Контакт

Европа

Меркел: Треба да ги преземеме вистинските мерки со голема сериозност

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел во неделата побара од германските сојузни држави да се придржуваат кон договореното заострување на мерките во борбата против коронавирусот поради зголемувањето на бројот на заразени лица.

Меркел во неделата вечерта рече дека некои земји не ја следат т.н. „сопирачка за итни случаи“, која државите се согласија да ја активираат по голем број инфекции.

„Треба да ги спроведеме вистинските мерки со голема сериозност. И некои земји го прават тоа, други не”, рече Меркел во интервјуто емитувано од германската телевизија АРД.

Таа ги повика тие држави да ги сменат плановите за отворање и спроведување на мерки како што се построги ограничувања на социјалните контакти, полициски час и барања за работа од дома.

Германија доживува сериозен трет бран на зараза активиран од британскиот вид коронавирус.

Но, федералната влада и 16 држави во земјата сè повеќе се расправаат за тоа како да се заузда. Имено, некои земји каде што стапката на инфекција е помала, одбиваат да се вратат во построгата блокада.

Државниот епидемиолошки институт „Роберт Кох“ во неделата забележа седумдневна инциденција од 129,7, што е значително повеќе отколку во петокот кога инциденцијата сè уште беше 119,1.

Европа

Русија ќе гради сопствена вселенска станица

Објавено пред

Руската вселенска агенција соопшти дека сака да формира своја вселенска станица до 2025 година, по најавите дека Москва има намера да се повлече од Меѓународната вселенска станица (ISS).

Шефот на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин, објави дека почнала изградбата на првиот модул на новата станица, откако официјални лица предупредија дека Русија размислува да ја напушти ISS, едно од ретките подрачја на соработка меѓу Москва и западните земји. Објавата доаѓа во време на тензии во врска со обвинувања за шпионажа, групирање на сè поголем број руски и западни трупи на границите на Украина, нови санкции на Вашингтон кон Москва и влошена здравствена состојба на Алексеј Навални, главниот критичар на политиките на претседателот Владимир Путин.

„Се работи на првиот модул од новата руска орбитална станица“, рече Рогозин. Тој кажа дека руската корпорација „Енергија“ планира модулот да биде подготвен за лансирање во 2025 година.

Започната во 1998 година, Меѓународната вселеснска станица е еден од најамбициозните проекти за човечка соработка во историјата. Во неа се вклучени Русија, САД, Канада, Јапонија и Европската вселенска агенција.

Рускиот вицепремиер Јуриј Борисов неодамна изјави дека Москва размислува да ја напушти ISS од 2025 година поради застареноста на станицата. „Роскосмос“, пак, вчера објави дека одлука за напуштање на станицата сè уште не е донесена.

„Откако ќе донесеме одлука, ќе почнеме преговори со нашите партнери за формите и условите за соработка по 2024 година“, соопшти руската агенција.

Минатата година Русите го загубија монополот за испраќање астронаути на ISS од космодромот во Бајконур, Казахстан, по првата успешна мисија на американската компанија „Спејс Екс“.

Русија има славна историја на истражување на вселената, а овој месец ја одбележа 60-годишнината од првиот вселенски лет на Јуриј Гагарин.

Сепак, вселенската програма на земјата се соочува со тешкотии во последните неколку години. Рогозин објави голем број амбициозни планови, но неговата агенција сè потешко се справува со намалувањата во буџетот, а аналитичарите велат дека Путин е повеќе заинтересиран за воена технологија отколку за истражувања на вселената.

Прикажи повеќе...

Европа

Бретон: 12 членки на ЕУ ќе вакцинираат 70 отсто од населението до средината на јули

Објавено пред

Најмалку 12 од 27 земји членки на Европската Унија објавија дека се убедени дека ќе можат да вакцинираат 70% од возрасната популација до средината на јули, изјави денеска шефот на работната група на извршната служба на ЕУ за вакцини, Тиери Бретон.

Европската комисија постави цел да имунизира 70% од возрасната популација на ЕУ до крајот на летото, врз основа на зголемувањето на испораките на вакцини со цел да се забрза процесот на вакцинација, објави „Ројтерс“

„Убедени сме дека ќе можеме да испорачаме доволно дози, но исто така е точно дека на земјите членки е да се организираат“, истакна Бретон.

Минатонеделното соопштение дека земјите од ЕУ ќе примат 50 милиони дози повеќе вакцини произведени од „Фајзер“ и „Бионтек“ овој квартал, им дадоа на Владите дополнителни гаранции дека целите ќе бидат исполнети, рече Бретон.

Прикажи повеќе...

Европа

ЦДУ се одлучи за Лашет, Седер ја прифаќа одлуката

Објавено пред

Трката за кандидат за иден германски канцелар на коалицијата ЦДУ / ЦСУ заврши и унионистите на парламентарните избори во септември ќе ги предводи шефот на ЦДУ, Армин Лашет.

Претседателството на ЦДУ главно гласаше во прилог на Лашет – тој беше поддржан од 31 член, додека деветмина биле за лидерот на ЦСУ, Маркус Седер.

Според германските медиуми, Седер најавил прифаќање на одлуката, со што се става крај на неизвесноста околу кандидатот на унионистите за иден канцелар.

Во последните неколку дена, Седер и Лашет водеа „битка“ за првата позиција на изборната листа.

Седер долго време се сметаше за најповолен кандидат, бидејќи истражувањата покажуваат дека тој е далеку попопуларен од неговиот противник.

Сепак, ЦДУ се наметна со својата одлука во корист на Лашет, а Седер, прифаќајќи ја, го враќа мирот во редовите на унионистите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија1 час

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет3 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија4 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија4 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија4 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа5 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет6 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија8 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија19 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа19 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија20 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа23 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија23 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија24 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија1 ден

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Досие