Контакт

Европа

Москва: Човекот за кој се шпекулира дека бил шпион на САД работел кај Путин

Објавено пред

Олег Смоленков, за кого медиумите пренесуваат дека бил американски шпион, работел во администрација на рускиот претседател Владимир Путин, но бил отпуштен по внатрешна инструкција, потврди Москва.

„Вистина е. Смоленков работеше во претседателската администрација, но беше отпуштен пред неколку години преку внатрешна инструкција“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, а пренесе агенцијата ТАСС.

Песков рече дека нема други информации за Смоленков.

Претставникот на Кремљ додаде дека поранешниот вработен во администрацијата не присуствувал на состаноци со рускиот лидер.

„Неговата позиција не вклучувала контакти со претседателот“, објасни Песков.

На прашање дали Олег Смоленков бил асистент на Јуриј Ушаков, советник на Путин, Песков на новинарите им рече дека тој ги обелоденува информациите што може да се обелоденат.

„Се разбира, некои информации за работата во претседателската администрација не можат да се споделат со јавноста“, им рече тој на новинарите.

На прашањето да потврди дали Смоленков бил шпион на ЦИА, Песков рече дека не може да го потврди тоа затоа што ги нема тие информации.

Тој исто така додаде дека Русија не го бара Смоленков, за кој медиумите тврдат дека исчезнал во Црна Гора за време на семеен одмор и дека нема никакви информации за тоа каде се наоѓа тој во моментов.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Моќна фармацевтска компанија на суд – нејзините таблети за слабеење убиле 2.000 луѓе?

Објавено пред

Денеска во Франција почнува судење за еден од најголемите здравствени скандали во земјата, поради апчиња за слабеење, за кои се верува дека убиле околу 2.000 луѓе и предизвикале доживотни оштетувања кај многу пациенти, пренесува „Гардијан“.

Судењето за убиство и измама ќе се обиде да разјасни што точно се случувало во француската фармацевтска индустрија. На обвинителна клупа е „Сервиер“, една од најголемите и најмоќни приватни лаборатории, која е обвинета за прикривање на несаканите ефекти од некогаш широко распространетиот лек, „Медијатор“. Покрај фармацевтската компанија, на обвинителна клупа ќе се најде и француската државна регулаторна агенција, обвинета дека недоволно направила за да ја спречи смртта и трајните оштетувања кои се појавиле кај некои пациенти.

Смртоносните таблети „Медијатор“ им се препишувале на дијабетичари со прекумерна телесна тежина, но и на здрави жени кои сакале да слабеат, бидејќи лекот го намалувал апетитот.

Меѓу 1976 и 2009 година, лекот им бил припишан на околу 5 милиони луѓе и покрај сомнежите дека предизвикувал срцеви проблеми и оштетување на белите дробови. Министерството за здравство открило дека најмалку 500 луѓе во Франција кои користеле „Медијатор“ починале од проблеми со срцевите залистоци, но некои други проценки покажуваат дека бројката опфаќа дури 2.000 жртви на овие таблети. Илјадници други сè уште живеат со проблеми со срцето.

Некои жени кои биле здрави кога почнале да ги користат таблетите, подоцна почувствувале проблеми при качување по скали и добиле постојани кардиоваскуларни заболувања кои го ограничуваат нивното секојдневно живеење. „Сервиер“ досега платил речиси 132 милиони евра како отштета на погодените од овие таблети.

Прикажи повеќе...

Европа

Паника на аеродромот во Манчестер поради сомнителен пакет

Објавено пред

На аеродромот во Манчестер бил забележан сомнителен пакет, поради што биле ангажирани членови на екипа за отстранување бомби, соопшти полицијата, додавајќи дека еден човек е уапсен.

Полицијата обезбедила дел од аеродромот каде што бил забележан сомнителниот пакет.

