Контакт

Свет

Од мистериозна болест во Јужен Судан починаа 89 луѓе, СЗО итно испрати научници

Објавено пред

Светската здравствена организација испрати научници да истражат болест која досега однесе 89 животи.

Станува збор за Јужен Судан, а министерот за здравство на таа земја изјавил дека засега непозната болест убила неколку десетици пациенти во градот Фангак.

Она што дополнително ја комплицира ситуацијата е тоа што областа беше зафатена од една од најтешките поплави во историјата на земјата.

Како што пренесуваат светските медиуми, примероците на починатите претходно биле тестирани за колера и сите биле негативни.

„Одлучивме да испратиме екипа да оди и да ја процени ситуацијата и ризикот, како и да го истражи случајот. Ќе земат примероци од болнитe. Досега починаа 89 лица“, изјави Шеила Баја од СЗО.

Баја изјави дека тимот дошол во Фангака со хеликоптер поради големите поплави.

Пороите доведоа до ширење на болести како маларија, а проблем е и гладот ​​кај децата, бидејќи снабдувањето со храна е слабо.

Маките на локалното население не застануваат тука, бидејќи и нивната вода е загадена, пренесуваaт агенциите.

Поради поплавите, нафтените полиња ја загадија водата, што доведе до исчезнување на животните.

Свет

ОН: Земјите од Г20 да ги удвојат трошоците за заштита на природата

Објавено пред

Дваесетте најбогати земји во светот (Г20) треба да ги удвојат своите годишни трошоци за заштита и обнова на природата, на 285 милијарди долари до 2050 година, објавија денеска Обединетите нации и донаторите, повикувајќи на зголемени приватни и странски инвестиции.

Во првиот заеднички извештај за финансирање на обновата на природата во земјите од Г-20, тие процениле дека трошењето на блокот, кој ги вклучува големите економии во развој, изнесува 120 милијарди долари во 2020 година, објави Ројтерс.

Коавторот Иво Малдер, кој ја предводи единицата за финансирање на климата на Програмата за животна средина на Обединетите нации (UNEP), рече дека фокусот на извештајот на Г-20 и финансиските недостатоци во природата може да им помогнат на оние богати нации кои покажаа политичко лидерство во последните месеци, вклучително и климатскиот самит COP26.

„ Количината на пари инвестирана во решенија за зачувување на природата не е ни приближно доволна“, рече Мулдер.

„ Се надевам дека земјите од Г-20 ќе бидат пример, што во моментов не е случај“, посочи тој.

Извештајот објаснува како богатите нации можат подобро да се справат со климатските кризи, биодиверзитетот и деградацијата на земјиштето на планетата, промовирајќи одржливо земјоделство и синџири на снабдување или создавање зелени површини во градовите во борбата против зголеменото затоплување.

Зајакнувањето на заштитата на природните области, како што се парковите, океаните, шумите и дивината, се смета за витално за одржување на екосистемите од кои зависат луѓето и за ограничување на глобалното затоплување на меѓународно договорените цели.

Прикажи повеќе...

Европа

Италијанци очајни за сертификат: Итно барам некој да ме зарази, подготвен сум на сè

Објавено пред

И додека многу европски земји ги олеснуваат мерките, Италија од 1 февруари воведува нови. Токму поради тоа се случуваат и многу малверзации во однос на добивање зелена карта, која на луѓето им е потребна за нормално функционирање.

Во меѓувреме, сè почесто се организираат забави за време на коронавирусот со луѓе кои се позитивни на ковид, со цел да се заразат други и со тоа да се избегне вакцинација, т.е. добијте супер зелена пропусница заснована на лекување од ковид.

Италијанските медиуми јавуваат дека многу луѓе оставаат реклами на социјалната мрежа „Телеграм“, за да можат да се заразат со вирусот.

„Јас сум во околината на градот Агриџенто, итно барам лице кое е позитивно на ковид со паричен надомест“ или „ Живеам во Тоскана и сум позитивен“; „ Барам позитивна личност во Верона“; „ Барам некој да ме зарази, подготвен сум на сш, плаќам, кој било дел од Италија“ итн.

Многумина се подготвени да платат за да се заразат, бидејќи во последно време повеќето позитивни луѓе во Италија поминале со симптоми на блага настинка.

Дури и луѓето кои не одат на забави едноставно тропаат на вратата на позитивниот сосед за да пијат кафе со него со надеж дека ќе се заразат и тие со вирусот.

Тестовите за ковид можат да се направат во аптеките или на пунктови поставени од здравствениот систем. За да се регистрираат дека имаат позитивен тест Италијанците се справуваат на два начина:

Или знаат фармацевт кој е спремен да напише лажен резултат од тестот, или некој што е заразен доаѓа во аптеката со здравствена книшка на лице што сака да добие позитивен тест.

Имено, во аптеките, покрај здравствената книшка не се бара лична карта. Важно е лицето да е од ист пол и возраста да одговара на личноста од книшката.

Прикажи повеќе...

Свет

Кремљ: Нема да брзаме со заклучоци, за идните чекори ќе одлучи претседателот Путин

Објавено пред

Официјален Кремљ денеска соопшти дека има простор за продолжување на дијалогот со САД, но дека очигледно е дека Вашингтон не ги зел предвид главните безбедносни барања на Русија, поради што нема многу простор за оптимизам.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва нема да брза со донесување заклучоци откако САД вчера официјално одговорија на нивните предлози за преобликување на безбедносните аранжмани во Европа, пренесува „Ројтерс“.

„Сите овие документи ги има и претседателот (Путин). Се разбира дека треба време за анализа. Нема да избрзуваме со никакви заклучоци“, рече Песков.

Опишувајќи ги тензиите на континентот како алузии на Студената војна, Песков рече дека на Москва ќе ѝ треба време да го преиспита одговорот на САД и дека во интерес на Москва и Вашингтон е да продолжат со дијалогот, иако, според него, има малку простор за оптимизам по изјавите. САД и НАТО велат дека главните барања на Русија се неприфатливи.

„Врз основа на она што нашите колеги го кажаа вчера за главните категории наведени во тие нацрт-документи, не можеме да кажеме дека се земени предвид нашите размислувања или дека е покажана подготвеност да се земе предвид нашата загриженост“ – рече Песков.

Тој додаде дека Кремљ смета дека има мала причина за оптимизам по американскиот одговор на руските предлози за безбедносни гаранции.

На прес-конференцијата Песков потсети на изјавите на американскиот државен секретар Ентони Блинкен и на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кои „апсолутно недвосмислено ја отфрлаат главната загриженост изразена од Руската Федерација“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ4 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа4 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија5 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа6 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа7 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија20 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија20 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија22 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија23 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ24 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет1 ден

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет1 ден

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Досие