Контакт

Свет

Монт Еверест затворен поради коронавирусот

Објавено пред

Властите во Непал поради коронавирусот го затворија Монт Еверест и оваа сезона повеќе не се дозволени експедиции на најпознатата светска планина.

Откажани се сите планинарски дозволи до 30 април, а Кина веќе претходно ги забрани експедициите на планина од кинеска страна.
И натаму нема да се издаваат дозволи за искачување, а сите странци кои доаѓаат во Непал мораат прво да бидат во карантин две недели. Земјата потврди само еден случај на коронавирус помеѓу 450 тестирани луѓе. Заразен е млад студент, кој студирал во Кина.

Непал, каде се наоѓаат осум од 14 највисоки планински врвови во светот, вклучително и Монт Еверест, секоја година заработува над 4 милиони долари само од надомест за дозволи за искачување на највисокиот врв на светот и другите планини.

Министерот за туризам изјавил дека се прекинати експедициите на сите врвови во пролетната сезона од март до мај.

Регион

Во Србија 61 нов случај на коронавирус, нема починати

Објавено пред

Во Србија се регистрирани уште 61 случај на коронавирус. Нема починати.

Во изминатите 24 часа биле тестирани 6.814 лица.

На апарати за дишење се приклучени 23 лица, пренесува „Блиц“.

Прикажи повеќе...

Свет

Пакистан: Смртна казна за подметнување пожар во кој загинаа 280 лица

Објавено пред

Најсмртоносниот индустриски пожар во историјата на Пакистан, во кој загинаа повеќе од 280 работници во текстилна фабрика во септември 2012 година, не беше несреќен случај, соопшти пакистанскиот суд, осудувајќи на смрт двајца поранешни политички активисти за подметнување пожар.

Судот за борба против тероризмот утврди дека двајцата мажи го подметнале пожарот, бидејќи сопствениците не се согласиле да им плаќаат рекет на уценувачите.

Пожарот во фабриката за текстил „Али Ентерпрајз“, во четирикатна зграда во Карачи, предизвика огромен скандал во пакистанската јавност, бидејќи се појавија сведоштва од преживеани за заклучените врати на фабриката и несоодветните противпожарни мерки.

Меѓу осумте обвинети во случајот, четворица беа прогласени за виновни, додека четворица беа ослободени, меѓу кои и тогашниот регионален министер за индустрија Рауф Садики.

Тој е член на движењето Мутахида Кауми (MQM), партија која со години е поврзувана со насилно политичко ривалство во Карачи, и сега е партнер во коалициската влада на премиерот Имран Кан.

Двајцата мажи одговорни за подметнување пожар се осудени на смрт – Реман Бола и Зубаир Чарија – биле активисти на MQM.

За време на осумгодишното судење, беа испитани 400 сведоци и беа одржани 171 рочиште.

MQM, во меѓувреме, се подели на неколку фракции, а денешното раководство негира каква било поврзаност со пожарот во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО со црна статистика: За една недела со вирусот се заразиле речиси 2 милиона луѓе

Објавено пред

Бројот на нови инфекции со коронавирус во светот се зголемил за речиси два милионa во неделата од 14 до 20 септември, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Во исто време, во тој период бројот на смртни случаи се зголемил за 37.700.

Според неделниот билтен на СЗО, објавен синоќа, вкупниот број на официјално потврдени случаи на инфекција надминал 30,6 милиони, што е за шест проценти повеќе од претходната недела.

До 20 септември, 950.000 луѓе ширум светот починале како резултат на компликации од коронавирус, пренесе агенцијата ТАСС.

Најсериозната епидемиолошка состојба и натаму е во Северна и Јужна Америка, каде што бројот на случаи се зголемил за 38 проценти во споредба со претходната недела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија2 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија3 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија3 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет4 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа5 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт6 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија6 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија6 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет7 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија7 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија7 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија9 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија18 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија23 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет24 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија1 ден

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија1 ден

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија1 ден

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Досие