Контакт

Европа

Мистериозно исчезна соработник на Асанж, неговите предмети пронајдени во морето

Објавено пред

Лични предмети на Холанѓанецот, соработник на „Викиликс“, кој пред три недели исчезна мистериозно во Норвешка, беа пронајдени на еден фјорд, соопшти норвешката полиција.

Како што се наведува, во текот на вчерашниот ден рибар ги забележал предметите на површината на водата за кои полицијата е сигурна дека му припаѓаат на исчезнатиот Арејен Камфејс, но поради истрагата, не е откриено за какви предмети станува збор.

Камфејс е опишан како 47-годишен експерт за сајбер-безбедност и соработник на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. Тој последен пат беше виден на 20 август како го напушта хотелот во Боде, Норвешка, каде што бил на одмор.

Тоа исчезнување, кое „Викиликс“ го опиша како чудно, предизвика разни теории на заговор на социјалните мрежи.

Полицијата сè уште работи на три можни претпоставки – доброволно исчезнување, вклучувајќи и можно самоубиство, несреќен случај или криминален деликт.

„Во истрагата не е направен посериозен напредок за да можеме да исклучиме или потврдиме една од овие три теории. Ги држиме сите опции отворени“, изјави инспекторот Бјарт Вала за „Франс pрес“.

Европа

Тереза Меј следната недела на разговори со Јункер и лидерите на ЕУ

Објавено пред

Британската премиерка, Тереза Меј, следната недела во Брисeл ќе има разговори со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, информираат од нејзиниот кабинет.

Како што соопштува агенцијата „Ројтерс“, овој потег доаѓа по нејзиниот овонеделен симболичен пораз во британскиот парламент, кој се проценува како сериозно ослабување на позициите на Меј во преговорите со Европската унија.

Во соопштението од кабинетот на британската премиерка се додава и дека таа планира во наредните денови да разговара со лидерите на сите земји-членки на ЕУ.

Исто така, се наведува дека британскиот министер за брегзит, Стив Баркли, во понеделник ќе се состане со главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барни.

„Ројтерс“ потсетува дека поразот на Тереза Мај на симболичното гласање во парламентот во четвртокот го доведува во прашање исполнувањето на нејзиното ветување до водачите на ЕУ, дека договорот за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска со одредени отстапки ќе мине во Долниот дом.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Поради нејзината пензија, Италијанец со месеци го чувал телото на починатата мајка

Објавено пред

Маж од северна Италија со месеци во својот дом ја чувал неговата мумифицирана мајка со цeл и натаму да ја добива нејзината пензија, објавија обвинителите во саботата.

Тој не ја пријавил нејзината смрт и го оставил телото на 90-годишната жена да лежи на троседот на кој починала.

Телото на Алба Пеирано било откриено во четвртокот откако нејзиниот лекар, кој не се слушнал со неа подолго време, ја замолил полицијата да провери што се случува со старицата. Полицајците го пронашле телото кое не било допрено од моментот на смртта, најверојатно од август.

„Ова е многу тажна и апсурдна приказна“, рекол во Савона обвинителот Џовани Батиста Феро, додавајќи дека судскиот вештак кој го испитувал мумифицираното тело никогаш досега не видел такво нешто.

Синот на починатата старица, 63-годишниот Франко Сиерло, на истражителите им рекол мајка му починала додека ја хранел со јогурт и мирно признал дека ја прикривал нејзината смрт за и понатаму да ја прима нејзината пензија.

Овој бизарен случај се одвивал во куќа во местото Албисол, недалеку од Савона, каде што Сиерло живее со неговиот аутистичен син на возраст од 20 години.

Соседите на полицајците им рекле дека не забележале ништо необично.

Прикажи повеќе...

Европа

На гробот на Маркс осамна графит со натпис „архитект на геноцид“

Објавено пред

Гробот на Карл Маркс, кој се наоѓа на лондонските гробишта Хајгејт, повторно е вандализиран, втор пат во помалку од две недели, пишува британски „Гардијан“.

