Контакт

Свет

Меѓународни инспектори пристигнаа во Дума

Објавено пред

Инспекторите од Организацијата за забрана на хемиско оружје пристигнле во сирискиот град Дума за да ги испитаат доказите за наводниот хемиски напад на 7 април, објавија светските новински агенции. Инспекторите во саботата пристигнаа во Сирија.

САД, Велика Британија и Франција тврдат дека наводниот напад бил извршен од страна на сириската влада и затоа почнале ракетни напади во саботата во кои цели, според нив, биле погони за производство на хемиско оружје.

Сирија и Русија негираат каква било употреба на хемиско оружје, а руски официјални лица дури и ја обвинија Велика Британија дека го исценирала хемискиот напад.

Дума беше последното упориште на сириските бунтовници во Источна Гута, а тие се предадоа еден ден по наводниот напад со гас.

Европа

Кантонот Сент Гален со големо мнозинство гласаше за забрана на бурката

Објавено пред

Од

Околу две третини од жителите на швајцарскиот кантон Сент Гален се изјаснија за забрана за носење бурки на јавни места, а соседниот кантон Тицино, уште во јули 2016 година, забрани носење на ваква облека, која целосно го прекрива лицето.

Сите гласачи на национално ниво ќе бидат повикани да се изјаснат по прашањето за носење бурка на отворен простор, најверојатно следната година.

Според швајцарскиот систем на директна демократија, гласачите во североисточниот кантон побараа построги закони за казнување на носењето облека која целосно го покрива лицето, поради тоа што сметале дека тоа претставува закана по нивната безбедност.

Според официјалните податоци кои ги пренесе агенцијата АФП, во кантонот Сент Гален речиси 67 проценти од електоратот гласаше за забрана на бурката.

Покраинската влада сега мора да ги спроведе резултатите од референдумот. Гласачите гласаа за текстот што веќе го усвои регионалниот парламент со поддршка на популистичката десница и париите од центарот.

„Ќе се казни секое лице што е тешко да се препознае, бидејќи го прекрива лицето на јавен простор со што претставува опасност по јавната безбедност, социјалниот и верскиот мир“, се вели во текстот.

Прикажи повеќе...

Европа

Ердоган се заложи за јакнење на односите со Германија

Објавено пред

Од

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска изјави дека со претстојната посета на Германија планира да ги интензивира економските и политичките врски со оваа земја.

„Приоритет во агендата на мојата посета на Германија ќе биде целосно напуштање на нашите политички односи од изминатите години“, изјави Ердоган, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Турскиот претседател истакна дека посетата е чекор кон зајакнување на економските односи за взаемна корист.

Ердоган планира да ја посети Германија меѓу 27 и 29 септември, а претходно ќе присуствува на седницата на Генералното собрание на ОН во Њујорк, која започнува на 24. септември.

Односите меѓу Германија и Турција се влошија по обидот за државен удар во Турција во 2016 година, по што беа уапсени десетици илјади луѓе, вклучително и некои германски државјани.

Прикажи повеќе...

Свет

Екстремистите го отфрлаат договорот меѓу Русија и Турција, порачаа дека нема да се повлечат од Идлиб

Објавено пред

Од

Екстремистичка група поврзана со Ал Каеда го отфрли договорот постигнат од Русија и Турција за воспоставување демилитаризирана зона во сирискиот регион Идлиб.

Екстремната група истакна дека нема да се повлече од оваа област. Групата „Чувари на религијата“ (на арапски Хорас ад Дин) рече дека договорот за воспоставување на зоната до 15. октомври е голема завера, објави агенцијата АП.

Идлиб е последното големо упориште на бунтовниците во Сирија. Групата Хорас ад Дин ги повика следбениците од целиот свет да дојдат во Сирија за да му помогнат на народот на Левант.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Култура3 часа

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на...

Македонија3 часа

Видео порака на Столтенберг: Вратата е отворена, ве чекаме во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку видео порака се обрати до македонската јавност и ја повика да одлучи дали...

Македонија4 часа

16 лица се затруле од сендвичи во Виница, петмина се во болница

Од минатата сабота до денеска, околу 50 лица од Виница се затруле од храна во различни угостителски објекти во градот....

Македонија4 часа

Бујар Османи со 40 претставници од Македонија в четврток на скрининг во Брисел  

Со досега најголема делегација од над 40 претставници в четврток, главниот политички преговарач Бујар Османи заминува во Брисел. Европската комисија...

Македонија5 часа

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија6 часа

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ7 часа

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет7 часа

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа8 часа

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија9 часа

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава12 часа

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура21 час

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа24 часа

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет1 ден

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија1 ден

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија1 ден

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ1 ден

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија1 ден

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Досие