Од полицијата исто така соопштија дека е запрен сообраќајот на трамваите, возовите и автобусите што одат до самиот аеродром, пренесе „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон: Веруваме дека Техеран е одговорен за нападите врз саудиските рафинерии

Објавено пред

Велика Британија верува дека Иран е одговорен за нападите врз саудиските нафтени постројки и ќе работи со американските и европските сојузници на заеднички одговор, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

„Со многу висок степен на веројатност, Велика Британија му припишува одговорност на Иран за нападите врз ‘Арамко’“, им рече Џонсон на новинарите за време на летот за Њујорк каде што ќе присуствува на Генералното собрание на ООН.

Велика Британија „ќе соработува со американски и европски пријатели на одговор кој ќе биде насочен кон деескалирање на тензиите во Заливот“, рече Џонсон.

На прашањето дали Велика Британија ќе ја отфрли можноста за воена акција, Џонсон одговори дека неговата земја внимателно ќе ги следи американските предлози за да направат повеќе за одбрана на Саудиска Арабија.

Џонсон рече дека ќе разговара за иранските активности во регионот со иранскиот претседател Хасан Рохани во Њујорк.

Соединетите Држави и Саудиска Арабија, исто така, го сметаат Иран за одговорен за нападите на 14 септември, за кои одговорноста ја презеде бунтовничкото движењето на Хутите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Бојан Јовановски не дава исказ во Обвинителството без да ги види доказите

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, одбил да даде исказ пред обвинителката Вилма Русковска бидејќи не му биле презентирани доказите...

Економија54 минути

Поскапуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1,5, 2 и 2,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија2 часа

Адвокатот на Мијалков побара специјален обвинител на предметот за масовното прислушување

Адвоктот на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков, Љупчо Шврговски, пред почетокот на денешното судско рочиште за предметот за масовното...

Македонија3 часа

Осум вонпарламентарни партии со шест барања за Изборниот законик

Осум вонпарламентарни партии – Глас за Македонија, Единствена Македонија, Левица, МААК, Подем, Работничка земјоделска партија, ТМРО и ФРОДЕМ изнесуваат шест...

Македонија4 часа

(Видео) Заев на средба со Могерини: Северна Македонија во октомври очекува позитивна одлука

Премиерот Зоран Заев во Њујорк присуствуваше на вечерата што за шефовите на држави и влади на земјите од Западен Балкан...

Регион4 часа

Над 340 земјотреси почувствувани во Албанија

Лажната најава за нов силен земјотрес предизвика паника на улиците на главниот град на Албанија, Тирана, и на Драч. Веста...

Македонија4 часа

Заев на Генералното собрание на ОН, планирана е и средба со Мицотакис

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев од денеска до сабота ќе престојува во Њујорк каде што ќе учествува на...

Македонија5 часа

Боки 13 на распит за „Рекет“

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит денеска треба да биде спроведен првоосомничениот за случајот „Рекет“, Бојан...

Свет5 часа

Јужна Кореја: 26 лица лица повредени во тајфун, над 27 илјади домаќинства останаа без струја

Најмалку 26 лица се повредени во тајфун што ги погоди јужните делови на Јужна Кореја, соопштија официјални лиц. Над 27...

Свет5 часа

Уапсени 53 мигранти на границата меѓу Мексико и САД кои се криеле во приколка

Во Тексас се откриени 53 мигранти кои нелегално ја преминале границата со Мексико криејќи се во приколка. Според американската гранична...

Свет15 часа

Арапските партии го поддржаа Бени Ганц за премиер

Aрапскиот блок во израелскиот Парламент за првпат по 25 години поддржа кандидат за израелски премиер, во овој случај лидерот на...

Спорт19 часа

Вардар со фуриозно второ полувреме преку Порто до првото место

Европскиот шампион Вардар ги надмина проблемите од првото полувреме, во кое неочекувано Порто имаше водство од два гола, за да...

Регион22 часа

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од...

Македонија1 ден

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион1 ден

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ1 ден

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа1 ден

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Култура2 дена

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија2 дена

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ2 дена

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Досие