Контакт

Свет

Мистериозен бизнисмен се обложи за 5 милиони долари во победата на Трамп

Објавено пред

Падна најголемиот политички облог на светот, а се однесува на прогнозата за исходот на американските избори. Мистериозен бизнисмен од Велика Британија ставил пет милиони долари во обложување дека ќе победи Доналд Трамп со коефициент 37/20.

Овој милионер користел приватни канали за обложување, регистрирани на Карибите, и пред да одлучи да депонира голема сума – се консултирал со прогнозите (Трамп камп инсајдерс).

Ако победи Трамп, бизнисменот може да добие речиси 15 милиони долари.

Но, тој не е единствениот милионер кој се обложувал во резултатот на американските избори на овој начин. Еден богат човек вложил милион фунти (1,29 милиони долари) обложувајќи се на победата на неговиот противник Џо Бајден … Ако Бајден победи, овој милионер ќе добие уште половина милион фунти.

Обичниот свет се обложува, а кога сè ќе се собере, најголемите обложувалници Ладброкс и Спортсбет ќе изгубат по околу 10 милиони долари ако Трамп добие втор мандат на чело на САД.

Свет

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Објавено пред

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи од коронавирус за еден ден од крајот на април.

Во истиот временски период, САД потврдија повеќе од 180.000 нови случаи на Ковид-19.

Бројот на хоспитализирани лица достигна 99.000, што е рекорд од почетокот на пандемијата.

Ситуацијата е особено загрижувачка во неколку држави на средниот запад како Индијана и Јужна Дакота.

По Денот на благодарноста, експертите изразија загриженост дека бројот на заболени ќе се зголеми уште повеќе бидејќи милиони Американци патуваа низ целата земја за да присуствуваат на семејни собири за националниот празник.

Бројот на новозаразени останува на приближно исто ниво, многу висок, како и последните недели.

Прикажи повеќе...

Свет

Сноуден бара руско државјанство

Објавено пред

Поранешниот вработен во Националната агенција за безбедност на САД (НСА), Едвард Сноуден, наскоро ќе поднесе барање за руско државјанство, изјави неговиот адвокат Анатолиј Кучерена.

„Тој ги подготви сите потребни документи и наскоро ќе биде покрената постапка за добивање руско државјанство“, рече Кучерена, пренесе ТАС.

Кон крајот на октомври, Сноуден доби неограничена дозвола за престој од руските власти.

Како службеник на Американската агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден, во 2013 година објави строго доверливи податоци за методите на електронско набљудување применети од американската разузнавачка служба, вклучително и нелегално прислушување на странски лидери.

Прикажи повеќе...

Свет

Велика Британија ја одобри вацината против коронавирус на „Фајзер“

Објавено пред

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“.

Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината, за која се проценува дека е ефикасна до 95 проценти, е безбедна за употреба, пренесува Би-Би-Си.

Вакцинацијата може да започне за неколку дена за луѓе од групи со висок приоритет.

Велика Британија веќе нарача 40 милиони дози, доволно за вакцинирање на 20 милиони луѓе, со по две инјекции.

Првите дози ќе пристигнат во Велика Британија во наредните денови.

Вакцината против коронавирус е употребена најбрзо досега. Потребни беа само 10 месеци за процесот, што за други вакцини обично трае скоро една деценија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет48 минути

Велика Британија ја одобри вацината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Македонија14 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија14 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија15 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ17 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија17 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија19 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион19 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија20 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија20 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија22 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион23 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија24 часа

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет24 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет24 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет24 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет1 ден

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет1 ден

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија1 ден

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Досие