандман од Уставот на оваа земја, со кој се забранува абортусот.

Ирскиот премиер Лео Варадкар денеска изјавил дека овој референдум е историски ден за неговата земја и а дека референдумот е голем чин на демократија

Прикажи повеќе...

Вести

Почнаа протести против Макрон

Објавено пред

На улиците на Париз, денеска се собираат иљадници демонстранти од десетина синдикални организации, припадници на левичарската партија и групи за граѓански права кои повикуваат реки луѓе на протестот против политиките на францускиот претседател Макрон.

На денешните протести се преземни високи мерки за безбедност. Демонстрантите се залагаат за социјална правда и се против мерките за поттикнување на бизнисот што ги воведе Макрон.

Најавени се протести и во други градови низ Франција.

Прикажи повеќе...

Европа

Затворени пет метро станици во Киев поради дојава за бомби

Објавено пред

Од

Властите на Киев соопштија дека затвориле пет метро станици, повеќето во центарот на градот, по дојава за поставени бомби, пренесе „Ројтерс“.

„Станиците се затворени за патниците и во моментов се врши контрола“, соопштено е на „Фејсбук“ страницата на киевската градска служба која управува со метроата.

Во Киев вечерва се игра финалето на Лигата на шамиопните во фудбал, помеѓу Ливерпул и Реал Мадрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести4 часа

Историска победа за правото на абортус во Ирска

Изборни комисии во Ирска денеска ги потврдиле резултатите од изборната анкета по референдумот во Ирска. Резултатите покажуваат голема победа на...

Свет11 час

Лидерите на двете Кореи се сретнаа на границата без претходна најава

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун и лидерот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин изненадно се сретнаа во пограничниот град во...

Македонија12 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара половина влада да поднесе оставка за неспроведување на реформите

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, министерот за финансии Драган Тевдовски и за внатрешни...

Надворешна политика15 часа

Владата тврди дека мнозинството е за влез на Македонија во ЕУ, Франција и Холандија подготвиле „нон пејпер“

Мнозинството земји членки на ЕУ го поддржуваат почетокот на преговорите со Македонија, после решавање на спорот со Грција, тврдат од...

Македонија15 часа

Кукаст крст на споменикот на Тито во Куманово, градоначалникот бара да се пронајдат сторителите

Кукаст крст и погрдни зборови синоќа осамнаа на спомен обележјето на споменикот на Јосип Броз Тито на плоштадот во Куманово....

Свет16 часа

(Фото) Нова ерупција – 10.000 метри пепел и чад од вулканот на Хаваите

Официјалните лица истакнуваат дека на Хаваите дошло до уште една ерупција на вулканот Калауеа, пришто се создал облак од чад...

Македонија16 часа

Два земјотреси синоќа во Охридско-преспанскиот регион

Серија земјотреси во охридско преспанскиот регион синоќа регистрираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на земјотресите се наоѓаат...

Надворешна политика1 ден

Ладен туш за почеток на преговорите за влез во ЕУ – „нон пејпер“ за Македонија

Макфакс од извори во Брисел дојде до „нон пејпер“ во кој некои земји членки на ЕУ ставаат рампа на почетокот...

Македонија1 ден

(Видео) Нимиц: Нема конечно решение за името, двете страни ќе продолжат со работа

На средбите во Њујорк не е постигнато конечно решение за спорот со името, но двете страни ќе продолжат со работа...

Македонија1 ден

Заев се сретна со Папата: Кирил и Методиј се темел за врските меѓу Македонија и Ватикан

Светите браќа Кирил и Методиј се силни темели за историските врски меѓу Република Македонија и Ватикан. Ваков е заклучокот од...

Македонија1 ден

Каруселот од плоштад преместен во паркот кај авионот во Аеродром

Од плоштадот во центарот на Скопје, вртелешките и возот се преместени во паркот кај авионот во населбата Аеродром. Реквизитите се...

Македонија1 ден

Ципрас: За Грција ќе биде голема победа ако има одредница пред името Македонија

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, ги оценил денешните преговори за името во Њујорк како критични и чувствителни и рекол дека...

Македонија2 дена

Џафери: Груевски е во психолошка криза

Претседателот на Собранието , Талат Џафери, во интервју за српската Н1 телевизиjа запрашан за неговиот личен однос со експремиерот Никола...

Европа2 дена

Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

Од денеска стапи на сила општата уредба на Европската Унија за заштита на личните податоците која Европскиот Парламент ја усвои...

Вести2 дена

Објавено видео од уништувањето на полигон за нуклеарни проби во Северна Кореја

Северна Кореја, во присуство на странски новинари, уништи полигон кој тврди дека служел за нуклеарни проби. Дописникот на „Раша тудеј“...

Вести2 дена

Ким му одговори на Трамп

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја откаже историската средба со лидерот на Северна Кореја, од Пјонгјанг соопштиле...

Македонија2 дена

Продолжуваат преговорите за името во Њујорк

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Њујорк треба да ги...

Македонија2 дена

Пoсебен сообраќаен режим во Скопје поради празникот Задушница

По повод верскиот празник Задушница денеска како и во деновите од викендот (25/26 и 27.05) во периодот од 06 до...

Македонија2 дена

Заев на аудиенција кај папата Франциско

Премиерот Зоран Заев и придружната владина делегација денеска ќе присуствуваат на аудиенција кај папата Франциско во апостолската палата во Ватикан....

Свет2 дена

Трамп го откажа состанокот со Ким

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја откажа средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, планирана за на 12 јуни, соопшти Белата...

Досие