Контакт

Европа

Месото, кафето и сирењето под клуч во супермаркетите: Велика Британија воведе итни мерки поради големи кражби

Објавено пред

Супермаркетите во Велика Британија ставаат безбедносни ознаки на стекови и сирења и чуваат лажни тегли наместо кафе поради огромниот пораст на кражби во продавниците.

dobivaj vesti na viber

Некои маркети го ограничуваат бројот на предмети што може да се стават на полиците, пишува Би-би-си.

Според истражувањето на британскиот јавен сервис, кражбите се вратија на нивото пред пандемијата.

Во март полициските сили во Англија, Велс и во Северна Ирска забележаа речиси 33.000 случаи на кражби во продавници, што претставува зголемување од речиси 31 отсто во март минатата година.

Корисник на „Твитер“ објави фотографии од лажни тегли за кафе во маркет, а на клиентите им беше кажано дека може да побараат да купат вистинско кафе на каса, рече тој.

Компанијата изјави за Би-би-си дека не се работи за национална политика.

„Заштитата на безбедноста на нашите колеги е приоритет и знаеме дека кражбата може да доведе до насилство врз работниците во продавниците, па иако ова не е политика на национално ниво, може да се донесе одлука за спроведување безбедносни мерки на локално ниво доколку продавницата има одредени проблем“, велат од „Co-op“.

Жена реагирала дека била шокирана кога видела речиси празни полици во продавница, но дека работникот ѝ рекол дека тоа е направено намерно поради зголемениот број на кражби.

Европа

Украина: Поранешните Вагнерци се во Бахмут

Објавено пред

Украинската армија тврди дека Вагнерците се вратиле во Бахмут. Тие се повлекоа од тој град во мај и ја предадоа контролата на руската војска. Сепак, заменик-началникот за комуникации на украинската армија Серхиј Череваџи изјави дека поранешните борци на Вагнер се вратиле во Украина и сега работат под руското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

„Неколку стотици од нив одат во наша насока, на источниот фронт“, изјави тој за Си-ен-ен.

Истото за Си-ен-ен го потврдија и украинските војници кај Бахмут.

„Вагнер е тука“, рече еден од операторите со дронови. „Се вратија, брзо ги сменија командантите и сега се тука“, додаде тој.

Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак изјави дека Вагнерите склучиле договори со руското министерство, но тој не сакал да го преувеличува нивното доаѓање на фронтот.

„Запомнете, Вагнер повеќе не постои“, рече тој на крајот.

Прикажи повеќе...

Европа

Хорор во училиште во Шпанија: ученик влегол со нож, избодел двајца врсници и двајца професори

Објавено пред

Училиште во јужна Шпанија е евакуирано откако ученик избодел двајца врсници и двајца професори.

dobivaj vesti na viber

Нападот се случил рано утринава во Институтот Елена Гарсија Армада во Херез де ла Фронтера, а се сомнева дека има уште неколку повредени студенти. Еден од учениците рано утрото избодел неколку професори и соученици, а потоа бил уапсен. Според полициски извори, напаѓачот употребил нож.

Енрике Галего, новинар на ТВ Херез, изјави дека училишни извори веруваат дека ученикот дошол на час наутро и извадил голем нож од ранецот. Потоа продолжил да ги „боде сите што минувале“. Училиштето во моментов е затворено и неколку амбулантни возила се присутни додека на настраданите им се пружа помош.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Британскиот министер за одбрана се сретна со Зеленски во Киев

Објавено пред

Британскиот министер за одбрана го посети Киев и се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Посетата на Грант Шапс на главниот град на Украина беше прикажана во видео споделено од Зеленски на Твитер.

dobivaj vesti na viber

Во објавата придружена со видеото, украинскиот претседател напиша дека е „длабоко благодарен на Обединетото Кралство за сета финансиска, хуманитарна и воена поддршка, вклучително и клучните долгорочни способности“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион20 минути

Ситуацијата во Грција не се смирува: луѓето без струја, заробени во поплави, блокирани патишта во Евија

Грција ја зафати ново невреме, а денеска најтешка е состојбата во областа на градот Волос и островот Евија, каде патиштата...

Македонија41 минута

Спречен шверц на 20 рачни часовници од познати модни брендови

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници...

Регион52 минути

Гардијан за вооружениот конфликт во Косово: Доколку се докаже дека Вучиќ е вмешан, тоа може да доведе до санкции против Србија

Косово ја обвини Србија дека стои зад воената група која во неделата нападна полициска патрола и се судри со косовските...

Македонија2 часа

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа2 часа

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Македонија3 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа3 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Топ4 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија13 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион14 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија17 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ17 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ18 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија20 часа

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија21 час

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ22 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ23 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија23 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион1 ден

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...