Контакт

Свет

Момчињата јавно зборуваа за времето минато во пештерата, пиеле дождовница и се молеле за да избегнат негативни мисли

Објавено пред

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени од страна на спасувачки тимови на вчерашната прес-конференцијата опишаа како биле пронајдени.

Целата приказна почна на 23 јуни, кога момчињата по тренингот се одлучиле да ја посетат пештерата Там Луанг. По девет дена пребарување, сите 12 млади фудбалери и тренерот беа пронајдени.

Момчињата на возраст меѓу 11 и 16 години и 25-годишниот фудбалски тренер исчезнаа откако се одлучиле да го истражуваат десет километри долгиот пештерскиот комплекс Там Луанг во провинцијата Чанг Раи во северниот дел на Тајланд. Во текот на девет дена тие не јаделе ништо, само пиеле дождовница и се молеле, објави Би-би-си.

„Одевме нормално, но откако влеговме во пештерата, сфативме дека сме заглавени“, изјави на пресот тренерот на екипата „Диви свињи“, Екапол ‘Аке’ Чантавонг.

„Одевме додека не дојдовме до сува песочна точка, каде што останавме да спиеме. Во близина имаше извор на вода. Сакавме сами да излеземе, а не само да чекаме да нè спасат“, опиша Чантавонг. Како што минувале деновите, момчињата почнале да губат сила, но никогаш не се откажале.

Тие оделе наоколу и се обидувале да најдат излез. На тој начин се бореле со негативните мисли.

„Не размислувавме за храна бидејќи така гладот ќе го чувствуваме уште повеќе. Пиевме само вода која капеше од камењата, а во еден момент се онесвестив“, се сеќава едно од момчињата, 11-годишниот Чанин Вибулрунгуанг.

Спасувачите пристигнале навечер. Адул Сам-он, исто така едно од момчињата, моментот на пристигнувањето на британските нуркачи ги опиша како „чудо“.

„Седевме на камен и слушнавме како некои луѓе зборуваат. Тренерот ни рече да молчиме и да ги слушаме“, рече Сам-он, единствениот член од тимот што зборува англиски.

„Зедов фенерче и со брзање се упатив кон нуркачите. Кога се сретнавме, ги поздравив. Бев вџашен кога сфатив дека се Англичани. Тие ме прашаа колку сме, на што им кажав дека мојот мозок е блокиран по девет дена минати во пештерата. Математиката во тој момент не функционираше во мојата глава“, откри 14-годишниот Сам-он.

На прес-конференцијата тренерот на фудбалскиот тим откри дека момчињата биле шокирани кога дознале за смртта на спасувачот, Самарна Пунана, кој почина во текот на операцијата за спасување.

„Момчињата се чувствуваа дека е нивна вина смртта на спасувачот, но тој ја работел својата работа и, за жал, го жртвуваше сопствениот живот“, изјави тренерот Чантавонг и откри дека момчињата извесен период ќе поминат во будистички храм во чест на загинатиот спасувач.

Нуркачите до децата и тренерот нуркале низ тесни премини. Исто така, беше откриено дека момчињата не излегувале по одреден редослед, туку доброволно. Биле извлечени на воени носила. Сите биле во добра физичка состојба и било сеедно кој прв ќе излезе, откри докторот Пак Лохаршун на прес-конференцијата.

Момчињата велат дека нивните лекари им дозволиле да го гледаат финалето на Светското првенство во фудбал, а едно од нив откри дека повеќето навивале за Хрватска.

Психијатрите препорачаа момчињата и нивните семејства да избегнуваат контакт со медиумите барем еден месец.

Свет

Трамп ќе разговара со саудискиот принц за последиците поради убиството на новинарот

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека наскоро ќе зборува со саудискиот принц, Мухамед бин Салман за тоа дали и какви последици ќе претрпи Саудиска Арабија поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Трамп рече дека пред сѐ ќе се консултира со американскиот когрес, за да формира соодветно мислење, а тоа ќе се случи до вторник, пренесе „Асошиејтед прес“.

Трамп на повеќе наврати во текот на минатата седмица истакна дека се противи на било каква ситуација што ќе го доведе во прашање договорот за продажба на оружје со Саудиска Арабија, вреден повеќе од 100 милијарди долари, но ќе ја разгледа можноста за санкции.

Американскиот претседател во петокот изјави дека верува во саудиската верзија за настаните, односно дека новинарот бил убиен при тепачка со повеќе од 10 саудиски агенти. Трамп го промени мислењето утредента кога за „Вашингтон пост“ изјави дека верува оти саудиската верзија за настаните била лага и завера.

Кашоги исчезна на 2 октомври, по влезот во саудискиот конзулат во Истанбул, а Саудиска Арабија по повеќе од две недели потврди дека новинарот е мртов и дека животот го загубил во конзулатот.

Прикажи повеќе...

Регион

Уапсен поранешниот директор на албанските затвори

Објавено пред

Албанската полиција соопшти дека Арбен Чуко, поранешен генерален директор на албанските затвори е уапсен под обвинувања за корупција.

Чуко, кој истотака беше и екс-пратеник од редовите на владеjачката Социјалистичка партија е уапсен поради сомневања за корупција за време на неговото директорување со затворите. Тој се сомничи дека примал мито во пари и автомобил за трансфер на осуденик.

Албанскиот премиер, Еди Рама осврнувајќи се на случајот порача на „Твитер“ дека нема двослојни стандарди кога се работи за законите.

