Контакт

Свет

Монголија ја затвори границата со Кина поради коронавирусот

Објавено пред

Монголија ја затвори границата со Кина за автомобили и пешаци во обид да го спречи ширењето на смртоносниот коронавирус од кој починаа 80 лица. Забрането е преминување на пешаци и автомобили преку границата со Кина. Училиштата и универзитетите ќе бидат затворени до 2 февруари, како и други јавни места.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Полскиот вицепремиер ги повика граѓаните да ги бранат црквите од демонстрантите кои се залагаат за абортус

Објавено пред

Полскиот вицепремиер задолжен за национална безбедност ги повика своите сонародници да ги „бранат црквите“ од вандализам и од демонстрации за абортус.

Како што пренесе агенцијата „Франс прес“, „католичките цркви станаа ново бојно поле во борбата за правата на абортусот во Полска“ по одлуката на Високиот суд за заштита на неродените деца со попреченост, како што е Дауновиот синдром, од абортус.

Министерот за безбедност, Јарослав Качински, од владејачката партија во Полска, Закон и правда (ПиС), рече дека протестите против црквите, кои вклучуваат вандализам, малтретирање на католички свештеници и прекинати миси, се обид за уништување на Полска.

И папата Фрациско се осврна на прашањето во средата, охрабрувајќи ги Полјаците кои се против абортусот да стојат цврсто во одбраната на животот и спротивставувањето на абортусот. Папата повеќепати го осуди абортусот, споредувајќи го со ангажирање платен убиец да извади дете, а минатата недела рече дека сонува за иднина во Европа каде што абортусот повеќе не е легален.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ги осуди протестите против црквите како варварство, а претседателот Анджеј Дуда ги нарече навреда за верските чувства.

Познањскиот архиепископ Станислав Гадецки, претседател на полската Бискупска конференција, рече дека Црквата не може да престане да го брани животот, ниту, пак, може да пропушти да нагласи дека секое човечко суштество мора да биде заштитено, од зачнувањето до природната смрт.

„Црквата по ова прашање, како што честопати вели папата Француско, не може да прави компромис затоа што ќе биде виновна за културата на отфрлање што е толку распространета денес, а секогаш ги погодува најсиромашните и најранливите“, рече архиепископот, барајќи од верниците да се молат за неродените деца, за родителите што чекаат деца и за преобратување на оние кои користат насилство.

Минатата недела демонстрантите ги прекинаа католичките миси низ Полска во знак на протест против одлуката на судот. Во Познан, Варшава, Вроцлав, Краков и други градови демонстрантите упаднаа во црквите додека се одржуваа службите, соочувајќи се со свештениците со непристојност и чкртајќи по ѕидовите пароли и телефонски броеви на клиники што вршат абортус.

Понатамошни протести се очекуваат подоцна денеска, како и за време на викендот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Во земјотресот во Измир досега загинаа 4, а повредени се 152 лица

Објавено пред

Управата за вонредни состојби во Турција (АФАД) извести дека во земјотресот во Измир досега загинале 4, а повредени се 120 лица, пренесува „Анадолија“.

„Според добиените информации, досега загинаа 4, а повредени се 152 лица“, се вели во извештајот.

Претходно, градоначалникот на општина Измир, Тунч Сојер, исткана дека добиле пријава оти во земјотресот со јачина од 6,6 степени, кој се случи на отворени води во Егејското Море кај местото Сеферхисар во Измир, се урнале 20-ина згради, но посочи дека моментно немаат соодветни точни информации и дека добиле само некои пријави.

„Добивме некои пријави. Се урнаа згради, особено во Бајракли и Борнова. Се обидуваме да добиеме информации за тоа. Немаме информации за загуба на животи. Сега сме на пат. Добивме пријава дека се урнале 20 згради. Се обидуваме да стигнеме до Бајракли. Како што се гледа, најкритични места се Бајракли и Борнова“, нагласи Сојер.

Другите западни турски провинции, вклучувајќи ги Усак, Денизли, Маниса, Баликесир, Ајдин и Мугла, забележале мали оштетувања на некои згради. Турските екипи за пребарување и спасување ја продолжуваат својата работа на терен.

Турскиот министер за животна средина, Мурат Курум, изјави дека луѓето се заглавени под остатоци од пет урнати згради во Измир по земјотресот и дека досега се спасени 70 луѓе, пренесува „Хуриет дејли њуз“.

АФАД потврди дека епицентарот на земјотресот е забележан во 14:51 часот по локално време во Егејското Море, 17 километри од брегот на Северихисар. Наведено е исто така дека земјотресот, кој е почувствуван и во Истанбул, е забележан на длабочина од 16,54 километри.

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, упати порака со поддршка до жителите на Измир и турскиот брег на Егејското Море погодени со земјотресот.

„Државата со сите свои ресурси е со нашите граѓани кои се погодени од земјотресот. Сите надлежни институции, министри и служби се ангажирани на теренот“, порача Ердоган.

Земјотресот со јачина од 6,6 степени го погоди и грчкиот остров Самос во Егејското Море, соопшти Националната опсерваторија на Атина. Жителите на Самос, на кој живеат околу 45.000 луѓе, беа повикани да се држат настрана од крајбрежните области, изјави Ефтихмиос Лекас, шеф на грчката Организација за антисеизмичко планирање, за грчката телевизија „Скај“.

„Тоа беше многу силен земјотрес“, рече Лекас.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Истражување: намалена продажбата на шминки за време на пандемијата

Објавено пред

Најновото истражување на компанијата „Нилсен“, глобална компанија за испитување на јавното мислење, покажува дека поради мерките на ограничувања за време на пандемијата, купувањето козметички производи, односно шминката за лице, пред сè, драстично опадна.

Според весникот „Ил манифест“, купувањето кармини е намалено 24 отсто на светско ниво, а продажбата на шминка за очи е намалена 10 отсто.

Оваа разлика, според авторот на статијата, може да се објасни со фактот дека под заштитната маска карминот на усните може да предизвика само штета, се размачкува на лицето и ја валка маската, а устата намачкана со кармин и така не се гледа.

Од јануари до јуни годинава продажбата на кармини е намалена цели 60 отсто, а во исто време е продадено речиси 30 отсто помалку шминка за очи отколку во истиот период минатата година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија2 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија3 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија5 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија5 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион6 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија7 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно7 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа7 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа8 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа9 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет21 час

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија21 час

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија22 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет24 часа

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија1 ден

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија1 ден

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија1 ден

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија1 ден

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија1 ден

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Досие