Контакт

Свет

Милионерот Бренсон го советува Маск да се наспие и да престане да твитува

Објавено пред

Ричард Бренсон, сопственикот на „Вирџинија рекордс“, му даде неколку совети на Илон Маск – како милијардер на милијардер.

Претходните неколку месеци беа турбулентни за извршниот директор на „Тесла“. Маск доживеа јавна криза во бизнисот на компанијата и неговата фирма речиси доби тужба од Комисијата за хартии од вредност.

Двајцата милијардери се во вселенската трка заедно со извршниот директор на „Амазон“, Џеф Безос, но тоа не го спречи Бренсон да му даде пријателски и охрабрувачки совети на Маск.

„Мора да најде време за себе, мора да најде време за своето здравје и за своето семејство. Тој е прекрасно креативно лице, но не смее да спие толку малку“, вели основачот на Вирџин-групата.

Бренсон додаде дека Маск мора да работи на уметноста на раководењето и да најде фантастичен тим на луѓе околу себе.

Исто така, советот на Бренсон е дека Маск мора да престане да твитува.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Доминик Рааб: Наша должност е да обезбедиме вакцините и тестовите за Ковид-19 да бидат достапни за сите

Објавено пред

„Наша должност е да ги обезбедиме вакцините, третманите и Ковид-19 тестовите да бидат достапни за сите и да го запреме глобалното ширење на пандемијата со што го штитиме британскиот народ и ќе го поставиме човештвото на патот за закрепнување”, истакна британскиот министер за надворешни работи Доминик Рааб пресрет на виртуелното Генерално собрание на Обединетите Нации за вакцини, терапија и дијагностика, на кое Обединетото Кралство е домаќин заедно со ОН.

„Соработката под покровителство на АКТ – Акцелераторот за пристап кон ковид алатки е битна за стимулирање на развој, производство и пристап за сите земји”, вели тој.

Обединетото Кралство е домаќин заедно со Светската здравствена организација, ОН и Владата на Јужна Африка на виртуелниот настан кој се одржува денеска, посветен на зближување на меѓународната заедница околу АКТ – Акцелераторот за пристап кон ковид алатки, охрабрувајќи и други земји да дадат свој допринос. Настанот е дел од овогодинешното Генерално собрание на Обединетите Нации и ќе биде водено од министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство, Доминик Рааб.

Прикажи повеќе...

Европа

Словачка повторно воведе вонредна состојба поради коронавирусот

Објавено пред

Словачката влада воведе вонредна состојба во земјата поради порастот на заболени од коронавирус, напиша премиерот Игор Матович на својот фејсбук-профил.

Вонредната состојба, која ќе трае 45 дена, ќе и даде на владата можност да воведе построги мерки, но тоа нема да значи автоматски враќање на строгиот карантин, како што беше на почетокот на пандемијата, наведува „Ројтерс“.

Бројот на новозаболени во последните 24 часа во Словачка е зголемен за 567, покажуваат податоците на Националниот здравствен информативен центар (НЦЗИ) објавени на веб-страницата covid-19.nczisk.sk.

Тоа е нов рекорд на бројот на новозаболени за еден ден во Словачка, објави ТАСР.

Во болниците има 187 лица, од кои 16 се на одделенија за интензивна нега, а 18 се приклучени на апарати за дишење.

Во исто време во земјата починаа три лица, така што вкупниот број на смртни случаи е 48.

Прикажи повеќе...

Регион

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Објавено пред

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква.

„Задната врата“ што ја отвори вселенскиот патријарх Вартоломеј, се чини дека не е затворена во време на објавувањето на томосот за автокефалноста на расколничката црква во Украина, што предизвика негодување и тага кај милиони православни христијани ширум светот.  На овој начин, грчките црковни кругови ги коментираат барањата на македонските власти до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква, пишува „Спутник“.

Според Дмитрис Целегидис, професор на Аристотелскиот богословски универзитет во Солун, прашањето за автокефалноста очигледно е прашање на Српската православна црква.

„Сè е апсолутно јасно. Ова прашање очигледно е во надлежност на Српската православна црква. Ако Вселенскиот патријарх започне да ја признава автокефалноста, тогаш тој ќе ги надмине авторитетите, како во случајот со Украина. Ваквите потези на црквата создаваат само проблеми”, нагласува професорот.

„Бидејќи не ја признаваме соседната земја како Северна Македонија, како може да очекувате да ја признаеме македонската автокефалност? Во Скопје нема „македонска црква”. Според мое лично мислење, патријархот Вартоломеј не треба да им дава автокефалност”, изјави митрополитот на Флорина, Теоклит.

Извори од круговите на грчката православна црква блиски до Светиот синод тврдат дека грчката православна црква ќе ја следи волјата на патријархот Вартоломеј, како во случајот со давање автокефалност на украинската црква.

На крајот на 2019 година, поранешниот висок претставник на грчката православна црква за „Спутник“ изјави дека грчката православна црква нема да може да се спротивстави на постоењето на независна македонска црква. Ова се должи на фактот дека грчките архиепископи го изгубија правото на вето кога го признаа правото на Патријархот да дава автокефалност во целост.

Протоереј Теодорос Зисис, професор по теологија на Универзитетот Аристотел во Солун, ги коментираше постапките на Вартоломеј, велејќи дека „Вартоломеј се обидува да ја добие поддршката на мнозинството во црковниот свет создавајќи свои цркви и се обидува да ги ослаби и српската и руската црква“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион11 минута

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. „Задната врата“...

Македонија43 минути

Сојузот на средношколци најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколци најави бојкот на наставата од ноември, доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 час

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“, по којашто пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски информираше дека...

Регион2 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ3 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет3 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија3 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија4 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет5 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет5 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет19 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија20 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија20 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија20 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија23 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет23 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија24 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија1 ден

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија1 ден

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Досие