Контакт

Свет

Милијардерот Марк Бениоф го купува магазинот „Тајм“

Објавено пред

Списанието „Тајм“ повторно ја менува својата сопственичка структура, речиси осум месеци откако беше продадено на американската медиумска група „Мередит корпорејшн“.

Коосновачот на Salesforce.com, Марк Бениоф, и неговата сопруга лично го купија „Тајм“ за 190 милиони долари.

Во изјава за медиумите, корпорацијата „Мередит“ појасни дека новите сопственици „нема да бидат вклучени во секојдневните активности или новинарските одлуки”.

Договорот би можел да се склучи во рок од еден месец, но прво мора да добие регулаторно одобрување.

Бениоф, кој е претседател, главен извршен директор и ко-основач на фирмата Salesforce.com – рече дека тој и неговата сопруга имаат огромна почит кон организацијата на магазинот и неговиот препознатлив бренд.

„Моќта на ‘Тајм’ списанието отсекогаш била во неговото уникатно раскажување приказни за луѓето и прашања што влијаат на сите нас, но и нè поврзуваат“, објасни тој.

Свет

Караван мигранти од Хондурас се движи кон САД и покрај заканите на Трамп

Објавено пред

Илјада мигранти од Хондурас ја преминаа границата со Мексико и се упатија кон американската граница наспроти предупредувањата на мексиканските власти дека ќе ги депортиртаат оние без соодветни документи и заканите на американскиот претседател Доналд Трамп, дека ќе испрати војска да ја затвори границата со Мексико и ќе ја спречи помошта помошта за одделни централноамерикански држави.

Во вториот караван мигранти од Централна Америка, кои се движат преку Мексико кон САД, има над илјада мажи, жени и деца, кои бегаат од сиромаштијата и насилството во Хондурас.

Мигрантите за време на викендот ја поминале илегално границата меѓу Гватемала и Мексико, а ги пречекале стотина припадници на мексиканската федерална полиција. За да избегнат блокада, поединци одлучиле да пливаат до мексиканската територија.

„Ги ризикувавме животите за да ја поминеме реката, бидејќи во Хондурас нема добар живот. Нема иднина“ рекол бегалец од Хондурас.

Мексиканските и американските власти побараа од мигрантите напрво да поднесат барање за азил во Мексико. Но многумина од страв од депортација, одлучиле да го продолжат патот кон Америка, наспроти заканите на американскиот претседател дека на границата ќе ги пречека војската.

Прикажи повеќе...

Свет

Мексико се подготвува за удар на ураганот Виља, се евакуираат илјадници луѓе

Објавено пред

Мексиканските власти започнаа евакуација на илјадници граѓани во подрачјето на ниска надморска височина, поради исклучително опасниот ураган Виља, кој се наоѓа над Мексико и се движи со брзина од 230 километри на час.

Ураганот се приближува кон брегот на Мексико, а се евакуираат меѓу 7 и 8 илјади луѓе, во главно од подрачјата на сојузната држава Синалоа, пренесува АП.

Виља во еден момент достигна ниво од петти степен, по што се смири на четврти степен.

Се очекува дека ураганот прво ќе премине преку или покрај групата острови Маријас, кои се наоѓаат на околу 96 килемтри од брегот, а потоа да продолжи кон брегот кој се протега на околу 220 километри меѓу градовите Масатлан и Сан Блас.

Прикажи повеќе...

Свет

Експлозивна направа најдена во близина на домот на Сорос

Објавено пред

На адреса во близина на домот на американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос, во поштенското сандаче бил пронајден експлозив, поради што биле повикани ФБИ и полицијата, пренесе АП.

Полицијата во градот Бредфорд, северно од Њујорк, дошла на адресата во населбата Катон, откако непознат маж, отворил пакет со експлозив.

Како што наведува АП, човекот го однел пакетот во блиската шума и повикал полиција, која веднаш ги известила ФБИ и Бирото за алкохол, огнено оружје и експлозивни направи.

Полицијата соопштила дека противтерористичката единица на ФБИ го истражува случајот, но дека никој од надлежните не сакал да открива дали таа направа навистина е експлозивна.

Фондацијата на Сорос не дала коментар во врска со настанот, пренесува АП.

