Контакт

Свет

Мигрантите откриja нова рута до Италија, за 48 часа пристигнале 2 000

Објавено пред

По релативно мирниот период, африканските мигранти повторно почнаа масовно да доаѓаат во Италија преминувајќи преку Тунис сега кога Либија стана практично непроодна, пренесува „Брејтбарт“. Во текот на викендот, околу 2 000 африкански имигранти пристигнале на италијанските острови Сицилија и Сардинија, од кои многумина тргнале од Тунис.

Во текот на изминатите четири години Либија беше главната точка за заминување за африканските мигранти кои се обидуваат да стигнат до Италија преку море, при што повеќе од 600 000 имигранти успешно преминале овој период. Криумчарите го искористија безбедносниот вакуум создаден од тековниот вооружен конфликт во Либија и од недостигот на единствена призната влада.

Меѓутоа, од минатото лето преминувањето на мигрантите драстично се намали откако Италија постигна договор со Либија нудејќи да ја обучува, опреми и да ја финансира либиската крајбрежна стража и да работи заедно за да ги врати назад бродовите и мигрантите во Либија. Договорот беше одобрен од европските лидери и беше заслужен за значително намалување на приливот на мигранти кои пристигнуваат на јужниот брег на Италија.

И криумчарите постигнаа договор со владата на Триполи, а крајбрежната стража на Либија – поддржан од Европската Унија – почна да патролира покрај брегот и да ги пресретнува чамците со мигранти пред тие да може да стигнат до бродовите на НВО кои ќе ги донесат во Европа.

Оваа пролет, бродови на крајбрежната стража на Либија пресретнале голем број чамци, враќајќи ги патниците во Африка наместо да им дозволат да се состануваат со бродови на невладините организации. На почетокот на март еден брод со над 100 мигранти стигна до бродот за спасување „Аквариус“ на околу 50 км од либискиот брег, но беше запрен пред да успее да ги извади патниците за премин во Италија.

Минатиот викенд истиот брод „Аквариус“ кој го користеа невладините „Лекари без граници” и „СОС Медитеран“, пристигна во Катанија, превезувајќи 70 мигранти земени на море. Промигрантските сили ги отфрлија и напорите на Италија за спречување нови пристигнувања, покренувајќи тужба во Европскиот суд за човекови права во која наведоа дека соработката на Италија со либиската крајбрежна стража ги изложува мигрантите на нехумани услови, тепање, силување и на глад, принудувајќи ги да се вратат во Африка.

Тужбата беше поднесена од британската добротворна организација „Глобална мрежа за правна акција“ и го насочи вниманието на инцидентот во ноември 2017 година во кој припадник на либиската крајбрежна стража наводно се вмешал во напорите на брод од НВО за спасување 130 мигранти од брод што тонел.

Досега годинава 25 338 мигранти влегле во Европа преку море од кои околу 41 отсто пристигнале во Италија и 38 отсто во Грција, додека останатите пристигнале во Шпанија, информираат од Агенцијата за миграција на ОН (ИОМ ). Во истиот период лани, повеќе од двојно (54.324) мигранти влегле во Европа.

Регион

Во БиХ нов рекорд, 316 новозаразени во изминатoто деноноќие

Објавено пред

Нови 316 случаи на заразени со коронавирус беа потврдени во Босна и Херцеговина во саботата, објавија институциите за јавно здравје.

Ова е најголем раст на бројот на заразени лица во еден ден во БиХ од појавувањето на коронавирусот, а направени биле околу 1.500 тестови.

Вирусот е потврден кај 197 лица од Федерацијата на БиХ и 119 во Република Српска.

По градови, најголем број новозаразени има во Сараево, каде се потврдени 60 случаи, а потоа следува Бања Лука со 27 ново заразени.

Ден претходно, регистрирани беа 310 заболени од ковид-19.

Прикажи повеќе...

Свет

САД трет ден со рекордни бројки на новозаразени од коронавирус

Објавено пред

САД веќе трет ден бележи рекорден број на новозаболени од ковид-19, откако само во изминатите 24 часа беа регистрирани уште 69.000 лица позитивни на вирусот.

Во девет американски сојузни држави – Алјаска, Џорџија, Ајдахо, Ајова, Лујзијана, Монтана, Охајо, Јута и Висконсин пријавени се рекорден број на заразени лица во еден ден.

Досега во САД инфицирани се над 3,1 милиони луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Бразил над 70.000 починати од коронавирус

Објавено пред

Бројот на починати од коронавиус во Бразил вчера ја надмина бројката од 70.000, а во изминатите 24 часа во земјата починаа уште 1.214 луѓе.

Вкупниот број на починати досега изнесува 70.398 луѓе.

Според последните податоци, инфицирани се над 1,8 милиони лица, со 45.048 новозаболеми сам во еден ден.

Бразил со 212 милиони жители е на второ место по бројот на заразени лица после САД.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев и Филипче го посетија Иван, на кој му беше трансплантирано срце

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Комисијата за здравство на СДСМ Венко Филипче, утрово беа во посета на...

Македонија3 часа

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија3 часа

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија4 часа

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија4 часа

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија4 часа

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија4 часа

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион15 часа

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет17 часа

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион19 часа

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија21 час

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија22 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија22 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија23 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија23 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија1 ден

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет1 ден

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ1 ден

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ1 ден

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион1 ден

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Досие