Контакт

Свет

Москва тврди дека САД се обидуваат да се мешаат во рускиот изборниот процес

Објавено пред

Москва забележала обиди за мешање на САД во руските избори, изјави високиот руски дипломат Андреј Нестеренко. Веста доаѓа во време кога „Гугл“ е осомничен за прекршување на законот со продажба на политички реклами за неодобрен митинг, пишува „Спутник“.

„Според нас, изборниот суверенитет е принцип што треба да го почитуваат сите цивилизирани нации”, рече дипломатот.

Нестеренко додаде дека Москва ќе ги извести американските партнери оти активностите на американските медиуми оставаат простор Русија да ги гони за кршење на рускиот закон “.

В недела во неколку руски региони, вклучувајќи ја и Москва, ќе одржат избори. Лидерот на опозицијата, Алексеј Навални, повика на протести за осуда на изборите што тој ги нарекува пристрасни. За да го изрекламира настанот, јавното движење на Навални ги користи платените реклами на сервисите на „Гугл“, како што е Јутјуб.

Рускиот закон забранува одржување настан што е посветен на изборната кампања на денот на изборите. Руската Централна изборна комисија, медиумскиот регулатор „Роскомнадзор“ и Руската антимонополска служба (ФАС) претходно го известиле „Гугл“ дека нејзината платформа се користи за спроведување несоодветни политички активности во Русија.

„Живеејќи во нација која го почитува законот, очекуваме секој актер да игра според правилата. Особено информираниот актер. Ако се случи спротивното, располагаме со алатки за справување со тоа,” рече Андреј Кашеваров, заменик-директор на ФАС.

Обвинувањата од Москва доаѓаат веднаш по откривањето дека ФБИ безуспешно се обидела да регрутира неколку руски милијардери како доушници. Американската агенција се надевала дека луѓето како тајкунот Олег Дерипаска би можеле да обезбедат инсајдерски информации за, меѓу другото, наводните руски мешања на американските избори во 2016 година, пишува „Њујорк тајмс”. Москва, која негира дека се мешала во изборите во САД, рече дека извештајот ја потврдува дволичноста на САД во врска со ова прашање, покажувајќи дека се мешаат во внатрешните работи на Русија.

Регион

Грчкиот Парламент изгласа доверба на новата Влада

Објавено пред

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот Парламент.

Расправата траеше три денa, почнувајќи во саботата попладне, а завршувајќи синоќа.

Владата ја доби поддршката само од пратениците од Нова демократија.

Од собраниската говорница се обратија  155 пратеници од кои 33 министри, 108 пратеници, лидерите на политичките партии и Мицотакис.

Тој претходно пред пратениците ја претстави владината програма.

Прикажи повеќе...

Свет

Истече жива во Метеоролошкиот институт во Анкара, 11 луѓе се во болница

Објавено пред

Единаесет лица завршија во болница кога истече жива во Метеоролошкиот институт во Анкара.

Како што јавуваат медиумите, реонот околу Институтот е блокиран, а на местото на несреќата има возила на брзата помош.

Прикажи повеќе...

Свет

„Вашингтон пост“: „Хуавеј“ тајно ѝ помагала на Северна Кореја да изгради безжичен интернет

Објавено пред

Кинеската технолошка компанија „Хуавеј“ во тајност ѝ помогнала на Северна Кореја да изгради и одржува комерцијална мрежа на безжичен интернет, пишува американскиот весник „Вашингтон пост“.

Според пишувањата на весникот, кинескиот телекомуникациски гигант во минатите осум години се здружил со државната кинеска компанија „Панда интернешнал информејшн технолоџи“ за голем број проекти во Северна Кореја.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, реагира на написот на весникот и рече дека ќе мора да ги провери овие наводи.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, пришто пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат забелешки...

Македонија36 минути

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион46 минути

Грчкиот Парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот Парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија15 часа

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...