Непознат сторител со црвена боја на надгробната плоча испишал пароли „доктрина на омраза“ и „архитект на геноцид“, а полицијата за ова била информирана во саботата наутро. Нападот на споменикот доаѓа по помалку од две недели откако некој со тап метален предмет ја оштетил мермерна плоча, дел од споменикот на кој се испишани имињата на оние кои почиваат тука.

„Целта е името на Карл Маркс, ова не е обичен вандализам, туку насочен напад кон ликот и делото на Карл Маркс“, изјави по првиот вандалски чин, Јан Дангвел, шеф на фондацијата The Friends of Highgate Cemetery, која ги одржува гробиштата.

31-годишниот Максвел Блоуфилд во саботата наутро со својата мајка бил во посета на гробиштата и изјавил дека е прилично шокиран од нападот.

„Не сакам да шпекулирам кој или зошто го направил тоа, но очигледно станува збор за некој со многу критичен однос кон Маркс и тој историски период. Јас само се чудам што некој во 2019 година чувствува потреба да направи вакво нешто“, додал Блоуфилд.

Од гробиштата Хајгејт, преку Твитер, порачале дека станува збор за глупав и бесмислен вандализам.

„Што и да мислите за делото на Маркс, ова не е начин да се покаже тоа“, напишале од гробиштата Хајгејт.

Лондонската полиција соопшти дека засега никој не е уапсен за овој чин, исто како и за оној од пред две недели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Заев и коалиционите партнери се договорија да настапат со заеднички кандидат за претседател

Владејачката СДСМ и коалиционите партнери на вечерашната средба постигнале согласност за заеднички кандидат за претседател. Како што соопшти партијата, ваквата...

Македонија13 часа

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија15 часа

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија19 часа

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет21 час

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Македонија21 час

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна...

Свет22 часа

Аргентина: Последно испраќање на починатиот фудбалер Емилијано Сала

Семејството, пријателите, навивачите и поранешните соиграчи се простија од фудбалерот Емилијано Сала (28) во неговиот роден град во Аргентина, четири...

Македонија2 дена

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме и да му дадеме црвен картон на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конвенцијата во Струга, на која партијата избира кандидат за претседател, повика на обединување на...

Свет2 дена

(Видео) Работник кој добил отказ застрела петмина колеги во Чикаго

Пет лица се убиени и пет полицајци се повредени во предградието на Чикаго, кога 45-годишн маж пукал во индустриско складиште...

Македонија2 дена

Притвор за 11 членови на криминална група, разработиле шема за шверц на мигранти од Грција кон Србија

Единаесет членови на криминална група кои што разработиле шема за шверц на мигранти од Грција, преку земјава, кон Србија, завршија...

Македонија2 дена

Почина уште еден повреден во несреќата кај Ласкарци, бројот на жртви се искачи на 15

Изутринава почина уште еден од повредените во тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Скопје – Тетово, со...

Свет2 дена

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за ѕидот кој планира...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција во Струга избира партиски кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на Конвенција под слоганот „За честита Македонија“ во Струга го избира партискиот кандидат за претседател на претстојните претседателски...

Македонија2 дена

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус  на оваа компанија...

Македонија2 дена

Само претседателот Иванов не го промени името на државата на веб-страницата

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге...

Македонија2 дена

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ вршел технички преглед преку друга своја фирма

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто...

Македонија2 дена

„Специјал“ им подели крофни со рок до утре на учениците во „Димитар Миладинов“  

Принцес-крофни со рок на траење до утре им биле поделени денеска како ужинка  на учениците во ООУ „Димитар Миладинов“ во...

Македонија3 дена

МВР: Преземени мерки за спречување терористички напад на ИСИС

Министерството за внатрешни работи соопшти дека презело мерки за спречување терористички напад во земјата. „По претходно разменети оперативни сознанија со...

Свет3 дена

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба на национално ниво, истакнувајќи дека треба да се искористат вонредните овластувања за...

Досие