Контакт

Вести

Мексиканскиот залив се подготвува за ураганот „Гордон“

Објавено пред

Тропската бура „Гордон“ се очекува да прерасне во ураган кога ќе стигне близу границата меѓу американските држави Луизијана и Мисисипи доцна вечерва.

Според најновите информации од Американскиот центар за урагани, „Гордон“ се наоѓа на околу 305 километри источно-југоисточно од реката Мисисипи и носи ветер кој се движи со брзина од 100 километри на час.

Дел од областа каде што ураганот се очекува да помине е се уште разрушена од ураганите кои ја погодија лани.

Тропската бура која се формира близу Флорида Кис брзо се движи кон северозапад и се очекува да биде „опасна по живот“ во некои делови од заливот. На жителите на брегот на Мисисипи им беше наредено да се подготват за евакуација, додека пак во Лузијана беше прогласена вонредна состојба, известува „Дојче Веле“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Во Грција запленети 6,5 тони канабис и 258.000 таблети

Објавено пред

Грчките власти соопштија дека заплениле 6,5 тони канабис и голем број таблети „фентилин“ во близина на Крит.

Крајбрежната стража соопшти дека канабисот и околу 258.000 таблети биле пронајдени во скриен дел од брод, објави АП.

Крајбрежната стража не објави повеќе детали, посочија дека истрагата е во тек.

Прикажи повеќе...

Вести

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Објавено пред

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас. Денеска се очекува во попладневните часови да се одржи и гласањето недоверба на грчката влада.

Дебатата во текот на вчерашниот ден беше тензична, Ципрас на пратениците им порача дека одлучил да стави крај на 27-годишниот спор за името со Македонија и дека сака да ја искористи оваа огромна шанса и покрај политичката цена што би ја платила неговата влада.

Ципрас пред членовите на парламентот застана во одбрана на договорот за нормализација на односите со соседна Македонија.

Ципрас, како што пишуваат медиумите, се очекува да го добие потребниот број гласови и во тој случај тој ќе предложи ратификација на договорот со Македонија во следните неколку дена бидејќи, кога Македонија го исполни својот дел од договорот, го ратификува договорот и изгласа измени на Уставот за промена на името, топката сега се префрла во Грција.

Ципрас ги повика пратениците да гласаат за договорот од Преспа посочувајќи дека демократијата ќе победи.

Лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, го обвини Ципрас за, како што пренесуваат грчките медиуми, несреќно шоу, кое имало цел да го осигури опстанокот на неговата влада и да се усвои, како што рече Мицотакис, штетниот договор од Преспа.

Прикажи повеќе...

Вести

(Видео) Знамињата во Полска на половина копје

Објавено пред

Знамињата во Полска денеска беа спуштени на половина копје, а луѓето се потпишуваа во книгите на жалост во општинските згради во Полска, како и во дипломатските претставништва во странство.

Нацијата жали за смртта на градоначалникот на Гдањск, Павел Адамович, пишуваат тамошните медиуми. Во Гдањск луѓето положија цвеќе и свеќи и се запишаа во книгата на жалост во општинската зграда, каде што Адамович беше градоначалник од 1998 година, објави АП.

Адамович беше нападнат со нож во неделата вечерта на добротворен настан. Градоначалникот веднаш по нападот, на кој беше прободен со нож во срцето, беше пренесен во болница, каде што дежурниот лекар Јержи Карпински ја оцени неговата состојба како многу сериозна и беше подложен на операција, објави полската новинска агенција ПАП, но тој им подлегна на повредите во болницата.

Нападот се случи пред неколку стотици луѓе на добротворна акција на која се собираа пари за да се купат медицински уреди. Напаѓачот беше уапсен од полицијата и, според портпаролот, тоа е 27-годишен жител на Гдањск.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николовски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Регион1 час

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Плешевица, се сериозно повредени,...

Македонија1 час

Путин: Постои надворешен притисок околу зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор тука преставува политиката...

Регион2 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести2 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија2 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет2 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет3 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет4 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет4 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет14 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион15 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион16 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет17 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија19 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања20 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура21 час

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија21 час

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија22 часа

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести22 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Досие