Контакт

Европа

Мишел: Вакцината на дофат на рака, претпазливост при олеснувањето на мерките

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел, оцени дека во Европа се видливи ветувачки сигнали кога станува збор за пандемијата на Ковид-19.

„И покрај тоа, мора да останеме внимателни и сега не смееме да ја намалуваме заштитата“, рече Мишел.

По видеосостанокот на лидерите на ЕУ 27, тој изјави дека се дискутирало за тестирање, вакцинација и координирано олеснување на рестриктивните мерки.

„Резултатите од најновото истражување во областа на вакцината против Ковид-19 ветуваат. Идната вакцина е на дофат на рака и мора да бидеме подготвени и да ги забрзаме националните стратегии за вакцинација, така што вакцината ќе биде достапна за сите европски граѓани кога ќе ги добие потребните дозволи“, вели Мишел.

Тој истакна дека расте бројот на оние што не веруваат во вакцината против Ковид-19 и дека ЕУ мора јасно да зборува за нејзината важност.

Кога станува збор за укинување на ограничувачките мерки, претседателот на Европскиот совет нагласува дека Европа мора да извлече поука од минатото и да биде внимателна во укинувањето на ограничувањата.

„Сите сакаме да ги славиме претстојните празници, но тоа мора да биде безбедно“, заклучи Мишел.

Европа

Шкотската премиерка: Сакаме нов референдум за независност следната година

Објавено пред

Шкотската премиерка Никола Старџен се залага за одржување нов референдум за независност следната година, објави „Тајмс“.

Лидерката на Шкотската национална партија (СНП), која се залага за независност на Шкотска, рече дека претпоставува дека гласањето ќе се одржи во најраниот период од мандатот на новиот шкотски парламент, кој започнува следната година, пренесува „Ројтерс“.

„Шкотска треба да има шанса да избере дали ќе стане независна порано отколку подоцна“, рече таа за ИТВ бордер.

На референдумот во 2014 година 55% од Шкотланѓаните гласаа против независноста, но Брегзит и начинот на кој британската влада управува со кризата предизвикана од пандемијата на Ковид-19 доведоа до посилна поддршка на независноста во Шкотска, покажуваат најновите анкети.

Изборите за шкотскиот парламент се одржуваат во мај, и се очекува дека СНП ќе забележи добар резултат.

Прикажи повеќе...

Европа

Полски министер: Сакаме ЕУ сериозно да го сфати нашето вето

Објавено пред

Полска сака ЕУ сериозно да го сфати ветото на Варшава и Будимпешта и да продолжи да бара компромисно решение, рече министерот за надворешни работи Збигњев Рау.

Рау рече дека Полска има конкретни сомневања во врска со оваа специфична ситуација и дека бара сериозно да се сфати нејзиното вето, објави „Ројтерс“ повикувајќи се на полската државна новинска агенција ПАП.

Очекуваме одговор на нашето вето и понатамошно барање компромис, истакна полскиот министер.

Тој рече дека предлогот на Урсула фон дер Лаен, претседателка на Европската комисија, Полска и Унгарија да побараат објаснување од Европскиот врховен суд за поврзаноста на владеењето на правото и исплатата на средствата, не одговори на нивните сомнежи.

Унгарија и Полска вчера објавија дека ЕУ не може да го поврзува почитувањето на владеењето на правото со исплатата на средствата освен ако не го измени својот договор за основање.

Земјите ставија вето на буџетот на ЕУ и планот за обновување од пандемијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Вакцината е светло на крајот од тунелот

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ги повика граѓаните да останат трпеливи поради ограничувањата што се во сила со цел да се забави ширењето на коронавирусот проценувајќи дека светлото на крајот од тунелот ќе пристигне заедно со вакцините.

Во говорот во германскиот парламент, Бундестагот, еден ден по договорот со шефовите на владите на федералните провинции за продолжување на ограничувањата барем до 20 декември, Меркел рече дека е потребно да се осигури дека болниците не се преоптоварени.

„Борбата против пандемијата не е во врска со здравјето или економијата, здравството или образованието, здравството или културата, здравството или социјалните контакти, туку за сите овие работи заедно“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет33 минути

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирус започнува следната недела

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет2 часа

Истражување: Тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба,...

Свет2 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирус...

Свет2 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт2 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата, е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи на улиците на...

Свет3 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет3 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет3 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија14 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија16 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија16 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа17 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион19 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија19 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија20 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија21 час

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија22 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија1 ден

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ1 ден

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Досие