Контакт

Свет

Балерина пронајдена мртва во езеро во САД

Објавено пред

Властите во САД ја испитуваат смртта на балерина од Сент Луис. Нејзиното безживотно тело било пронајдено во езеро во американската држава Мисури, објави Си-ен-ен.

Телото на дваесет и тригодишната Рафаела Мари Строик било пронајдено во средата во езерото Марк Твен. Езерото се наоѓа 160 километри северозападно од градот Сент Луис.

Исчезнувањето на балерината било пријавено во вторникот кога нејзиното возило било пронајдено на паркинг во близина на градскиот парк.

Последен пат била видена во понеделникот изутрината во продавница во предградие на Сент Луис.

По неа трагаа доброволци, членови на семејството и повеќе од стотина полицајци. Безживотното тело во езерото го забележал пилот на приватен авион кој само што се приклучил во потрагата, соопшти полицијата.

Засега нема знаци на насилна смрт, но полицијата сè уште води истрага за да утврди како точно се случила оваа трагедија.

Рафаела Мари Строик минатата година се приклучила кон балетскиот ансамбл во Сент Луис и настапила на 4 балетски претстави.

Свет

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Објавено пред

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство.

Според Националната здравствена комисија, уште петмина починале од „Ковид-19“, сите од провинцијата Хубеи, каде избувна епидемијата.

Единствената кинеска локална трансмисија на болеста е евидентирана во провинцијата Хенан.

Во последните неколку дена се увезени скоро сите нови случаи на зараза во Кина, односно станува збор за патници кои доаѓаат од странство.

Прикажи повеќе...

Свет

Прв смртен случај на коронавирус во Нов Зеланд

Објавено пред

Нов Зеланд денеска ја запиша својата прва жртва на коронавирус, објави министерот за здравство Ешли Блумфилд.

Почина жена во седумдесеттите години, на која првично и беше дијагностицирана грип.

Бројот на заразени со коронавирус во Нов Зеланд се зголеми за 63 случаи во последните 24 часа, сега во вкупно 514.

Прикажи повеќе...

Свет

Северна Кореја тестираше проектил

Објавено пред

Северна Кореја истрела неидентификувани проектили кон Источното Море, соопшти Генералштабот на армијата на Јужна Кореја.

Ова е најновото ракетно тестирање од страна на Пјонгјанг во време кога светот е во криза предизвикана од пандемија на коронавирус.

Не е наведено колку проектили се лансирани.

Доколку се потврди дека е истрелана балистичка ракета, тоа ќе биде четврта по ред во март во време на севернокорејските воени вежби што обично ги надгледува водачот Ким Јонг Ун.

Северна Кореја лансираше две балистички ракети со краток дострел на 21 март.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија12 часа

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа13 часа

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија16 часа

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија20 часа

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и...

Македонија20 часа

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Свет21 час

Вухан е отворен по два месеца изолација

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи...

Европа21 час

Во Шпанија за една ноќ починаа 832 лица

Бројот на починати од коронавирус во Шпанија се зголеми за рекордни 832 лица во текот на ноќта и сега изнесува...

Македонија22 часа

Хотелот „Молика“ на Пелистер од денеска е државен карантин за 90 лица

Хотелот ,,Молика” на Пелистер, кој е во сопственост на АД ЕСМ, од денеска ќе биде државен карантин за 90 лица...

Македонија23 часа

Влада: Граѓаните сместени во државните карантини не се закана за никого

Владата апелира до граѓаните на земјата да бидат уверени дека сите мерки што се преземени за прифаќање на нашите државјани...

Економија23 часа

НБРМ: Денарот е и ќе остане стабилен

Девизниот курс на денарот е стабилен и нема промени во неговото ниво, велат од НБРМ. „Во повеќе наврати истакнавме дека...

Македонија24 часа

Летното сметање на времето почнува од 2 часот по полноќ

Летното сметање на времето ќе почне в недела, на 29 март, во 2 часот наутро, со тоа што часовникот ќе...

Македонија24 часа

Забрана за движење за викенд за сите граѓани од 16 до 5 часот

Со одлука на Владата од денеска за време на викендите се забранува движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија24 часа

Од скопските општини најмногу заболени има во Карпош

Во Скопје најголем број заболени со коронавирус се пријавени во десет општини, од кои најмногу во  Карпош – 27, потоа...

Македонија2 дена

И официјално станавме 30-та членка на НАТО, македонското знаме во понеделник ќе биде подигнато во Брисел

Денеска, преку Амбасадата на Република Северна Македонија во Вашингтон, во Стејт департментот во САД беше депониран инструментот за пристапување кон...

Македонија2 дена

Седум пациенти на Клиниката за инфективни болести се во потешка состојба

Седум лица заболени од коронавирус кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести во Скопје се во потешка состојба, соопшти...

Македонија2 дена

Симптоми на коронавирус забележани кај вработен на Кардиологија

Вработен на Клиниката за кардиологија пројавил симптоми на коронавирус, информираше на попладневната прес-конференција, министерот за здравство, Венко Филипче. Вработениот немал...

Македонија2 дена

Тестирани 18 вработени во Заводот за рехабилитација – Козле, откако пациент заболи од коронавирус

Се чекаат резултати од 18 тестови направени од вработените во Заводот за рехабилитација во Козле. Таму сè уште течат и...

Свет2 дена

Како ќе заврши коронавирусот – руски епидемиолог објави три сценарија

Кинезите за сузбивање на коронавирусот презедоа мерки без преседан и организираа карантин каков што досега не е виден во историјата...

Македонија2 дена

Вработен во ЈСП позитивен на коронавирус

Во ЈСП-Скопје има едно лице позитивно на Ковид-19, кое навремено било хоспитализирано, велат од Јавното сообраќајно претпријатие. Оттука нагласуваат дека...

Досие