Контакт

Свет

Момче е пронајдено мртво во соба, мајката вели дека е жртва на смртоносен предизвик од социјалните мрежи

Објавено пред

Лорин Китинг (30) од Шкотска минатата недела го пронашла телото на својот син тинејџер во неговата спална соба. Таа тврди дека учествувал во т.н. предизвик за затемнување.

dobivaj vesti na viber

Во истиот предизвик учествувал и Арчи Батерсби, кој се здобил со фатална повреда на мозокот од која подоцна починал.

Имено, во овој предизвик учесниците не дишат додека не се онесвестат, што може да доведе до ниско ниво на кислород во мозокот предизвикувајќи напади, сериозни повреди и смрт.

Лорин Китинг затоа издаде предупредување до другите семејства.

„Еден од пријателите на Леон ми кажа дека учествувал во тој предизвик на FaceTime, откако го видел на Тик-ток. Леон сакаше да биде првиот што ќе го проба. Тој и неговите пријатели мислеле дека тоа е смешно и забавно. Мислеа дека ќе се разбуди, но Леон не се врати. Сè тргна наопаку“ – рече Лорин.

„Ве молиме предупредете ги, овие онлајн предизвици не вредат за нивниот живот. Не вредат ниту лајкови, ниту за што го прават тоа“ – истакнала очајната мајка.

Смртта на Леон дојде неколку недели по смртта на Арчи Батерсби, кој исто така беше пронајден од неговата мајка. Арчи се здобил со повреда на мозокот поради која бил ставен на апарати за одржување во живот, од која бил изваден на почетокот на август.

Мајката на Арчи, Холи Денс, претходно изјави дека дури 82 лица се сомневаат дека починале како резултат на учеството во предизвикот и дека многу повеќе деца се повредени во 14-те години колку што постои предизвикот.

Свет

Шкотската национална партија побара независност на Шкотска, еден од аргументите им е Косово

Објавено пред

Шкотската национална партија (СНП) објави дека Шкотланѓаните се една нација и побара независност.

dobivaj vesti na viber

Како еден од аргументите го наведе прогласувањето на независноста на Косово, кое го призна Велика Британија.

Партијата e децидна дека Шкотланѓаните имаат неотуѓиво право на самоопределување, пренесе „Коха“.

Огромното мнозинство експерти веруваат дека повикот на лидерот на партијата, Никола Стерџон, за нов референдум во октомври в година ќе биде отфрлен бидејќи Законот за Шкотска јасно покажува дека кралската резиденција во Шкотска не може самостојно да донесува закони за области во рамките на Кралството. Сепак, СНП смета дека иако британскиот Парламент можеби е врховен законодавец во Обединетото Кралство, тој „не може да се меша во основното право на самоопределување“.

Врховниот суд ѝ дозволи на странката да го изнесе своето образложение во писмена форма. Во писмото до СНП, Повелбата на Обединетите нации од 1945 година, канадскиот судски случај за Квебек и британската поддршка за независноста на Косово во 2008 година се наведуваат како аргументи. Беше цитирана и декларацијата на Обединетите нации од 1984 година кога беше речено дека власта треба да биде во рацете на народот, а не на владата.

„Нацијата може да се дефинира според државните граници, како што често беше случај со независноста на поранешните колонијални територии“, се наведува во документот. Во 2014 година Шкотланѓаните одржаа референдум за независност, но 55 отсто од гласачите на референдумот гласаа против.

Прикажи повеќе...

Свет

Блинкен: Истекувањето гас од „Северен тек“ нема да влијае на енергетската безбедност на Европа

Објавено пред

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека истекувањето гас од гасоводот „Северен тек“, според неговото разбирање, нема значително да влијае на енергетската безбедност на Европа.

dobivaj vesti na viber

Блинкен на прес-конференција рече дека САД сè уште не ги потврдиле првичните извештаи дека протекувањето може да биде резултат на напад или саботажа.

Додаде дека саботирањето на гасоводот нема да биде во ничиј интерес.

