Контакт

Европа

Мигранти во Малта палеле автомобили, повреден еден полицаец

Објавено пред

Мигранти во Малта запалиле неколку автомобили на вработени во центарот за мигранти во кој се сместени. Во протестот во кој барале да бидат слободни повреден е еден полицаец, a уапсени се најмалку 40 мигранти, пренесуваат локалните медиуми.

Насилството избувнало синоќа во поранешната касарна на британската армија во Хал Фар, во близина на аеродромот. Мигрантите ја презеле контролата врз комплексот, но полицискиот портпарол утринава соопшти дека ситуацијата е ставена под контрола.

Центрите за прием и притвор на мигрантите во Малта се под притисок откако неколку стотици мигранти пристигнаа во земјата во текот на летото. Многумина од нив се донесени на овој остров во согласност со договорот со другите членки на ЕУ за нивното распоредување, а ресурсите за нивно сместување се максимално искористени.

Очевидци рекле дека мигрантите во Хал Фар запалиле неколку простории и автомобили кои припаѓаат на персоналот на комплексот. Оштетен е и еден полициски автомобил, а полесно е повреден еден полицаец.

Земјите-членки на ЕУ се во спор околу распоредувањето на мигрантите кои пристигнуваат во Европа уште од големиот бран од 2015 година. Малта и соседна Италија се жалат дека останале сами да се грижат за стотиците илјади мигранти кои го минале Средоземното Море последниве години во потрага по подобар живот во Европа.

Европа

Курц му праќал бакнежи на секретарот, во телефон откриени експлицитни фотографии

Објавено пред

СМС-аферата не престанува да ја тресе Австрија.

Медиумите дојдоа до голем број пораки што канцеларот Себастијан Курц наводно ги разменил со поранешниот секретар во Министерството за финансии, Томас Шмид, што поттикна на многубројни шпекулации за нивниот меѓусебен однос.

Шмид му испратил порака на Себастијан Курц во која го замолува да му вети дека ќе има вистинска моќ на новото работно место, а не само церемонијална улога.

„Добиваш сè што ќе посакаш“, му одговорил Курц.

„Пресреќен сум… го сакам мојот канцелар“, му напишал Шмид.

Се чини дека нивната преписка била многу блиска, па пронајдени се и пораки со бакнежи, што канцеларот наводно ги упатил до секретарот. Во телефонот на Томас Шмид се пронајдени околу 2.500 експлицитни фотографии, пишува „Блик“.

Јавноста со денови шпекулира за она што е напишано во пораките што беа откриени откога, по аферата „Ибица“, истрагата продолжи против другите членови на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) на Штрахе, но и Народната партија на Австрија (ОВП) на Себастијан Курц.

Одземен му е мобилниот телефон на Шмид, во кој, според „Суедојче цајтунг“, наводно, сè било избришано, но форензичарите сепак успеале да ги пронајдат пораките, меѓу кои се и оние што ги разменил со канцеларот. Тие пораки, според медиумите, треба да бидат доказ за тоа како секое назначување завршува на самиот врв на власта.

Во преписката наводно се гледа како Курц му испраќа порака на Шмид: „Ќе добиеш сè што ќе посакаш“, покрај кои има три емотикони што испраќаат бакнеж. Шмид одговори: „Многу сум среќен. Го сакам својот канцелар“. Неколку недели по размената на овие пораки во јавнота, се појави аферата „Ибица“.

Покрај пораките, како што пренесува „Блик“, во службениот телефон на Шмид се пронајдени околу 2.500 експлицитни фотографии, на кои се гледа машки полов орган.

Обвинителството испитува од каде се фотографиите, но исто така испитува и како доказите од истрагата се обелодениле во јавноста.

Прикажи повеќе...

Европа

Кејт Мидлтон објави досега невидена фотографија од кралицата и принцот Филип

Објавено пред

Британското кралско семејство во средата на својот официјален профил на „Твитер“ објави досега невидена фотографија од кралицата Елизабета Втора и починатиот принц Филип со своите правнуци. Фотографијата ја сними војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон, во замокот Балморал во 2018 година.

На фотографијата малиот принц Џорџ стои на левата страна до кралицата, а принцот Луис седи во нејзиниот скут.

Савана Филипс позира веднаш зад принцезата Шарлота, која седи покрај војводата од Единбург. Десно од него е Исла Филипс, која ја држи Лена Тиндал, а Миа Тиндал стои десно.

На принцот Филип, кој почина минатиот петок на 99-годишна возраст, се присетија и принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт, кои исто така споделија заедничка фотографија со кралицата и војводата од Единбург во јавноста.

Нивната фотографија исто така е снимена во Балморал, но во 2015 година, а на неа војводата од Кембриџ ја држи раката на својот син, принцот Џорџ, а принцезата Шарлота е во прегратката на војвотката.

„Денес го паметиме како татко, дедо и прадедо“, пишува на твитер-профилот на Кенсингтон ројал.

И принцот Чарлс и неговата сопруга Камила објавија две фотографии во спомен на Филип. На едната војводата и младиот Чарлс играат поло, а на другата Филип стои помеѓу принцот од Велс и војвотката од Корнвол.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел побара полициски час во парламентот, но наиде на отпор

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, апелира до пратениците да одобрат нови овластувања што ќе ѝ овозможат да воведе рестриктивни мерки и полициски час.

И покрај тоа што Меркел нагласила дека поголем број Германци се за рестриктивни мерки, нејзиниот апел наишол на отпор во парламентот.

„Третиот бран на пандемијата цврсто не зафати“, рече Меркел, чиј говор во Бундестагот го прекинаа пратениците од десничарската Алтернатива за Германија, која се противи на блокадата.

Меркел истакнала дека здравствените работници едвај го издржуваат притисокот.

„Медицинските лица за интензивна нега испраќаат повик за помош, еден по друг. Кој може да ги игнорира нивните барања“, праша Меркел.

Нејзината влада сака парламентот да го измени Законот за заштита на заразните болести за да им овозможи на федералните власти да спроведат ограничувачки мерки, дури и ако регионалните лидери се спротивстават на тоа, со надеж дека ќе го намалат притисокот врз работниците за интензивна нега.

Воведувањето полициски час и давањето моќ на канцеларката да воведе мерки во 16 германски покраини наиде на критики во рамките на конзервативниот блок, член на Меркел, а анкетите покажуваат дека таа може да го доживее најлошиот резултат досега на парламентарните избори во септември.

Лидерот на парламентарната група Алтернатива за Германија, Алис Вајдел, рече дека новите мерки се невиден напад врз темелите на демократската слобода.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија2 часа

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет3 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа4 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион5 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија5 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион5 часа

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија6 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа19 часа

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија23 часа

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија23 часа

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа1 ден

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет1 ден

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија1 ден

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија2 дена

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион2 дена

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Досие