Американскиот милијардер, со унгарско потекло, кој богатството го стекна на инвестициски фондови, донираше огромни суми пари во развојот на либералните вредности и чест е цел на десничарските критики. Неговите противници на социјалните мрежи ја објавуваат адресата на Сорос во округот Вестчестер, северно од Њујорк.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет52 минути

Караван мигранти од Хондурас се движи кон САД и покрај заканите на Трамп

Илјада мигранти од Хондурас ја преминаа границата со Мексико и се упатија кон американската граница наспроти предупредувањата на мексиканските власти...

Свет1 час

Мексико се подготвува за удар на ураганот Виља, се евакуираат илјадници луѓе

Мексиканските власти започнаа евакуација на илјадници граѓани во подрачјето на ниска надморска височина, поради исклучително опасниот ураган Виља, кој се...

Свет1 час

Експлозивна направа најдена во близина на домот на Сорос

На адреса во близина на домот на американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос, во поштенското сандаче бил пронајден експлозив, поради...

Македонија11 час

(Видео) ЦК предложи Мијалков и Тодоров да бидат исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

За ексдиректорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков, како и поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров,...

Македонија14 часа

Јанчев и Богданов исклучени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите, се разрешени...

Македонија16 часа

(Видео) Палмер: Не се сретнавме со Мицкоски зашто ми ги кажа ставовите во писмото

Заменикот на помошник-државниот секретар на САД, Метју Палмер, на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека не остварил средба...

Македонија16 часа

(Видео) Да дозволиме помирувањето од Собранието да продолжи во институциите, порача Заев

Помирувањето започна во Собранието, да дозволиме да продолжи во институциите, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција...

Економија17 часа

Општините со три милијарди денари ќе ги покриваат долговите

Владата го усвои законското предлог-решение со кое на општините им се ставаат на располагање 3 милијарди денари за покривање на...

Македонија19 часа

Ѕанакопулос очекува договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент

Со гласањето за почеток на уставните промени беше направен историски чекор што ќе ги однесе двете страни поблиску до стапување...

Македонија20 часа

Поддршка за Мицкоски или барање за негова смена на состанокот на ЦК?

Од обвинувања за изолација на партијата и избрзани одлуки на раководството со исклучувањето на пратениците до поддршка за лидерот на...

Македонија21 час

Кирацовски: Ќе видиме дали националното помирување ќе биде само за 27 април или пошироко

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацоски, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон иницијативата за национално обединување бидејќи, како...

Македонија22 часа

Беса може да го условува спроведувањето на уставните измени во Собранието

Пратеникот Фадил Зендели, дел од крилото на Беса со кое предводи Биљал Касами, вели дека во процесот на уставните измени...

Крвав четврток1 ден

Сакаме да ги поддржиме храбрите пратеници што гласаа, рече обвинетиот Вилијам Михајловски

На почетокот од судењето за 27 април обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да им даде поддршка на храбрите пратеници...

Крвав четврток1 ден

(Видео) Пратениците што гласаа за уставните измени се појавија на судско рочиште за 27 април

Пратениците што во петокот гласаа за уставните измени во Собранието утрово се појавија на судско рочиште за настаните што се...

Свет1 ден

Екстремно опасeн ураган од петта категорија му се заканува на Мексико

Новоформираниот ураган Виља бргу прерасна во крајно опасна бура од речиси петта категорија во областа на источен Пацифик, која во...

Свет1 ден

Саудиски министер: Убиството на Кашоги е огромна грешка

Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал-Џубеир, изјави дека саудискиот новинар Џамал Кашоги бил убиен во неовластена операција, објави Би-би-си....

Македонија1 ден

Кривична пријава за загрозување на сигурноста и ширење на расистички и ксенофобичен материјал преку социјалната мрежа „Фејсбук“  

СВР Скопје во соработка со Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно...

Македонија1 ден

Метју Палмер во посета на Македонија

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, денеска ќе ја посети Македонија за да разговара за американската поддршка за преспанскиот...

Македонија2 дена

Исклучената од ВМРО-ДПМНЕ, Исмајлоска-Старова: Не се каам што гласав за уставни измени

Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, за „Макфакс“ вели дека не се кае што гласала за отпочнување на процесот за уставни...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Верувам дека заеднички изготвените амандмани ќе нѐ обединат во иднина

Премиерот Зоран Заев денеска од Валандово изрази уверување дека во рамките на 15-те дена за изготвување на нацрт-амандамните ќе се...

Досие