Шведската полиција претходно објави дека повела прелиминарна истрага за можна саботажа на гасоводот „Северен тек 1“ во Балтичкото Море.

Прикажи повеќе...

Свет

Столтенберг: НАТО недвосмислено го поддржува суверенитетот на Украина, референдумите го кршат меѓународното право

Објавено пред

Лажните референдуми во Украина се јасно кршење на меѓународното право, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

Столтенберг рече дека разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски кому јасно му ставил до знаење дека сојузниците на НАТО се непоколебливи во нивната поддршка за суверенитетот на Украина и правото на самоодбрана.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...

Економија9 часа

ЕСМ од Владата доби 1,1 милијарда денари за да може да купува гас

Владата на денешната седница одобри 1,1 милијарда денари за набавка на енергенти пред почетокот на грејната сезона на АД за...

Свет10 часа

Столтенберг: НАТО недвосмислено го поддржува суверенитетот на Украина, референдумите го кршат меѓународното право

Лажните референдуми во Украина се јасно кршење на меѓународното право, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Столтенберг рече дека...

Економија12 часа

Николовски: 140 милиони денари за млекопроизводителите и 20 милиони за откуп и дистрибуција на јаболкото

Владата на седница усвои две нови мерки за поддршка на земјоделците. Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, образложи дека мерките опфаќаат...

Македонија14 часа

Автомобил падна од мост во реката Вардар, внатре најверојатно имало луѓе и по нив се трага

Автомобил падна од мост во реката Вардар, движејќи се на патот с. Желино кон Тетово. Случајот бил пријавен преку бројот...

Европа15 часа

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека жетвата на жито во Русија ќе достигне рекордно ниво и оцени дека санкциите...

Економија16 часа

Kовачевски: Прашањето со парно греењето уште не е решено, се бара решение

Владата има 19 дена да најде решение како ќе ги стопли жителите на Скопје, откако БЕГ кажа дека нема намера...

Топ17 часа

Татко осомничен за убиство на тримесечно бебе во Скопје – го удирал со раце и нозе по главата

Тримесечно бебе починало откако таткото го истепал, удирајќи го со раце и нозе по главата и телото. Oсновното јавно обвинителство...

Македонија18 часа

МНР го осуди говорот на омраза на натпреварот Македонија-Бугарија

Министерството за надворешни работи упати јавна реакција и осуда за вчерашниот израз на говорот на омраза што можеше да се...

Свет19 часа

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

Јапонското Министерство за надворешни работи упати протестна нота до рускиот амбасадор во таа земја, Михаил Галузин. Причината е приведувањето на...

Свет19 часа

Рогов: Зеленски е предавник и странски шпион

Членот на Главниот административен совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов, изјави дека против претседателот на Украина, Володимир Зеленски, треба да...

Свет19 часа

Медведев се закани со нуклеарно оружје: Ова секако не е блеф

Дмитри Медведев, поранешен претседател на Русија и заменик-шеф на рускиот Совет за безбедност, повторно го споменува нуклеарното оружје. „Нашите непријатели...

Забава19 часа

(Видео) Историски момент за НАСА – вселенското летало Дарт успешно се судри со астероид

Вселенското летало Дарт што денеска го лансираше НАСА, директно се судри со астероид, со што успешно заврши мисијата за „спасување“...

Свет20 часа

(Видео) Почна државниот погреб на Шинзо Абе, строги безбедносни мерки во Токио

Јапонија воведе строги безбедносни мерки во главниот град Токио за денешниот државен погреб на убиениот поранешен премиер Шинзо Абе. На...

Свет20 часа

Кремљ призна: Имаше грешки за време на мобилизацијата

Кремљ призна дека направиле грешки кога ги мобилизирале резервистите на руската армија да се борат во Украина, а повеќе извештаи...

Спорт1 ден

Црвениот картон пресуди: Бугарија минимално триумфираше во Скопје

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Бугарија со 0:1 на арената „Тодор Проески“ во последниот меч од Лигата на нации...

Регион1 ден

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна...

Свет1 ден

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет1 ден

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија2 дена

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...