Контакт

Свет

Мосад осуетила ирански заговор за напади на израелските амбасади во целиот свет

Објавено пред

Израелската разузнавачка агенција Мосад осуетила заговор за напад врз повеќе израелски амбасади, објави израелскиот „Канал 12“ на хебрејски јазик.

Заговорот, зад кој наводно стои Иран, вклучувал амбасади во Европа и во целиот свет, иако списокот со земји во кои требало да се извршат нападите бил цензуриран од израелските власти. Не се објавени детали за заговорот и не посочени изворите на информациите.

Иран допрва треба да го коментира наводниот заговор. Сепак, во 2012 година Израел ја обвини Исламската Република за слична шема во која беше вклучена либанската милитантна група Хезболах и предвидуваше напади врз израелските дипломати во Индија и Грузија. Во тоа време Иран категорично ги отфрли обвинувањата нагласувајќи дека ги осудува сите акти на тероризам и обвинувајќи го ционистичкиот режим за водење пропагандна војна.

Четири лица беа повредени во нападот во Њу Делхи. Грузиската полиција спречи обид за напад со автомобил бомба во Тбилиси. Нападите во 2012 година се случија како реакција на атентатите организирани од Мосад на иранските нуклеарни научници, при што петмина научници беа убиени и еден преживеа во низата напади меѓу 2010 и 2012 година.

Извештајот на „Канал 12“ доаѓа во услови на зголемени тензии меѓу Иран и Израел по пожарот и експлозијата на 2 јули 2020 година во фабриката за производство на центрифуги за збогатување ураниум во нуклеарниот коплекс „Натанз“ во Иран. Претходно, непозната група наречена „Гепарди на татковината“ наводно ја презела одговорноста за саботажата.

Подоцна, кувајтските медиуми директно го обвинија Израел за вмешаност во експлозијата тврдејќи дека израелските разузнавачки служби извршиле компјутерски напад врз објектот. Во неделата „Њујорк тајмс“ објави, повикувајќи се на разузнавачки извор, дека Израел е одговорен за експлозијата во објектот.

Во неделата израелскиот министер за одбрана, Бени Ганц, навести дека Израел не бил вмешан во експлозијата тврдејќи дека сè што се случува во Иран не е поврзано со Израел. Но, истиот ден министерот за надворешни работи, Габи Ашкенази, рече дека Израел ќе продолжи да работи за да го спречи Иран да добие нуклеарна бомба и дека Тел Авив презема активности за кои е подобро да не се зборува. Ашкенази не го спомена директно инцидентот во „Натанз“.

Иран вети изградба на поголема и понапредна фабрика за замена на оштетените постројки за збогатување ураниум.

Израелските власти во неколку наврати ја предупредија меѓународната заедница за наводната потрага на Иран по нуклеарно оружје, при што Нетанјаху успешно лобира во администрацијата на Трамп да се повлече од нуклеарниот договор во Иран во 2018 година истакнувајќи дека Тел Авив нема да дозволи Иран да изгради нуклеарна бомба.

Иранските власти ги отфрлија обвиненијата на Израел, а министерот за надворешни работи, Мохамед Џвад Зариф, во повеќе наврати посочуваше дека Израел е единствената држава со нуклеарно оружје во регионот.

Техеран тврди дека нема намера да направи нуклеарно оружје. Според најновите податоци на Меѓународната агенција за атомска енергија, нивото на збогатување ураниум во земјата е на 4,5 отсто, малку под проценетата чистота од 80-90 отсто потребни за изградба на нуклеарно оружје.

Регион

Во Грција 170 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Грција, во последните 24 часа, се потврдени 170 нови случаи на коронавирус, a седум лица починаа, пренесува АНА.

Од почетокот на епидемијата во Грција се заразиле 15.142 лица, од кои 2.591 се поврзани со престој во странство.

Досега починале 338 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Франција втор ден над 10.000 новозаболени

Објавено пред

Француските здравствени власти пријавија нови 10.569 случаи на Ковид-19. Ова е помалку од рекордниот број од 13.498 новозаболени што беа регистрирани претходниот ден.

Бројот на починати од коронавирус во Франција се искачи на 31.585 од 31.274 во саботата, соопшти Министерството за здравство.

Вкупниот број на случаи сега е 453.763.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Романија 1.231 нов случај на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Романија се потврдени 1.231 нов случај на коронавирус, а починале 33 лица.

Од почетокот на епидемијата, бројот на заболени во Романија достигна 112.781, а бројот на смртни случаи 4.435.

Досега оздравеле 89.771 лице, а тестирани се 2.223.462 лица од кои 13.391 во последните 24 часа.

Во болница се 7.120 пациенти од кои 470 се на интензивна нега.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија8 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија10 часа

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Македонија13 часа

Утре ќе се знае дали ќе има дневен престој во училиштата, не е исклучена можноста за затворање на градинките

Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Регион13 часа

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија14 часа

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија16 часа

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија16 часа

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура16 часа

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија17 часа

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет1 ден

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет1 ден

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура1 ден

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет1 ден

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ1 ден

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион1 ден

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион1 ден

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија1 ден

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Досие