Контакт

Свет

Мигрант под налог за депортација се предал кога убил свештеник

Објавено пред

Бездомен нелегален мигрант од Тунис се предал по свирепото убиство на свештеникот Роберто Малгесини, кој беше убиен на плоштад во градот Комо, пренесува „Ил џорнале“.

Наводното убиство се случило во вторникот наутро на плоштадот Сан Роко. Телото на 51-годишниот свештеник е пронајдено во 7 часот наутро, а се верува дека починал од убодна рана во вратот. Тунижанецот веднаш ѝ се предал на полицијата и признал дека го убил отец Малгесини.

За време на признанието, Тунижанецот бил прекриен со крвта на свештеникот и на сослушувањето се пофалил дека отец Малгесини умрел како куче. Тој исто така тврдел дека свештеникот заговарал да го врати назад во Тунис.

За нелегалниот мигрант се вели дека претходно извршил кражби и грабеж.

Роберто Бернаскони, директор на католичката добротворна организација „Каритас“ во Комо, која им помага на мигрантите и барателите на азил, рече дека Тунижанецот има долга историја на ментални заболувања почнувајќи од 2015 година. Потоа беше откриено дека полицијата утврдила оти убиецот бил во состојба на конфузија, но немал психијатриски проблеми за време на нападот.

„Во Комо утрово, додека влегуваше во својата парохија, 51-годишен свештеник беше прободен до смрт од еден од многуте нелегални имигранти кои незаконски се наоѓаат во оваа земја. Проблемот не е бојата на кожата – може да се роди тука или од другата страна на светот – проблемот е почитување на правилата и покажување почит. Затоа што ако дојдеш во мојата куќа и почнеш да се мешаш, ќе те вратам во твојата куќа“, изјавил популистичкиот сенатор Матео Салвини.

Наводното убиство се случи само неколку дена откако Пакистанец се обиде да убие германски тинејџер во градот Котбус тврдејќи дека тоа го сторил за да избегне депортација и само неколку месеци откако мигрант во Торино беше осуден на 30 години затвор за убиството на Италијанецот Стефано Лео. Човекот подоцна признал дека го убил младиот Италијанец затоа што бил бел и изгледал среќен.

Свет

Кремљ: Русија не се меша во изборите во САД

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва ги отфрла обвинувањата што доаѓаат од Вашингтон дека Русија сака да се меша во претседателските избори во САД.

„Обвинувањата се неосновани и неточни. За жал, морам да коментирам вакви работи. Обвинувањата на сметка на Русија се секојдевни, но тие се неосновани, не се засноваат на никакви факти. Тоа е повеќе како собирање политички поени пред изборите“, рече Песков, а пренесе ТАСС.

Освен на сметка на Русија, од САД доаѓаат обвинувања дека Иран исто така сака да влијае врз исходот на претседателските избори закажани за 3 ноември.

Прикажи повеќе...

Свет

Бразилски сенатор почина од инфекција со коронавирус

Објавено пред

Бразилскиот сенатор Аролде де Оливеира почина од компликации поврзани со Ковид-19.

Оливеира (83) почина од повеќекратно откажување на органите предизвикано од инфекција со коронавирус. „Си-ен-ен“ известува дека пред да почине тој бил хоспитализиран повеќе од 15 дена во Рио де Жанеиро. Тој е првиот член на бразилскиот конгрес кој починал од коронавирус.

Оливеира, конзервативен сенатор од државата Рио де Жанеиро, бил тесно поврзан со претседателот Жаир Болсонаро и служеше во Конгресот повеќе од 35 години.

Државата Рио де Жанеиро прогласи тридневна жалост во чест на Оливеира, соопшти канцеларијата на гувернерот.

Прикажи повеќе...

Европа

Британија ќе забрани влез за граѓани од ЕУ кои биле во затвор повеќе од една година

Објавено пред

Велика Британија објави дека од јануари ќе воведе нови правила за забрана за влез на лица од Европската унија со криминално досие, што значи дека ќе бидат третирани исто како и луѓето од остатокот од светот.

Овластувањата ќе стапат на сила на 1 јануари, кога завршува неформалното членство на Велика Британија во ЕУ и таа повеќе не мора да ги почитува правилата на ЕУ за слободно движење.

„Предолго, правилата на ЕУ нè принудија да пуштиме опасни странски криминалци на нашите улици кои ги злоупотребуваат нашите вредности и го загрозуваат нашиот начин на живот“, рече министерката за внатрешни работи, Прити Пател.

„Велика Британија ќе биде побезбедна благодарение на построгите и поправедни гранични контроли, каде странските криминалци, без оглед на националноста, ќе бидат предмет на истата криминалистичка легислатива“.

Со амандманите, кои треба да бидат изгласани пред парламентот денеска, ќе се забрани влез на лица осудени на најмалку една година затвор во Британија. На оние со пократки казни може да им се забрани влез во зависност од нивните случаи, а влезот во Велика Британија во одредени околности може да биде забранет дури и на лица кои не се осудени со затворска казна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион3 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет3 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија4 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет4 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија5 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет18 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија20 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ21 час

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија22 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет23 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија23 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија24 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија1 ден

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија1 ден

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион1 ден

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет1 ден

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија1 ден

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет1 ден

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија1 ден

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Досие