Контакт

Свет

Муслиманска толпа запалила човек кој случајно згазнал на Куран во Бангладеш

Објавено пред

Маж е линчуван од бесна толпа во северен Бангладеш откако е обвинет за богохулење додека бил во локална џамија, пренесува РТ. Жртвата била приведена, но толпата го извлекла човекот надвор, го претепала и запалила. Ужасниот инцидент се случил вчера во градот Буримари во северната област Лалмонирхат.

Нападнатиот, идентификуван како 50-годишен Шахидунаби Џевел, заедно со својот пријател биле во џамијата во Буримари на молитва. За Џевел се вели дека страдал од неутврдена ментална болест. Двајцата некако влегле во спор со другите верници и тврделе дека во џамијата се кријат терористи на Џамат-ул-муџахедин, објавија локалните медиуми.

„Еден од мажите влезе во џамијата… Ја пребаруваше полицата за книги во молитвената сала, тврдејќи дека зад Куранот и Хадисот е скриено огнено оружје. Во еден момент, пет-шест верници, кои беа надвор од џамијата, влегоа и го одвлечкаа човекот кон скалите надвор пред да почнат да го тепаат. Другиот човек чекаше пред салата “, изјави за „Дака трибјун“, член на локалниот совет, Зубед Али.

Според некои извештаи во медиумите, Џевел случајно стапнал на Куранот при претресот, кога се обидувал да стигне до горните полици на библиотеката, што предизвикало негодување кај верниците. Двоецот бил приведен од властите непосредно по расправијата и задржан во зградата на локалниот совет.

Како што се проширила веста за инцидентот, голема толпа од речиси илјада луѓе се собрала пред зградата. Тие на крајот провалиле и грабнале еден од мажите. Жртвата била брутално претепана на улица и запалена.

Екстремно експлицитната снимка која кружи на Интернет го покажува запаленото тело на Џевел и толпата како навива во позадина. Бесните верници го запалиле и моторциклот што го користел починатиот.

Линчувањето преминало во немири. Толпата ја вандализирала локалната канцеларија на Народната банка и ја запалила зградата на Советот, објавија локалните медиуми. По инцидентот, дополнителни полициски, па дури и антитерористички баталјони за брза акција (РАБ) биле распоредени во областа за да ги смират немирите.

Властите во моментов се обидуваат да ги идентификуваат лицата вклучени во линчот и подготвуваат повеќе кривични случаи за убиство, палење и напади врз полицијата.

Богохулењето се смета за исклучително сериозен прекршок од многу муслимани. Во Бангладеш, претежно муслиманска земја, обвинувањата за богохулење постојано доведуваат до линч и масовни немири. Во октомври минатата година, на пример, серија пораки на Фејсбук кои, наводно, го оцрниле пророкот Мухамед, предизвикаа насилни масовни протести низ целата земја, при што загинаа најмалку четири лица и десетици беа повредени.

Свет

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Објавено пред

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони.

Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на инфекција со коронавирусот, а вкупно повеќе од 1,41 милиони луѓе го загубиле животот, пренесува агенцијата ТАСС.

Најголем број заразени лица за еден ден, според СЗО, е забележан на 14 ноември – 646.154.

Податоците објавени од СЗО, како што истакнува оваа организација, се засноваат само на потврдени податоци што ги добиваат од официјалните извори на секоја од земјите. Во Јужна и Северна Америка се повеќе од 40 проценти од вкупниот број на нови случаи, околу 236,000. На второ место е Европа со 234.400 случаи, следена е Југоисточна Азија со 56.019 нови инфекции.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден.

„Секако дека ќе го направам тоа.Секако. И вие го знаете тоа. Но, мислам дека многу работи ќе се случат пред 20-ти јануари. Многу нешта. Откриена е огромна измама. Како да сме земја од третиот свет“, рече тој.

Трамп додаде дека ќе биде тешко да се прифатат изборните резултати под вакви околности. „Овие избори се измама“, повтори Трамп во разговор со новинарите.

Според Ројтерс, Трамп досега одбивал да го признае поразот, иако во меѓувреме прифатил и официјално да го започне процесот на транзиција на власта кон новата администрација на Џо Бајден.

Ројтерс исто така потсетува дека Бајден освои 306 изборни гласови наспроти 232 гласа на Трамп, како и дури шест милиони гласови повеќе. Во декември, избирачите требаше да гласаат и да ги потврдат резултатите од изборите на 3 ноември.

Прикажи повеќе...

Свет

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Објавено пред

Еден милиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа поради постојаното зголемување на бројот на луѓе кои страдаат и умираат од Ковид -19. Поради игнорирање на препораката на експертите, тие се плашат од нов бран на инфекции за време на празниците во декември.

Центрите за превенција и контрола на болести и локалните и федералните власти ги повикаа Американците да останат дома и да го слават Денот на благодарноста само со оние со коишто живеат, но многумина отпатуваа во другите делови на земјата за да го поминат празникот со своите семејства.

По еден милион луѓе дневно поминале низ американските аеродроми дневно во изминатите пет дена, што е за 60 проценти помалку отколку во истиот период минатата година, но најголем број патници има од почетокот на пандемијата во март.

Традиционалната парада за Денот на благодарноста се одржа во Њујорк, но без публика да ја гледа во живо. Наместо традиционалната патека од две и пол милји, дефилето беше ограничено на само еден блок и можеше да се гледа само на телевизија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО),...

Свет13 минути

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет25 минути

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Еден милиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат...

Македонија12 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија13 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија14 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа14 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион16 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија16 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија18 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија19 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија19 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија22 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ23 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија24 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија1 ден

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет1 ден

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет1 ден

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија1 ден

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија2 дена

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Досие