Контакт

Европа

Меj во посета на Белгија и Франција

Објавено пред

Британскaтa премиерка, Тереза Мај, заедно со белгискиот премиер, Чарлс Мишел, ги посети гробиштата во Белгија, каде што положи венеци од цвеќе на гробовите на првите и последните британски војници убиени во Првата светска војна.

Меј оттука отпатува за Франција, каде што ќе присуствува на одбележувањето на 100-годишнината од потпишувањето за прекинот на огнот во Големата војна, што претставува можност, како што рече, да се потсетиме на заедничките истории, но и да ја гледаме нашата заедничка иднина.

Претходно денеска автомобил се заби во колоната возила во Белгија во која се наоѓаа британската премиерка, Тереза Меј, и белгискиот премиер, Чарлс Мишел.

Според првите информации, автомобилот се судрил со два полициски мотоцикла што се превртеле од ударот. Белгискиот премиер веднаш наредил колоната да се запре, и тој излегол од автомобилот за лично да се увери дека полицајците се во ред. Инцидентот се случи на автопатот, а двајцата премиери се враќаа од одбележувањето на завршувањето на Првата светска војна.

Европа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Објавено пред

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира од песната во која мигранти се споредуваат со стаорци, јави агенција „Асошиејтед прес“.

Курц изјави за австриската новинска агенција АПА дека огранокот на Партијата на слободата во покраината Горна Австрија треба ,,веднаш и недвосмислено” да се дистанцира од песната којашто се појави во публикација на партијата во градот Браунау, родното место на Адолф Хитлер.

„Изборот на зборови е одбивен, нечовечки и длабоко расистички и не му е местото во Горна Австрија, ниту пак во целата земја”, изјави Курц.

Автор на песната насловена ,,Градски стаорец” е заменикот на градоначалникот, а зборува против мешањето култури. Песната освен опозицијата од левиот центар, ја осуди и локалниот огранок на Австриската народна партија на канцеларот Курц. Тој постигна коалиционен договор со Партијата на слободата и стана канцелар кон крајот на 2017 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Климатските промени доведуваат до заразни тропски болести во Европа

Објавено пред

На Европскиот конгрес за заразни болести ((ECCMID) во Амстердам научниците предупредија дека денга-треската, чикунгуња, лишманиоза, енцефалитис (воспаление на мозокот), но и други тропски заразни болести сè почесто се јавуваат и во областите со умерена клима, односно во европските земји.

Ова е најголемиот светски конгрес за заразни болести на кој овој месец се собраа повеќе од 13.500 доктори од 127 земји.

Заразните тропски болести пренесени од комарци и крлежи до неодамна на нашиот континент доаѓаа само со патници инфицирани во (суп)тропските земји.

Ова, сепак, полека се менува бидејќи денес и Медитеранот за време на топлиот дел од годината спаѓа во област со тропска клима.

Благите зими, подолгите топли периоди, големите количества дожд и сушите се погодни за разни видови комарци и крлежи што ги пренесуваат овие и други заразни болести, според холандската телевизија НОС.

Прикажи повеќе...

Европа

Обновата на Нотр Дам ги поттикна на протест француските бездомници

Објавено пред

Повеќе десетици членови на Здружението на бездомниците од Франција се собраа денеска на протест пред опожарената катедрала Нотр Дам во Париз барајќи најсиромашните Французи да не бидат заборавени кога за реконстрикција на Богородичната црква беа собрани повеќе од милијарда евра во вид на донации.

Речиси 50 луѓе од Здружението на француските бездомници носеа постери со натпис „Милијарда за 24 часа“.

Според агенцијата АП, тие извикувале слогани упатени до милијардерот Бернар Арно, кој минатата недела донира 200 милиони евра за катедралата.

Некои учесници на протестот извикувале: „На Нотр Дам му треба покрив, но и нам ни треба покрив“.

Париската полиција го надгледуваше мирниот протест, но не интервенира.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување на гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување на гас, а раководството на куќата објави дека...

Регион1 час

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет1 час

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипини вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер, поради што се тресеа многу згради а...

Свет2 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ12 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа15 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201916 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет17 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201918 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија20 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201920 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 201921 час

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 201922 часа

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет23 часа

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ23 часа

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Избори 20191 ден

Дука нов градоначалник на Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за Дебар, победи на локалните предвремени избори што се одржаа вчера заедно со претседателските. Дука...

Свет1 ден

Ден на Земјата – што може секој поединец да направи за да ја заштитиме нашата планета?

Додека голем број граѓани од католичка вероисповед од Европа и светот го празнуваат првиот ден од Велигден, 22 Април исто...

Топ1 ден

Еден мотоциклист загина, а друг тешко повреден во сообраќајна несречќа на патот Скопје-Велес

Еден мотоциклист загина, а друг е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот „Пријателство“, во атарот...

Вести1 ден

Бројот на жртви во терористичките напади во Шри Ланка се искачи на 290

Бројот на жртви во терористичките напади во цркви и хотели во Шри Ланка порасна на 290, а бројот на повредени...

Избори 20191 ден

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Досие