Контакт

Свет

Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

Објавено пред

По нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986 година, властите на тогашниот СССР, а подоцна Украина, строго забранија пристап до локациите изложени на радијација за неовластени лица. Сега, нов украински закон ќе им овозможи на туристите да остварат краткорочни посети на местото на најтешката нуклеарна катастрофа во историјата.

Областа околу поранешната нуклеарна централа, наречена чернобилска зона на исклучување, опфаќа 2.589 квадратни километри и на нејзината територија не е дозволено домување, пренесува „Сајнс алерт“.

На туристите кои го посетуваа местото на трагедијата со децении наназад им беше дозволено да посетуваат само напуштени училишни дворови, забавни паркови и училници во близина на нуклеарната централа.

Пристап до злогласениот реактор 4, во кој се случила експлозијата, досега беше дозволуван само за научници, чистачи и мал број новинари.

Според новиот закон, туристите ќе можат да ја посетат контролната соба на реакторот, местото каде што биле донесени решенијата кои на крајот доведоа до трагедија.

Бидејќи нивото на радијација во внатрешноста на просторијата е сè уште 40.000 пати повисоко од вообичаеното, посетителите дефинитивно ќе треба да носат заштитни костуми, шлем, маска и индустриски чизми.

Туристичките компании објавија дека по прикажувањето на серијата „Чернобил“ на HBO, која доби дури 10 Еми награди, има голем пораст во интересот за посета на местото на нуклеарна катастрофа која се случи пред повеќе од 30 години.

За само неколку месеци, зоната на исклучување ја посетиле 85.000 туристи, а во јули годинава украинската влада го прогласи Чернобил за официјална туристичка атракција и најави започнување на големи инвестиции за понатамошно развивање на истата.

„Треба да вдахнеме нов живот во овој дел од Украина. Чернобил досега беше негативен дел од туристичкото брендирање на нашата земја. Сега е време да го промениме тоа“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Свет

Нова студија: ширењето на мутациите го прават вирусот позаразен, не го спречуваат ни маските ни дистанцата

Објавено пред

Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвенции од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од вирусот, од кои една можеби го направила уште позаразен, пренесува „Вашингтон пост“.

Ова истражување, сепак, не открило и дека овие мутации го направиле вирусот посмртоносен или дека се променил клиничкиот исход на болеста. Сите вируси имаат генетски мутации, а повеќето се безначајни, тврдат научниците.

Коронавирусите, како што е САРС КоВ-2, се релативно стабилни како што се развива вирусот бидејќи имаат механизам за коректура додека се реплицираат. Сепак, секоја мутација е ризична, а распространетоста на Ковид-19 во светот значи дека вирусот има многу можности да се промени и тоа на проблематичен начин, се наведува во студијата од авторот Џејмс Масер од болницата „Хјустон методист“.

Новата студија, која сè уште не е рецензирана, досега е најголема подеинечна агрегација на генетски секвенции на вирусот во Америка.

Вирусологот од американскиот Национален институт за алергии и заразни болести, Дејвид Моренс, по прегледувањето на студијата, истакна дека постои голема можност вирусот движејќи се низ светската популација, со време да станал позаразен и дека тоа би можело да влијае на нашата моќ да ја контролираме пандемијата.

„Ова е една студија и не можеме да претераме со заклучоците само врз основа на неа, но укажува дека вирусот со случајни мутации би можелда престане да реагира на нашите обиди да го спречиме – со носењето маски или физичката дистанца“, додал Моренс.

„Носењето маски, миењето раце, сè е тоа пречка за ширење, но како што вирусот станува сè позаразен, статистички е подобро да се заобиколат тие пречки“, рекол тој.

Сето ова може да влијае и на развојот на вакцината. Како луѓето стекнуваат имунитет, преку прележување на инфекцијата или со вакцина, вирусот би можел да биде под селективен притисок за да се избегне човечкиот имунолошки одговор.

„Иако тоа сè уште не го знаеме, сосема е можно овој коронавирус кога нашиот имунитет на ниво на популација стане доволно висок, да пронајде начин да го заобиколи нашиот имунитет. Кога тоа ќе се случи, ќе бидеме во иста ситуација како и со грипот. Ќе мораме постојано да го бркаме вирусот додека се менува и како мутира и да ја менуваме формулата на вакцината во согласност со тоа“, заклучува Дејвид Моренс.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 30 новозаболени од коронавирус, еден починат

Објавено пред

Според последните информации, во Србија се регистрирани 30 нови случаи на коронавирус, а едно лице починало.

Во последните 24 часа биле тестирани 5.268 примероци, а 1.120.363 од почетокот на епидемијата.

Хоспитализирани се 279 лица, а на респиратор се приклучени 20 пациенти.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија ја испрати првата серија од вакцината во Белорусија

Објавено пред

Русија ја испрати првата серија од својата вакцина „спутник V Ковид-19“ во Белорусија на клинички испитувања. Се работи за прва испорака на вакцината во странство, соопшти рускиот Фонд за директни вложувања.

Волонтери во Белорусија ќе почнат да ја примаат руската вакцина од 1 октомври, соопшти Фондот.

На 11 август Русија стана првата земја што регистрира вакцина против вирусот. Вакцината наречена „спутник V“ е изработена од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Одбраната на Јанакиески: Ако бил близок соработник на Груевски, немало да биде прислушуван

Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено...

Македонија3 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија3 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион4 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет4 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет5 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија6 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион7 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија7 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија8 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија20 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија20 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион21 час

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет22 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет23 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ24 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија1 ден

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија1 ден

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ1 ден

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа1 ден

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Досие