Агенцијата „АП“ наведува дека борбата против корупцијата е едно од главните полиња на кои Албанија мора да поработи со надеж дека в година ќе ги започне преговорите за членство во Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Свет

Лондон, Париз и Берлин порачаа: Ријад да ги докаже тврдењата за смртта на Кашоги

Објавено пред

Саудиска Арабија мора да приложи докази за нејзиното објаснување, во врска со убиството на новинарот Џамал Кашоги, порачаа Велика Британија, Франција и Германија.

„Ништо не може да го оправда убиството кое најостро го осудуваме“, се наведува во заедночкото соопштение, пренесе „Ројтерс“.

Трите европски земји сметаат дека е неопходно итно да се  разјасни што точно се случило и тоа да биде поткрепено со докази за да се смета за веродостојно.

Велика Британија, Франција и Германија очекуваат да бидат вложени повеќе напори за да се утврди вистината и да се обезбеди соодветна одговорност.

Истовремено, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека на состанок во вторник во парламентот, со членовите на неговата владејачка партија ќе каже сѐ што треба во врска со убиството на саудсикиот новинар.

Саудиска Арабија вчера соопшти дека Кашоги починал по тепачка во саудискиот конзулат во Истанбул и дека поради тоа се уапсени 18 лица, но не ги призна тврдењата на Анкара дека новинарот бил мачен, убиен и распарчен, а неговото тело скриено. Ријад не ги признава ни наводите на провладините медиуми во Турција дека група од 15 лица биле испратени од Саудиска Арабија во Истанбул за да го убијат Кашоги.

Новинарот последен пат беше виден на 2 октомври како влегува во саудискиот конзулат по документи за женидба. Бројни земји и меѓународни организации се сомневаат во веродостојноста на тврдењата на Ријад.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Лондон, Париз и Берлин порачаа: Ријад да ги докаже тврдењата за смртта на Кашоги

Саудиска Арабија мора да приложи докази за нејзиното објаснување, во врска со убиството на новинарот Џамал Кашоги, порачаа Велика Британија,...

Македонија6 часа

Исклучената од ВМРО-ДПМНЕ, Исмајлоска-Старова: Не се каам што гласав за уставни измени

Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, за „Макфакс“ вели дека не се кае што гласала за отпочнување на процесот за уставни...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Верувам дека заеднички изготвените амандмани ќе нѐ обединат во иднина

Премиерот Зоран Заев денеска од Валандово изрази уверување дека во рамките на 15-те дена за изготвување на нацрт-амандамните ќе се...

Регион8 часа

Додека Договорот од Преспа не дојде во нашиот Парламент ние остануваме во Владата, порача Каменос

Грчкиот министер за одбрана и коалицискиот партнер на Алексис Ципрас, Панос Каменос, лидерот на Независни Грци, денеска од Солун, каде...

Македонија10 часа

(Видео) Шекеринска: Македонија со оваа одлука станува фактор на стабилност во регионот

Пратениците презедоа одговорност и испишаа нова шанса во историјата на Македонија, сакам да им честитам на сите за заедничкиот напредок...

Македонија12 часа

Русија останува на својот став, ве признавме под името Република Македонија

Русија ја призна Република Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува,...

Свет12 часа

(Видео) САД бара повеќе информации од Ријад, но не сака да биде запрена продажбата на оружје

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека не е задоволен од саудиските власти за смртта на новинарот Џемал Кашоги, но...

Македонија13 часа

Бавна правда: 650 судења се одложени за 1,5 година поради отсуство на обвинител

За една и пол година (2017 до јуни 2018 година) во скопскиот кривичен суд биле одложени 672 судења, од кои...

Македонија13 часа

Звиздиќ со честитка до Заев: Сакам вашата одлука да ја зајакне европската перспектива на целиот Западен Балкан

Претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ испрати честитка до македонскиот премиер Зоран Заев за изгласувањето...

Македонија1 ден

Стејт департмент: Ова е историска шанса за Македонија и регионот

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Собранието, со која Македонија треба да ги започне уставните измени и имплементација на Спогодбата...

Македонија1 ден

Кривична пријава за говор на омраза и загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе известување за...

Македонија1 ден

„Катимерини“: Наскоро нов конфликт во грчката Влада поради Македонија

Само три дена по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и предупредувањето на премиерот, Алексис Ципрас дека нема...

Македонија1 ден

(Видео) Ципрас: Гласањето во Собранието отвора пат за договор меѓу Грција и Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека усвојувањето на предлогот за уставни измени од страна на македонскиот Парламент отвора пат за...

Македонија1 ден

Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради...

Македонија1 ден

Нимиц со порака до политичките лидери: Работете заедно за финализирање на договорот

Метју Нимиц, македонско-грчкиот посредник во спорот за името ја поздрави одлуката на парламентот да продолжи со промена на Уставот кон...

Македонија1 ден

Тачи: Македонија направи голем чекор кон зајакнување на мирот во регионот

Македонија е чекор поблиску до ЕУ и НАТО, откако беа обезбедени потребните гласови за измена на Уставот, отворајќи го патот...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Достоинството на Македонија беше ставено на тезга како пиперки и домати

Тоа што се случи вчера вечер во Собранието беше срам каков што светот не видел, оценува ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Опозицијата...

Македонија2 дена

Димитров на „Фејсбук“: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, ама го знаеме патот

Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот, напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на...

Македонија2 дена

Столтенберг на „Твитер“: Лидерите да ги завршат процедурите за Македонија да влезе во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави изгласувањето на одлуката за пристапување кон уставните измени...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски ги исклучи од партијата пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што гласаа за уставните измени

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците од своите редови што вечерва гласаа за уставните измени – Елизабета Канческа-Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмајловска,...

Досие